HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
کنسرت مارک نافلر در دبی
نوازنده افسانه ای و صاحب سبک گیتار، مردی که یکی از بهترین آلبوم های راک در تاریخ موسیقی را ارائه کرد در حال اجاری تور کنسرت در گوشه کنار دنیا می باشد و قرار است بزودی در پنج شنبه همین هفته یعنی سوم مارچ در مدیا سیتی دبی (Media City, Dubai) اجرای کنسرت داشته باشد.

مارک نافلر آهنگساز و نوازنده بی ادعا و صد البته توانای گیتار که تاسیس کننده یکی از بزرگترین گروه های راک یعنی Dire Straits بود قرار است بزودی زیباترین کارهای خود در دبی اجرا کند. کمتر کسی است که توانایی آنرا داشته باشد در دنیای موسیقی که مملواز فوق ستاره های بزرگ می باشد، یکی از بزرگترین گروه های راک را ترک گوید و به تنهایی به اجرای موسیقی ای که تنها از درون خود بیرون می آید بپردازد.

نافلر که به مرد آرام راک (Quiet Man of Rock) لقب گرفته است در سال 1995 با از هم پاشیده شدن گروه Dire Straits فعالیت های فردی خود در موسیقی را آغاز نمود و تعداد بیشماری موسیقی فیلم و آلبوم های استودیویی تصنیف کرد.

این کنسترت که در حدود سه ساعت بطول خواهد کشید شامل کارهای قبلی او در گروه Dire Straits و برخی کارهای شخصی بعد از فروپاشی گروه Dire Straits می باشد. قسمتی از درآمد این کنسرت و کنسرت های مشابه در سایر کشورها به حادثه دیدگان تسونامی تعلق خواهد گرفت.

audio.gif Romeo & Juliet

لازم به ذکر است که گروه Dire Straits در شهر لندن توست مارک نافلر پایه ریزی شد. اعضای گروه شامل برادرش دیوید (David) نوازنده گیتار ، جان ایلسی (John Illsley) نوازنده بیس و پیک ویترز (Pick Withers) نوازنده درامز بود. این گروه موفق در اواخر دهه هفتاد با ترکیب موسیقی راک ، بلوز ، Jazz و حتی کانتری و اشعاری که اغلب خود نافلر تهیه می کرد به شهرت باور نکردنی رسیدند. نافلر قبل از تاسیس گروه دایر Dire Straits بعنوان منتقد موسیقی راک در مطبوعات مقاله می نوشت.

بسیاری از کارهای گروه و فردی او برنده جوایز صفحه طلایی و پلاتینیوم شده است و نیز بارها کاندید دریافت Gramy Award. گروه Dire Straits در سال 1986 برنده جایزه گرمی برای بهترین اجرای موسیقی راک شدند. آلبوم Brother in Arms و تک ترانه Money for Nothing نیز بارها بعنوان بهترین آلبوم و ترانه سال معرفی شد.

February 26, 2005

نظرات شما
- خیلی خوشحال شدم که مطلبی به زبان فارسی درباره مارک نافلر بر روی اینتذنت میبینم. مارک نوازنده ی بینظیر گروه دایر استریتس سالهاست که تک ستاره ی راک ان رول من هست. این روزها کمتر کسی موسیقی قوی عمیق و هنرمندانه ی مارک رو در ایران می شناسه. اما اسطوره هایی همچون او کریس رییا و فیل کالینس و اریک کلپتن و یا فردی مرکوری و علی الخصوص دیوید گیلمور و راجر واترز هنرمندان تکرار ناشدنی هستند که موسیقی شان همیشه تر و تازه و شنیدنی است... خوشحال میشم با دوستان علاقه مند به مارک و اون Flamengo Fender Stratocaster که برای من زنده کننده ی موسیقی زیبای مارک هست رو بیشتر بشناسم... موفق باشید
محمد حسن , March 15, 2005
- سلام، کاش یک روز این هنرمندها به ایران هم بیایند. واقعا" جای تاسف هست که جامعه هنری ما از هر لحاظ یک حالت بسته دارد و با بیرون در تعامل نیست.
amir , February 28, 2005
- همه کلاسیک کارها
مهدی , February 27, 2005
- mercy...
sheyda , February 27, 2005
- Oh... I didn't know Marc Knofler by name, but who doesn't know dire straits! Thank You.
Babak , February 26, 2005
- HOW I WISH I WAS THERE!!!!!!
rolling_stone , February 26, 2005
- اضافه كنم كه كار ترانه سرايي، آهنگسازي و خوانندگي گروه Dire Straits به تمامي كار اوست. وقتي در اوايل دهه نود خبرنگاري درباره تغييرات متعدد در تركيب گروه از او پرسيد، نافلر خيلي خونسرد جواب داد: داير استريتز يعني مارك نافلر. اين روزها وقتي كارهاي سولوي او را ميشنويد، مردي را ميبينيد كه قبلا شهرت، موفقيت، ثروت و محبوبيت را بطور كامل و يكجا تجربه كرده و حالا بيشتر دوست دارد بر مبناي دغدغه هاي شخصي اش و بدون اهميت دادن به خوشآمد اين و آن آهنگسازي كند. و البته نبايد انتظار داشت چنين غولي امروزه همان كارهايي را ارائه كند كه ربع قرن پيش بهمان هديه داده...
بيمار رواني , February 26, 2005