HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
به بهانه درگذشت یک ترانه سرای لاتین
به یک ترانه قدیمی و زیبا با صدای دین مارتین (Dean Martin) گوش کنید : audio fileBesame Mucho

اگر قبلا" این ترانه را نشنیده اید ولی احساس می کنید که ملودی آن به گوش شما آشنا است اشتباه نکردید. اخیرا" یکی از سریال های طنز تلویزیون با قرار دادن یک شعر فارسی بر روی این ملودی زیبا، از آن بعنوان موسیقی تیتراژ اول سریال استفاده کرد. متنی که بر روی این ملودی قرار داده شده بود ارتباط خاصی با متن اصلی ترانه نداشت و پس از گذشت چند هفته موسیقی تیتراژ این سریال تغییر کرد!


ترانه زیبا و خاطره انگیز (Besame Mucho) تا به حال توسط صدها خواننده و به حدود 20 زبان مختلف اجرا شده است. اما در هیچ یک از این اجراها سعی نشده است که این ترانه جایگاه اصلی خود را به عنوان یک ترانه عاشقانه لاتین از دست بدهد و این ترانه همواره همانطور که ترانه سرای آن خانم کونسوئلو ولازکوئز (Consuelo Velazquez) آنرا به وجود آورده بود باقی ماند.

درگذشت ولازکوئز در 22 ژانویه 2005 در سن 88 سالگی، به شنوندگان این ترانه یادآوری کرد که Besame Mucho - که ترجمه نه چندان لطیف آن "مرا بارها ببوس" است - توانسته است با چند بیت و بیان مشتاقانه آن جوهره یک فرهنگ موسیقایی لاتین را بیان کند. این بیان ساده و زیبا در تمام این ترانه دیده میشود، از اشعار گرم و جریان ملایم ریتمیک آن گرفته تا ملودی اوج گیرنده و احساساتی آن همه موجب شدند تا Besame Mucho در سراسر جهان به عنوان یک ترانه بسیار محبوب لاتین شناخته شود.

خود ولازکوئز هم نمیدانست که چرا این ترانه از میان تمام آثار او به یک پدیده مبدل شده است. اما شکی نیست که یکی از دلایل این جذابیت غیر انگلیسی بودن و غیر اروپایی بودن آن است. این ترانه بی نظیر اولین بار در دهه 40 توسط امیلیو توئرو (Emilio Tuero) اجرا و ضبط شد. ترانه با این ابیات آغاز مشود : " مرا ببوس، مرا بارها ببوس، انگار که این شب آخرین فرصت ما میباشد"... اشعار این ترانه شاید شنونده امروزی را به این فکر بیاندازد که مگر چه چیز خاصی در این اشعار نهفته است؟ اما به گفته آندرس منه سس (Andres Meneses) یک تهیه کننده موسیقی لاتین در شیکاگو، "شما باید متوجه باشید که این ترانه از یک فرهنگ لاتین برخاسته است که در حدود 99 درصد آنها کاتولیک هستند و در فرهنگ کاتولیک لاتین، بخصوص در دهه 40، هر چیزی که در آن سخنی از جنسیت گفته میشد باید سرکوب میشد"

Consuelo Velazquez
آخرین بوسه فرزند
برای ولازکوئز، اشعار ترانه به تعلق خاطر عاشقانه خودش در سنین نوجوانی مربوط میشدند که بنا به تصدیق خودش، هنگام سرودن این شعر در سر داشته. اما با نوشتن درباره بوسه ای که شاید "برای آخرین بار باشد" او ناخودآگاه با عده زیادی از شنوندگان ترانه رابطه برقرار کرد. کسانی که با آغاز جنگ دوم جهانی برای آخرین بار یکدیگر را در آغوش میگرفتند.

ترانه های بسیاری در زمان جنگ ساخته شدند که همه پیام مشابهی داشتند اما هیچ کدام نتوانستند به پای احساسات گرم و واقعی Besame Mucho برسند. البته قدرت این ترانه از حد اشعار اولیه آن هم فراتر رفت و بسیاری از شنوندگان آن هرگز نسخه اسپانیایی آن را نشنیده اند، چرا که یک آمریکایی به نام سانی اسکای لار (Sunny Skylar) این ترانه را به انگلیسی برگرداند و اجرای محبوب آن توسط جیمی دورسی (Jimmy Dorsey) و انتشار مجدد آن با صدای دین مارتین (Dean Martin) آنرا به فروش میلیونی رساند و متاسفانه چندین خواننده دیگر به اجراهایی با اشعاری رقیق شده و نه چندان زیبا دست زدند که البته به محبوبیت ترانه اصلی افزود.

ولازکوئز در طی دهها سال فعالیت هنری در مکزیک، به شهرت و مقام بالایی دست یافت و این با حضور صدها نفر از دوست دارانش در مراسم به خاک سپاری او به اثبات رسید. با وجود اینکه او هرگز نتوانست موفقیت Besame Mucho را تکرار کند اما همچنان به کار سرودن ترانه میپرداخت و چند ماه قبل از مرگش ترانه Por el camino "در طول راه" را سروده بود و قرار است بنا به درخواست خودش خواننده محبوب مکزیکی لویس میگوئل Luis Miguel آنرا اجرا کند.

February 12, 2005

نظرات شما
- از همه دوستان بخاطر لطفی که به سایت دارند ممنون و متشکر هستیم. سعی خواهیم کرد بزودی راجع به این قطعه بیشتر صحبت کنیم و نمونه اجراهای دیگر آنرا نیز در سایت قرار دهیم.
گفتگوی هارمونیک , February 13, 2005
- اين موسيقي يه جورهايي خيلي به دل آدم ميشينه، فکر نمي کنم بخاطر اين باشه که يک سريال اونو يه مدت پخش کرده. فکر کنم بيشتر نشون دهنده شباهت تمايل احساسي ما ايراني ها با کشورهاي آمريکاي لاتين هست، نظر شما چيه؟
سیامک , February 13, 2005
- امروز داشتم به قدرت عجیب و زیاد کلمات و احساس شنوایی فکر میکردم و اینکه کتب آسمانی هم ببشترین قدرت رو روی کلمات ایجاد کردند چون بهترین راه نفوذ به روح هست؛ممنون از زحماتتون،انتخاب عکس هم خیلی خوب بود.
شیدا , February 13, 2005
- AHANGE GHASHANGIE, NOTESHO AGE DARID BEZARID, KHEILI JAZAB BOOD.
SANAM , February 13, 2005
- سلام واقعا پس از يكروز كار خوندن مطالب سايت شما خستگي آدم رو از تنش در ميبره متشكر از زحماتتون
saman , February 12, 2005
- خيلي خيلي آهنگ قشنگي بود لذت برديم
سعيد , February 12, 2005
- دستتون درد نکنه...خیلی زحمت می کشید
zaagato , February 12, 2005
- as i know this was a brazilian song, what do you think?
Amir , February 12, 2005
- سلام دین مارتین هم از هنرمندان بزرگ صده قبل بوده، اگر ممکن هست راجع به فعالیت های هنری او هم بنویسید. این آهنگ خیلی آرامش بخش بود.
امیر , February 12, 2005
- آهنگ قشنگی بود؛ شبیه به آهنگ های ویگن و قدیمی بود. حالا مال کدوم سریال بود؟
ندا , February 12, 2005