HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
نگاهی به جوایز گرمی ، قسمت اول
در مطالب مربوط به موسیقی معاصر بارها درباره هنرمندانی که موفق به دریافت جایزه گرمی میشوند صحبت کرده ایم و بدون شک بسیاری از شما با اهمیت آن آشنا هستید. اما اینکه این جایزه از کجا آمده است و چرا از این اهمیت ویژه برخوردار است، مطلبی است که در اینجا به آن خواهیم پرداخت.

جوایز گرمی توسط رکوردینگ آکادمی (Recording Academy)، انجمن آمریکاییان فعال در حرفه و صنعت ضبط موسیقی، به دستاوردهای برجسته در تولید موسیقی تعلق میگیرد. این مراسم یکی از چهار جشن بزرگ اهدای جوایز موسیقی در آمریکا است که هر سال برگزار میشود، و در واقع از نظر اهمیت و شکوه و جلال، همتای مراسم اسکار است. سه جایزه مهم دیگر موسیقی آمریکا عبارتند از: Billboard Music Awards ،American Music Awards و Rock and Roll Hall of Fame Induction Ceremony.

این مراسم به نام جایزه آن که نمونه طلایی کوچکی از یک گرامافون است، نام گذاری شده است و مراسم شامل برنامه هایی از هنرمندان برجسته بوده و این اجراهای پر طرفدار و اهدای جوایز مهم مانند بهترین آلبوم یا بهترین خواننده، به طور مستقیم از شبکه تلویزیونی پخش میشود.

در سال 1957 عده ای از موسیقی دانان حرفه ای و مدیران کمپانیهای ضبط صفحه در لوس آنجلس، با توجه به نیازی که در زمینه معرفی و قدردانی از دست اندرکاران هنری و فنی موسیقی، وجود داشت رکوردینگز آکادمی را تاسیس کردند. این آکادمی قصد داشت که نه تنها از دستاوردهای هنری و استعدادهای درخشان موسیقی که از افراد مهم و موثر پشت صحنه مانند مهندسین و تهیه کنندگان، نیز قدر دانی کند. در نتیجه آکادمی شروع به فعالیت کرد و به اهدای سالیانه جوایز گرمی پرداخت.

U2 Grammy Award
U2 در چهل و چهارمین دوره جزو منتخبین بود
مانند جوایز اسکار، برندگان جایزه گرمی که در حال حاضر در 150 دسته از 30 نوع موسیقی (مانند رپ، پاپ و کانتری) اهدا میشود، توسط اعضای آکادمی که همه از دست اندرکاران موسیقی هستند انتخاب میشود و بر خلاف جوایز BMAs و AMAs مبنای انتخاب محبوبیت نیست. در واقع جایزه گرمی تنها جایزه ای است که با موشکافی و بدون ملاک قرار دادن میزان فروش یا رتبه اثر در فهرستهای معتبر، صرفا به موفقیتهای هنری، مهارتهای تکنیکی و برتری همه جانبه یک اثر یا هنرمند تعلق میگیرد.

رکوردینگ آکادمی، علاوه بر جایزه گرمی، تعدادی جایزه دیگر نیز به افتخار دست اندکاران حرفه ای موسیقی اهدا میکند. از جمله جایزه یک عمر فعالیت برجسته هنری که اهدای آن از سال 1965 آغاز شد، از خوانندگان، نوازندگان و دیگر افراد حرفه ای موسیقی برای سهم مهمشان در پیشبرد هنر و صنعت موسیقی قدردانی میکند.

جایزه هیات امنا (Trustees Award) در سال 67 به وجود آمد و به کسانی تعلق میگیرد که فعالیتشان در طیف دسته های تعیین شده جوایز گرمی نیست اما سهم مهمی در ارتقا بخش غیر اجرایی موسیقی داشته اند.

جایزه The Recording Academy's GRAMMY Hall of Fame که در سال 1973 پایه گذاری شد در واقع یادبودی است که به صفحه هایی که حداقل 25 سال فروش داشته اند، به خاطر کیفیت پایدار هنری و ارزش تاریخیشان، تعلق میگیرد. (ادامه دارد ...)

مطلب مرتبط : نگاهی به جوایز گرمی ، قسمت دوم

January 21, 2005

نظرات شما
- Movafegham
, February 06, 2005
- salam dooste aziz khaste nabashid.matlabetoon vaghean mofid bood.vali bayad arz konam ke ba inke hadafe grammy ine ke be music e vaghei baha bede...dar vagheiyat intor nist...masalan doostani ke joe satriani ro mishnasan...midoonan ke az ghool haye guitar navaziye jahane...in adam tahala 13 bar kandid shode va hich vaght grammy ro naborde...jaleb injast ke raghibayi ke dashte bazi vaghta vaghean khande dar boodan va hatta sare soozani az maharate oono nadashtan...ya behtarin taraneye sal ya behatrin albume sal 99% mavaghe bar mabnaye foroosheshon entekhab mishan...daghighan eyne oscar...akharin bari ke ye filme vaghean honari va arzeshmand javayez ro dero kard dar oscar ro ki be yad miyare?
ali khadivar , February 05, 2005
- سلام خيلي آموزنده بود و جالب كه از هنرمندان بخاطر هنرشون قدرداني بشه نه بخاطر محبوبيت و شهرتشون فقط سئوالي كه برايم پيش اومد صد و پنجاه دسته از سي نوع موسييقي منظور همون سبكها ي مختلف هستش ؟متشكر و موفق باشيد
saman , January 22, 2005
- Heif ke emrooze in javayez dran haroom mishan.
Babak , January 22, 2005
- مرسي خسته نباشيد
امير , January 21, 2005
- آموزنده بود مرسي؛ راجع به نحوه قضاوت يا رشته هايي که اين جايزه رو مي دهند چش؟
سعيد , January 21, 2005
- سلام، اميدوارم که حالتون خوب باشه. هم متشکرم هم اينکه خيلي مفيد بود. راجع به هنرمنداني که اسکار گرفتند هم بنويسيد. دفعه بعد.
سيما , January 21, 2005