HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
موسیقی در میان کودکان آفریقا
موسیقی در آفریقا قسمت جدایی ناپذیر از زندگی روزانه مردم می باشد. برخلاف مردم غرب، کودکان آفریقایی به هنگام رشد همواره بصورت طبیعی با موسیقی همراه هستند. در حالی که کودکان غربی ممکن است صرفا" جزء دروس مدرسه خود یا بعنوان یک هنر بصورت شخصی به تحصیل موسیقی بپردازد، یک کودک آفریقایی از ابتدای تولد موسیقی را تجربه می کند.

در واقع در فرهنگ مردم سیاه آفریقا هنر با زندگی عجین شده و جزئی جدایی ناپذیر از زندگی می باشد. در بسیاری از بازیها، کودکان با گرفتن ضرب روی قوطی های حلبی کوچک و یا با زدن تکه های استخوان حیوانات روی تنه درختان به بازی کودکانه خود هیجان می بخشند.

به علت کمبود امکانات، کودکان آفریقایی اغلب خود اسباب بازیهای خود را می سازند و در این میان بیشتر از همه به سازهای موسیقی علاقه نشان می دهند. این موسیقی از همان دوران کودکی به درون روح و جسم کودکان نفوذ می کند بصورتی که به هنگام بلوغ از مراسم ازدواج گرفته تا مراسم تشیع جنازه و یا شکار و ماهیگیری هم باز موسیقی همراه آنها می باشد.

یکی از ابتدایی ترین وسایل موسیقی که یک کودک آفریقایی ممکن است بسازد وسیله ای ست که صدای گاو را تقلید می کند که به آن bullroarer گفته می شود. این وسیله از یک قطعه چوب مربع مستطیل شکل چوبی یا در صورت امکان فلزی تشکیل شده است که طول آن حدود 30 سانتیمتر می باشد. در قسمت میانی یکی از دو انتهای قطعه چوب یک روزنه بوجود دارد که به آن یک سیم متصل می باشد.

Bull Roarer
Bull Roarer
شاید باور نکنید که یک کودک آفریقایی بسادگی با چرخاندن این ساز ساده در راستای عمودی صدایی شبیه به گاو نر یا بسته به نوع و فرم بدنه آن حتی غرش پلنگ ایجاد می کند. همچنین این وسیل بعنوان اعلام کننده ترس و یا هشدار میان مردم آفریقا کاربرد دارد. هنگامی که در دهکده صدای این ساز در آید زنان و کودکان به منازل می روند و مردان آماده می شوند تا از دهکده خود دفاع کنند.

مدت زیادی نمی گذرد که آموزش موسیقی در آفریقا بصورت رسمی و آکادمیک آغاز شده است. مردم آفریقا معتقد هستند که یک شخص می باید در طول عمر خود مهارتهای هنری خود از جمله موسیقی را همانند بسیاری مهارتهای دیگر رشد دهد. به محض تولد یک کودک آفریقایی مادر برای او آهنگ خاصی را می خواند و گوش کودک با ملودی و ریتم آشنا می شود. بیشتر از 3 یا 4 سال طول نخواهد کشید که یک کودک آفریقایی به ریتم های پیچیده ای که حتی بسیاری از بزرگسالان غربی توانایی درک آنرا ندارند آشنا شود. سنین نوجوانی هنگامی است که دیگر بدون رفتن به کلاس و دیدن آموزش آکادمیک، نوجوان آفریقایی توانایی نواختن چند ساز - که بزرگسالان هم آنها می نوازند - را دارا می باشد.

بسیاری از این کودکان هنگامی که به سن 8-9 سالگی می رسند توانایی اجرای سازهای کوبه ای مانند drums را دارا می باشند و بسادگی می توانند بر روی سازهایی از خانواده گیتار آکورد بگیرند و به اجرای موسیقی بپردازند.

February 09, 2005

نظرات شما
- مجید، دوست عزیز، وبلاگ شخصی شما رو قبلا" دیده بودیم و از همان اول برایمان بسیار جالب بود که چقدر اینترنت میتواند در به اشتراک قرار دادن اطلاعات و دانسته های انسانها کمک کند، بر خلاف آنکه به عقیده بسیاری اینترنت میتواند یک مدیای مخرب هم باشد. اما وبلاگ موسیقی شما رو امروز دیدیم که بسیار هم اونو جالب یافتیم، امروز ما هر کاری برای ترویج موسیقی انجام بدیم کم انجام دادیم. تجربه ما هم نشون میده که موسیقی رو آدم به نحوی از اطرافیان و دوستان بهتر یاد میگره تا سر کلاس یا آموزشگاه. لذا اینکار شما بسیار ارزشمند هست. چرا که کشور ما به همه نوع سبک موسیقی نیاز داره و هرکس باید گوشه ای از این بار رو به دوش بکشه. از مطالب وبلاگ موسیقی شما بر می آمد که در شهر دزفول فعالیت موسیقی انجام می دید، لذا اگر بتوانید مطلبی که بیان کننده وضعیت موسیقی در شهر شما و نحوه فعالیت شما باشه برای ما ارسال کنید بسیار خوشحال می شیم. برای شما و همه هموطنان عزیزمان در شهر دزفول آروزی موفقیت داریم. (در ضمن قطعات midi و mp3 شما رو هم گوش دادیم و بسیار لذت بردیم)
گفتگوی هارمونیک , February 10, 2005
- سلام، در یکی دو تا از شوهای پاوروتی دیدم که بچه های آفریقایی با گروه کر آهنگ می خوندن خوب خاطرم هست که حوب می خوندند. حتی اگر اشتباه نکنم یکبار هم دیدم که یک کودک سیاه با سارا برایتمن هم اجرای موسیقی حالت اپرا داشت.
سعید , February 10, 2005
- سلام استاد. احتمالا من رو به جا بیارید.ahoora من یه وبلاگ دارم که در مورد موسیقی گاهگداری مینویسم که البته خجالت میکشیدم به شما معرفیش کنم. میخواستم اگه لطف کنیدو بازدیدی داشته باشید. http://weblog.dezfoul.net/ahoora http://weblog.dezfoul.net/popmusic مرسی مجید صراف زاده
مجید , February 10, 2005