HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
نگاهی به جوایز گرمی ، قسمت دوم
در ادامه مطلب قبل راجع به جوایز گرمی باید افزود که این جوایز توسط بسیاری از هنرمندان جدی گرفته نمی شود. چرا که آراء داده شده از طرف هیئت داوران اغلب تا حد زیادی محافظه کارانه می باشد و کمپانیهای ضبط صفحه پشتیبان این جوایز هستند و بسیاری از شناخته شده ترین دسته جوایز مانند بهترین گروه یا بهترین هنرمند، به هنرمندانی تعلق میگیرد که یا در کار خود به خوبی جا افتاده باشند یا توسط کمپانیها به برایشان تبلیغات وسیعی شده باشد. در واقع بعضی از هنرمندان مانند الویس پرسلی یا گروه رولینگ استونز، که از نظر بسیاری، بزرگترین هنرمندان تاریخ موسیقی روز بوده اند تعداد بسیار اندکی جایزه گرمی دریافت کرده اند.


اما این نقطه نظر در مقابل موفقیتهایی که آکادمی برای حفظ حقوق هنرمندان و دیگر افراد هنر و صنعت موسیقی کسب کرده است، نمیتواند از اهمیت دستاوردهای آن بکاهد. در طی سالیان، آکادمی موفق شده است تا گذشته از برگزاری یک جشن شاد و پر زرق و برق، به فعالیتهای حقوقی در زمینه موسیقی نیز بپردازد. از جمله وضع قانون مارک گذاری یا Labeling برای حفظ منافع تولید کننده، حمایت از حقوق مادی و معنوی، ضبط خانگی غیر قانونی، دزدی هنری، مسایل حفظ و نگهداری، برنامه های تبادلات هنری و مسایل مربوط به سانسور. آکادمی در مسایل قانونی چون اخذ حقوق هنری، گرفتن غیرقانونی اثر از اینترنت (Downloading Litigation) و ... حامی و مدافع تمام دست اندرکاران موسیقی از جمله ترانه سرایان، اجرا کنندگان، تهیه کنندگان و مهندسین است.

جا دارد دراین قسمت به چند رکورد جالب این مراسم اشاره میکنیم :

- تنها هنرمندانی که دو سال پی در پی موفق به دریافت جایزه بهترین آلبوم سال شدند، فرانک سیناترا در سالهای 66 و 67 با آلبومهای : September of My Years و A Man And His Music و استیوی واندر در سالهای 1974 و 1975 با آلبوم های Innervisions و Fulfillingness First Final بودند.

Aretha Franklin
آرتا فرانکلین با 11 جایزه گرمی بعنوان
بهترین خواننده زن R&B
- تنها هنرمندانی که در دو سال پی در پی جایزه بهترین صفحه سال Record of the Year شدند روبرتا فلیک (Roberta Flack) در سالهای 73 و 74 با آثار The First Time Ever I Saw Your Faceو Killing Me Softly و U2 با Beautiful Dayو Walk On بودند.

- استینگ (Sting)، بیشترین تعداد جایزه برای بهترین خواننده مرد را با 4 جایزه در سالهای 88، 94، 2000 و 2001 از آن خود ساخته است.

- باربارا استرایسند (Barbra Streisand) نبز در دسته بهترین خواننده زن با 5 جایزه در سالهای 64، 65، 66، 78 و 87 رکورد دار است.

- بیشترین فاصله زمانی بین دریافت دو جایزه متعلق به گروه بیتلز برای بهترین اجرای گروهی یا دونفره موسیقی پاپ، با 32 سال فاصله در سالهای 65 و 97 است.

- تینا ترنر(Tina Turner)، شریل کرو (Sheryl Crow) و پت بناتار (Pat Benatar) همه موفق به دریافت 4 جایزه در دسته بهترین خواننده زن شده اند.

- رکورد دریافت جایزه برای بهترین اجرای گروهی یا دو نفره موسیقی راک، متعلق به گروه U2 با 5 جایزه در سالهای 1988، 1989، 1993، 2001 و 2002 بوده است.

Carlos Santana
کارلس سانتانا با 9 جایزه گرمی در سال 2000
- بیبی فیس (babyface) ترانه سرا و خواننده سبک R&B موفق به دریافت 3 جایزه برای ترانه سرایی برای موسیقی R&B در آثار خوانندگان دیگر شد. End Of The Road،I'll Make Love To

- آرتا فرانکلین (Aretha Franklin) موفق به دریافت 11 جایزه برای بهترین خواننده زن سبک R&B شده است که 8 تای آن پی در پی در طی سالهای 1975-1968 به او اهدا شده است.

- وینس گیل Vince Gill خواننده کانتری، 7 مرتبه در دسته بهترین خواننده مرد کانتری برنده جایزه شده و 5 تای آن در سالهای 99-1995 به طور پی در پی بوده است.

- لنی کراویتز برنده چهار جایزه پی در پی برای بهترین خواننده مرد راک در سالهای 2002-1999 شده است.

- گروه کارلوس سانتا (Carlos Santana) توانست تنها طی سال 2000 تعداد 9 جایزه گرمی را تصاحب کند.

- سر جورج سولتی (Sir Georg Solti) آهنگساز و موسیقدان بزرگ معاصر که در سال 1997 از دنیا رفت در میان تمامی هنرمندان موسیقی کلاسیک و پاپ توانست در طول عمر خود بیشترین تعداد جوایز یعنی 32 جایزه را به خود اختصاص دهد که در این میان یکی از با ارزشترین جوایز یعنی جایزه بیشترین دست آورد های موسیقی در مدت زندگی را نیز نصیب خود کرد.


مطلب مرتبط : نگاهی به جوایز گرمی ، قسمت اول

January 22, 2005

نظرات شما
- دوست عزیز از اظهار لطف شما بسیار ممنون و سپاسگذاریم. از آنجایی که تا بحال راجع به هیچ موسیقی یا شخصی نظر صریح و قطعی ارائه نکردیم لذا راجع به خانم celindion هم اینکار را نخواهیم کرد. اما سعی می کنیم بزودی مطلبی راجع به ایشون تهیه کنیم. موفق باشید.
گفتگوی هارمونیک , January 23, 2005
- عالي بود، حرف نداشت، بهتر از اين نميشه
امير , January 22, 2005
- سلام.خیلی دوستون داریم. می خواستم نظرتون راجب کارهای celindionبدونم
mahyar , January 22, 2005