HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
بدون گواهی تولد
نت کینگ کول با نام نتانیل آدامز کولز (Nathaniel Adams Coles) در سال 1919 در آلاباما متولد شد. نت به عنوان کودک سیاه پوستی که در یک خانواده فقیر ساکن جنوب آمریکا به دنیا آمده بود، گواهی تولد نداشت و روز تولدش به این خاطر به یاد مانده است که روز عید سنت پاتریک بوده است. هنگامی که نت 4 ساله بود خانواده به شیکاگو مهاجرت کردند و در آنجا پدر او توانست به آرزوی قدیمی خود رسیده و یک واعظ شود.

به این قطعه گوش کنید : audio fileToo Yong

نت مانند برادر بزرگش ادی (Eddie) که نوازنده بیس شده بود، به زودی علاقه خود را موسیقی آشکار کرد. او نواختن پیانو را از مادرش آموخت و بعد از گذراندن کلاسهای موسیقی به زودی به مرحله حرفه ای کار موسیقی رسید. در دوران نوجوانی نت گروهی را سرپرستی میکرد و در سن 15 سالگی مدرسه را ترک کرد تا بتواند کار موسیقی را به شکل تمام وقت ادامه دهد. یک سال بعد نت و ادی گروه شش نفری خود را تشکیل دادند و در سال 1936 به نام Eddie Cole Swingsters دو تک ترانه برای کمپانی دکا (Decca) ضبط کردند. در پاییز همان سال آنها برای اجرای مجدد برنامه موزیکال تمام سیاه پوست Shuffle Along به برادوی دعوت شدند.

هنگامی که برنامه برای اجرای تور آماده میشد، نت بر خلاف برادرش با آنها همراه شد. یک دلیل این همراهی حضور نامزدش نادین رابینسون (Nadine Robinson)، رقصنده گروه بود که در سال 1937 به همسری او که تازه 17 ساله شده بود درآمد. تور آنها برنامه خود را در لوس آنجلس به پایان رساند و نت همراه همسرش در آنجا ماندگار شد. نت کول مدت کوتاهی سرپرستی گروه بزرگی را به عهده داشت و سپس به نواختن پیانو سولو در کلوبها پرداخت.

در تابستان 37 که کول در Café Century برنامه اجرا میکرد، مدیر اجرایی مهمانخانه سوانی (Swanee Inn) از او دعوت کرد تا با تشکیل یک گروه کوچک در کلوب او برنامه اجرا کند. در پاییز آن سال گروه سه نفری کول، اسکار مور (Oscar Moore) گیتاریست و وزلی پرینس (Wesley Prince) بیسیست کار خود را آغاز کردند و نام خود را از شعر مهدکودکی پادشاه کول پیر (Old King Cole) یعنی ... was a merry old soul اقتباس کرده و گروه را The King Cole Swingsters و بعدها The King Cole Trio نام گذاری کردند.

Nat King Cole
گروه سه نفری آنها
گروه به تدریج با حضور کول به عنوان خواننده و پیانیست، طرفدارانی پیدا کرد و در سال 1938، کار اجرای رادیویی را آغاز کردند و در سالهای 39 و 40 هر از گاهی با کمپانیهای کوچک صفحه ضبط میکردند و در عین حال با اجرای تورهای بین ایالتی وبرنامه های رادیویی، حضور صحنه ای خود را افزایش میدادند.

در اواخر سال 40 کمپانی دکا با آنها قراردادی بست که منجر به ضبط ترانه That Ain't Right با تنظیم کول شد و این ترانه مقام اول را دربخش Harlem Hit Parade مجله بیلبورد از آن خود کرد. در این زمان پرینس گروه را ترک کرد و به نیروهای ارتش پیوست و جانی میلر Johnny Millerجای او را در گروه گرفت. قرارداد گروه The King Cole Trio با دکا قبل از موفقیت That Ain't Right به پایان رسیده بود و تک ترانه بعدی آنها All for You توسط کمپانی tiny Excelsior ضبط شد و پس از اولین سری پخش آن، توسط کمپانی Capitol خریداری و مجددا پخش شد و در سال 43 دومین ترانه بود که مقام اول را در فهرست Harlem Hit Parade به دست آورد و به فهرست بهترینهای پاپ راه یافت و موجب شد تا کمپانی Capitol به طور مستقیم با کول قرارداد ببندد.

اولین محصول گروه با کمپانی Capitol شامل دو اثر کول یکی به نام Straighten Up and Fly Right که به مدت ده هفته در صدر جدول موسیقی سیاهان و شش هفته در جدول بهترینهای موسیقی فولک قرار داشت و به فهرست Top Ten پاپ رسید. ترانه دوم Gee Baby, Ain't I Good to You نیز در اول فهرست موسیقی سیاهان و در فهرست Top Ten قرار گرفت. گوش کنید : audio fileStraighten Up And Fly Right


مطلب مرتبط : موفق ترین هنرمند سالهای 63-40


February 06, 2005

نظرات شما
- اگر نظر من رو بخواهید باید بگم که موسیقی و همراهی آهنگ اول که یقینا" Jazz نیست اما تحریر ها و لحجه خواننده بطور قطع Jazz هست. در آهنگ دوم هم هماهنگی پیانو و هم ملودی های خواننده هر دو حس موسیقی Jazz رو به آدم انتقال می دهند.
کامران , February 07, 2005
- سلام.عالی بود .خیلی گلی
mahyar , February 07, 2005
- جالب هست چند وقت پیش فیلم جدید ری چارلز رو می دیدم، یکجاش توی اتوبوس نشسته بود و در اون قسمت نوشته شده بود "Colored" معلوم بود که قسمت رنگین پوست ها با سفید پوست ها فرق می کنه. واقعا" باید به حال این مردم که خودشونو ولی همه می دونند تاسف خرد.
ساسان , February 07, 2005
- بنظر من دومي کاملا" جز هست، نظر شما چيه آقاي هارموني تاک؟
امير , February 06, 2005
- Is this music really folk or pop? isn't it jazz?
Babak , February 06, 2005