HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
جیمی اسمیت
درگذشت جیمی اسمیت، از بزرگترین نوآوران و بدعت گذاران استفاده از ارگ های هموند (Hammond) در موسیقی Jazz ، ضایعه بزرگی برای جهان هنر بود. او که به عنوان "بزرگترین نوازنده ارگ جز جهان" شناخته شده بود، روز 8 فوریه، در سن 76 سالگی در گذشت.

هرچند که جیمی اسمیت اولین کسی نبود که در موسیقی جاز از ارگ هاموند B3 استفاده میکرد، اما استعداد و ذوق نوازندگی او برای این ساز و توانایی بینظیر او در ادغام ترجیع بندها و ملودیهای موسیقی کلیسایی، بلوز و R&B در بداهه نوازیهای الهام گرفته از موسیقی بی باپ (bebop)، او را در کنار چارلی پارکر (Charlie Parker)، آرت تاتوم (Art Tatum) و جان کولترین (John Coltrane) و دیگر پیشگامان موسیقی جاز قرار داد. این هنرمندان با دگرگون کردن شیوه نواختن ساز تخصصی خود، انقلابی در اجرا و تنظیم موسیقی جاز و روش کار نوازندگان دیگر به وجود آوردند. به یکی از اجراهای او با ارگ هموند گوش کنید : audio.gif Hammond Organ Solo

جیمز اسکار اسمیت 8 دسامبر 1925، در پنسیلوانیا متولد شد و در سال 1948کار هنری خود را به عنوان پیانیست آغاز کرده بود، در 1951 به نواختن ارگ هاموند B3 پرداخت و در فیلادلفیا شهرتی به دست آورد که منجر به سفر او به نیویورک شد. اسمیت در نیویورک توجه آلفرد لاینز (Alfred Lions) و فرانسیس ولف (Francis Wolff)، بنیانگذاران کمپانی ضبط صفحه (Blue Note) را به خود جلب کرد.

قدمهای بزرگ
جیمی در سال 1956 با آلبوم A New Sound, A New Star: Jimmy Smith at the Organ, vol. 1 برای کمپانی Blue Note، موفق شد پیشگام حرکت soul-jazz در عالم موسیقی باشد. بدعت گذاران کهنه کارتری چون فتس والر (Fats Waller) و کنت بیسی (Count Basie) هم تجربیات مختصری با ارگ داشتند اما اسمیت با شیوه نواختن بی نظیر خود و ترکیبهای زیبایی که به وجود می آورد، قدمهای بزرگی در به کارگیری ارگ در موسیقی جاز برداشت. موسیقی او، یک موسیقی غنی، مطابق سلیقه روز و پر از ریزه کاری بود. به قسمت دیگری از کارهای او گوش کنید : audio.gif The Cat

Jimmy Smith
در حال اجرا با ارگ Hammond - B3
آلبومهایی که اسمیت در طی ده سال کار با کمپانی Blue Note منتشر کرد، امروز به کتاب راهنمای نوازندگان جاز مبدل شده است. آلبومهایی نظیر (The Sermon (1958)، Prayer Meetin’ (1960 و Back at the Chicken Shack (1960) همه به موسیقی محبوب روز مبدل شدند و در جعبه های موسیقی اتوماتیک (jukebox) پخش میشدند و این اتفاقی نادر در موسیقی جاز بوده است.

جیمی در سال 1956 با آلبوم A New Sound, A New Star: Jimmy Smith at the Organ, vol. 1 برای کمپانی Blue Note، موفق شد پیشگام حرکت soul-jazz در عالم موسیقی باشد. بدعت گذاران کهنه کارتری چون فتس والر (Fats Waller) و کنت بیسی (Count Basie) هم تجربیات مختصری با ارگ داشتند اما اسمیت با شیوه نواختن بی نظیر خود و ترکیبهای زیبایی که به وجود می آورد، قدمهای بزرگی در به کارگیری ارگ در موسیقی جاز برداشت. موسیقی او، یک موسیقی غنی، مطابق سلیقه روز و پر از ریزه کاری بود.

اسمیت پس از کمپانی Blue Note به کمپانی Verve رفت و در آنجا به تهیه آثاری با ارکستراسیون بزرگتر مشغول شد. از آثار این دوره او میتوان به (Who’s Afraid of Virginia Woolf (1964)، The Cat (1964 و (Peter and the Wolf (1966 اشاره کرد که همگی از آثار کلاسیک جاز محسوب میشوند.

Acid-Jazz
هنگامی که سبک اسید جاز در سال 1987 در لندن متولد شد، اسمیت دچار یکی از بزرگترین تحولات هنری خود شد. آثار دههای 50 و 60 او همچنان توسط DJ ها و خوانندگان سبک رپ استفاده میشد و کمپانی Verve دوباره به سراغ او آمد. در 1995 آلبوم پر حرارت Damn! اسمیت را منتشر کرد که با آلبوم ملایم تر Angel Eyes: Ballads & Slow Jams در همان سال دنبال شد. آخرین CD اسمیت برای Verve، Dot com Blues در سال 2001 بود. گوش کنید : audio.gif Funky Broadway

در اوایل سال 2005، اسمیت جایزه مهم Jazz Masters Fellowship را دریافت کرد. در فوریه امسال نیزآلبوم Legacy محصول مشترک اسمیت و جویی دوفرانچسکو Joey DeFrancesco، دوست ارگ نوازش به بازار خواهد آمد. دوفرانچسکو در باره اسمیت گفته است: " جیمی یکی از بزرگترین و نوآورترین موسیقی دانان دوران ما بود. من او و موسیقی او را بسیار دوست داشتم.اسمیت الگوی من، مربی من و دوست من بود."

February 16, 2005

نظرات شما
- ممنون،یه سوال:برای ساختن یک قطعه پلیفونی باید حتما"همه ملودی ها یه ریتم داشته باشن؟آهنگی میشناسین که این جور که من میگم باشه؟یعنی مثلا پیانو لنگ بزنه و ویلن ساده یا اون دوضربی و اون یکی سه؟به این آهنگ میگن بدون تنالیته؟ بازم ممنونم.
شیدا , February 18, 2005
- mishe raje be orge B3 sohbat konid?
smira , February 17, 2005
- Bebakhshid, enghadar ba shenidane in ahang az khod bi khod shodam ke yadam raft tasliat begam! Heaven Gets Some Soul...
Babak , February 17, 2005
- Wow! amaaaaaaaazing, i love this music. but don't listen to it too much, cause you go crazy... . I think the techniques they use in organ playing is very similar to jazz guitar playing. I really like this site.
Babak , February 17, 2005
- سلام.باتشکر از ذحمات شما
mahyar , February 16, 2005
- the musics was amazing, thanks. do they still produce hammond organs, or no only the voice characteristics of hammond organs is the only thing that exists and other brands use that in therie instruments?
Amir , February 16, 2005