HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
استفاده از تصویر صوتی در بداهه نوازی
در مطالب قبل راجع به تهیه تصویر صوتی از یک قطعه موسیقی در ذهن صحبت کردیم و با برخی مفاهیم اولیه آن آشنا شدیم. درادامه این بحث در نظر داریم با استفاده از هنر به تصویر کشیدن موسیقی به یکی از تکنیک های بداهه نوازی اشاره ای داشته باشم.

Push / Pull
اغلب هنگام بداهه نوازی بطور غریزی فکر اصلی ما ریختن یا بعبارتی هل دادن تعدادی نت موسیقی در فاصله های مختلف زمانی است که توسط آنها ملودی ای خلق شود و بتوانیم وظیفه خود را بعنوان یک نوازنده بداهه سولو به خوبی انجام دهیم. اما باید بدانیم که این روش یک ضعف ذاتی می باشد و تقریبا" تمام افراد مبتدی در بداهه نوازی با آن روبرو هستند. بیشتر شبیه آن می ماند که شما در انتهای یک قطار قرار دارید و با هل دادن سعی می کنید قطار را به جلو ببرید بدون آنکه ایده ای داشته باشید از اینکه این قطار چه مقدار بار یا چه تعداد واگن دارد.

در مقابل این روش - ریختن بدون حساب و کتاب نت ها - تکنیک دیگری وجود دارد که در آن بداهه نواز بجای نواختن بدون فکر نتهای برای پر کردن فضای خالی، با داشتن تصویر بسیار خوب از آنچه پیش روی او است اقدام به نواختن ملودی هایی بداهه میکند. در مثال قطار این حالت مانند آن است که شما همانند یک لوکوموتیو تعدادی واگن را بدنبال خود می کشید و کاملا" مشخص است که این چه تعداد واگن می باشد.

ایده اصلی کشیدن (pull) ملودی در بداهه نوازی
Romantic Piano
دو ایده موسیقی متفاوت یکی متقارن
و دیگری غیر متقارن
روش اصلی آن است که شما با استفاده از آنچه تا کنون راجع به نحوه به تصویر کشیدن موسیقی در مطالب قبل آموختید، ایده اصلی را در ذهن خود ترسیم نمایید. منظور آن است که محدوده ها (Ranges)، تعداد آنها، نحوه حرکت آنها و ... را مشخص کنید. سپس با توجه به هارمونی موجود با یک حرکت کاملا" حساب شده ملودی را شروع کنید.

در حالی که در حال نواختن نت ها می باشید ایده های بعدی را در ذهن خود ترسیم کنید و تمام مسائل مربوط به یک تصویر زیبا را در ذهن خود رعایت کنید. برای مثال تعداد فراز و نشیب ها و انتخاب درست محدوده ها باید بگونه ای باشد که یکنواختی در شکل موسیقی ایجاد نکند. حال با مشخص شدن شکل و نحوه حرکت بعدی ملودی، نت های موسیقی را با طرح و ایده قبلی بدنبال خود بکشانید.


نقاط ضعف هل دادن نتهای موسیقی یا Pushing
- خیلی دشوار هست که بدانید به کجا می خواهید بروید.
- اغلب خیلی سریع - و بدون برنامه - مسیر کار عوض می شود.
- واقعا" مشخص نمی باشد که یک ملودی، موتیف یا جمله چه موقع تمام شده است.
- باوجود آنکه تعداد نتهایی که استفاده می کنید زیاد است اما موسیقی شما خلاقیت ندارد و بدون برنامه می باشد.
- موسیقی ای که اجرا می کنید پس از نواختن شکل می گیرد.

نقاط قوت کشیدن نتهای موسیقی یا Pulling
- بصورت کامل تصویر ملودی در ذهن شما نقش بسته است.
- از نتهای که برای نواختن ملودی استفاده می کنید بیشترین بهره را می برید.
- کاملا" مشخص هست که یک ایده یا جمله موسیقی چه فراز و نشیب هایی دارد و چه موقع تمام می شود.
- برخلاف حالت Pushing که از سکوت ها بدت استفاده می شود در این حالت شما با برنامه از سکوت استفاده می کنید.
- موسیقی ای که شما اجرا می کنید همان است که می خواهید.

(ادامه دارد ...)

مطالب مرتبط :
Soundscape
درک تصویر صوتی

March 19, 2005

نظرات شما
- سلام!خوب بود،به نظر من ایده صوتی 2 اگه ماکزیممش در انتها تابع بود بیشتر با واقعیت جور در میومد،چون آهنگسازها اغلب اولش کلی درآمد و ... تحویلت میدن بعد در آخرین لحظات یه اشاره کوچیک به اوج دارن.
شیدا , March 21, 2005
- سلام مطلب بسیار جالبی بود . ممنون دستتون درد نکنه در ضمن سال نو هم مبارک .
مهرزاد , March 20, 2005
- سلام ، انگار همه بچه ها مشغول مراسم شب عید هستند. از شما ممنون هستیم که در سال گذشته مطالب مفیدی در زمینه موسیقی برای مردم این مرز و بوم تهیه کردید و به رشد موسیقی در کشور کمک کردید. سال نو مبارک
ندا , March 20, 2005
- salam, darvaghe chon ghodrate zehn dar naghashi bishtare aval bayad moosighi ro to zehnemoon bekeshim va badesh be sot tabdil konim?
amir , March 19, 2005