HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
همکاری با بزرگان موسیقی
در ادامه مطالب قبل 'نصرت فاتح علی خان' و 'او آهنگساز بزرگ فیلم بود' توجه شما را به قسمت دیگری از این مجموعه مطالب راجع به نصرت فاتح علی خان جلب می کنیم.

در سال 1990 مایکل بروک (Michael Brook) گیتاریست کانادایی متولد 1952 و یکی از بهترین نوازندگان گیتار در بسیاری از سبکهای مختلف موسیقی، آلبومی را با عنوان "مست مست" با استاد نصرت تهیه کرد که در بین 100 آلبوم برگزیده دهه قرار گرفت. آلبوم بعدی آنها Night Song در سال 1996 تهیه شد و برخلاف اثر اول آنها که هرکدام به طور جداگانه بر روی آن کار کرده بودند، این آلبوم حاصل همکاری و همفکری آنها بود و به موفقیت بسیاری دست یافت. گوش کنید : audio fileMaste Mast

نصرت فاتح علی خان همراه با پیتر گبریل (Peter Gabriel) آهنگساز و خواننده متولد 1950 انگلستان، - یکی از مشهورترین چهره های موسیقی که با تشکیل گروه Genesis و پس از آن با موسیقی تجربی و تحقیقی خود به شهرت فراوانی دست یافته است - برای اولین بار برای تهیه موسیقی فیلم آخرین وسوسه مسیح آشنا شد و این آشنایی موجب شد تا هردو با حس احترام و علاقه به این همکاری ادامه دهند. کمپانی ضبط موسیقی گبریل به نام Real World Records آثار خان را ضبط و پخش میکرد و گبریل از او دعوت کرد تا در برنامه های WOMAD- World Organization of Music and Dance- که برگزار کننده فستیوالهای بین المللی و چند فرهنگی است، شرکت کند.

دولت پاکستان در سال 1986 از خان به خاطر زحماتش در معرفی فرهنگ پاکستان در سطح بین المللی قدر دانی نمود و دولت آمریکا، تحت تاثیر اجرای بینظیرش، از استاد دعوت کرد تا در دانشگاههای آمریکا به آموزش تکنیکها و تاریخ موسیقی قوالی بپردازد. به نمونه دیگری از کارهای او گوش کنید : audio filePiya Re

نصرت فاتح علی خان، که به خاطر وزن زیاد از سلامت کافی برخوردار نبود، در سال 97 برای عمل پیوند کلیه عازم آمریکا شد. اما به دلیل وخامت حالش در لندن توقف کرد و در 16 اکوست 1997 در بیمارستان کرامول Cromwell لندن در گذشت. او هنگام مرگ 42 سال داشت و پیکرش برای اجرای مراسم مذهبی به پاکستان برگردانده شد. مرگ او ضایعه ای برای تمام جهان بود چرا که او در کنار موسیقی بینظیر خود از شخصیتی استثنایی نیز برخوردار بود و توانسته بود در دوران کوتاه زندگی خود افراد بیشماری را وابسته موسیقی و وجود یگانه خود کند. (ادامه دارد ...)

February 02, 2005

نظرات شما
- دوست عزیز بزودی اینکار را خواهیم کرد. ممنون از پیشنهادتون.
گفتگوی هارمونیک , February 03, 2005
- صدای زیبا و جذابی داره و لحن خوندنش آدم رو به حال و هوای دیگری خارج از این دنیا می بره. مرسی ممنون.
سیما , February 03, 2005
- حالا که در مورد موسیقی ملل می نویسید از راوی شانکار و زکیر حسین هم مطلب بنویسید.
rolling_stone , February 02, 2005