HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
نقدی بر اختتامیه بیستمین جشنواره موسیقی فجر (قسمت دوم)
گروه موسیقی آذربایجان با ارکستر ترکیبی از سازهای آذربایجان و سازهای کلاسیک به اجرای برنامه پرداخت، در این برنامه قطعه ای که در گذشته با تار رامیز قلی اف شنیده بودیم، به شکلی ضعیف اجرا شد و کلا" صدای ارکستر نه بالانس مناسب داشت، نه کوک دقیق (البته رطوبت هوا هم در تغییر کوک بی تاثیر نبود) در قسمت دیگر از این برنامه ارکستر به اجرای قطعه ای با سولوی نقاره وحید اسدالهی پرداخت. اسدالهی غیر از آلبومهای تکنوازی خود در کنسرتهایی با گروه "دالاهو" به هنرنمایی پرداخته بود و همواره شنوندگان را مجذوب هنر خود کرده. در ادامه ارکستر آذربایجان به اجرای تصنیف "ای ایران" ساخته روح ا... خالقی پرداخت که بصورت یونیسون و و با اشتباهاتی در اجرای ملودی اصلی مواجه بود!

چرا باید در کشور "خالقی" (آن هم پس از روایت گلنوش خالقی از این قطعه!) چنین اجرایی از این اثر ببینیم؟ در کنسرتی دیگر هم توسط ارکستری دیگر، شاهد اجرای "سبکبال" اثر حسین دهلوی بصورت تامپره بودیم! آیا یک اروپایی اجرای سمفونی 40 موزار را بصورت یونیسون در اصفهان قدیم! می پذیرند؟ گروه بعدی ارکستر رومانی بود که اجرایی در سطح ارکسترهای خیابانی اروپایی داشت. اما اجرای نوازنده اسپانیایی "آلوارو سنویا" اجرای زیبایی بود که با مهارت و حس بالایی اجرا شد.

گروه دیگر که روی سن رفت، اجرای گروه "نهفت" بود، این گروه تشکیل شده از نوازندگان جوان که بطور مرتب این چند سال در جشنواره ها به اجرای موسیقی می پردازند. اجرای آن شب گروه "نهف" با تاخیر زیادی که دلیل آن مشکل کوک سازها بود برگزار شد و مردم چند بار با دست زدن می خواستند گروه را ورادار به اجرا کنند، ولی سرپرست گروه با دقت کوک تک تک سازها را چک کرد و سپس اجازه اجرا داد، ولی افسوس که خواننده فالش بود!

اجرای گروه نهفت یونیسون و ساده بود، اما همانگی گروه و تکنوازی نوازنده جوان کمانچه قابل تحسین بود. گروه "سرلک" گروه دیگری بود که به اجرای برنامه پرداخت؛ سینا سرلک به اجرای آواز و تمبک پرداخت و قطعاتی را با سه تار خواهرش اجرا کرد. آوازی که سینا سرلک اجرا کرده (همچون سه تار سپیده سرلک) ساده و نه در حد شاگرد شجریان بود. انتظاری که از یک جوان تعلیم دیده می رود، آوازی نیست که از یک روستایی برآید.

sanjari-menohin
یهودی منوهین و حشمت سنجری در حال تمرین
پس از سخنان مجری برنامه در مورد اجرای پرشور گروه "نغمه" این گروه به صحنه آمد و گفته های مجری برنامه تکذیب کرد! گروه مروارید "لیان" آخرین گروهی بود که اجرا برنامه پرداخت. نکته قابل توجه در این برنامه تغییر نگرش بنیادین مسئولین موسیقی کشور به موسیقی بود، چرا که این نوع موسیقی تا کنون مورد علاقه مسئولین نبوده ... نوازندگی محسن شریفیان در این اجرا از نقاط قوت گروه بود و گاهی نوازندگی او بالاتر از شنیده های پیشین ما از موسیقی نی انبان بود. اختتامیه جشنواره موسیقی فجر را می توان نمادی از وضعیت آشفته موسیقی ایران دانست، پرده هایی که اشتباها" بالا و پائین رفتند، توپوقهای مجری برنامه طراحی فقیرانه صحنه که حتی نسبت به دیگری جشنواره های فجر (مثل فیلم) به مراتب ضعیفتر بود ...

البته شکی نیست که مسئولین این جشنواره حداکثر تلاش خود را برای برگزاری هر چه بهتر این برنامه کرده بودند و الحق نسبت به امکانات موجود، در بعضی زمینه ها پیشرفتهایی نسبت به سالهای گذشته داشت ولی بودجه، تبلیغات، جایگاه بین المللی کشور و ... عواملی هستند که تاثیرات زیادی در کیفیت جشنواره دارند. این اشتباه بزرگیست که عده ای فکر میکنند با صرف بودجه می توان تمام خلاء های موسیقی را پر کرد، با هزینه های هنگفت هم، هنرمندانی چون آبادو، ریچی، آکاردو را نمی توان به جشنواره آورد! هنرمندان صاحب نامی هم که این سالها میهمان جشنواره بودند، اکثرا" تعلق خاطری به این کشور داشته اند (مانند طالب خان شهیدی هنرمند تاجیک یا آلوارو سنویا که فرزند مادری ایرانی بود ...) یکی از دلایل مهم این مشکل قهر دراز مدت مسئولین موسیقی کشور با موسیقی است؛ هنری که هنوز توجیهی برای حمایت از آن نمی بینند، در این مورد هنرمندان هم بی تقصیر نیستند، آنها طی این سالها نتوانستد (یا نخواستند) نه مسئولین، بلکه جامعه مخالف موسیقی را قانع کنند؛ این کم کاری را مجسمه سازان هم داشتند که نتیجه آن را در این اواخر دیدند ...

بدون شک جشنواره حضور هنرمندان صاحب نام تری را در لیست برنامه خود انتظار داشت. چرا برای اختتامیه مثلا" برنامه طالب خان شهیدی (که وعده کنسرت او در اختتامیه هم داد شده بود) اجرا نشد؟ ... شاید هم بهتر بود چنین باشد تا مسئولان صورت زخمی موسیقی را که هر سال یکبار گریم و نمایش داده می شود را عریان ببینند!


از سجاد پورقناد

مطلب مرتبط :
نقدی بر اختتامیه جشنواره موسیقی فجر

February 19, 2005

نظرات شما
- سلام، چند ماهی است که با سایت خوب شما آشنا شدم و البته با مطالب بسیار خوب سجاد پورقناد. امیدوارم سایتتان همیشه پربار باشد. با تشکر
sam , March 08, 2005
- عالی بود البته این آشفتگی چندان تعجب آور هم نیست!
hamed , February 21, 2005