HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
مهاجرت به آمریکا
در سال 1939، استراوینسکی به آمریکا مهاجرت کرد و در 1945 رسما به تبعیت آمریکا درآمد. در این دوران او علاوه بر کار آهنگسازی و تورهای اروپا، در دانشگاه هاروارد و ماساچوست، شش سخنرانی درباره موسیقی ایراد کرد و همچنین به نوشتن موسیقی برای فیلم مشغول شد که تلاشی ناموفق بود. او در سال 1960، تحت تاثیر جلوه های تصویری سینمای ، دست به اقدام جدیدی زد و قطعه Flood را نوشت.

استراوینسکی در سال 1963، قطعه Elegy را به یاد و افتخار جان اف کندی John F. Kennedy رئیس جمهور فقید آمریکا نوشت. در 1965 در طی اجرایی در واتیکان، استراوینسکی نشان افتخار را از پاپ پل (Pope Paul) دریافت کرد و در همین زمان بود که کار بر روی آخرین اثر عظیم خود Requiem Canticles را آغاز کرد.

audio.gif Firebird Suite

او تا سالهای آخر عمر خود نیز به آهنگسازی ادامه داد و در 80 سالگی به طور مداوم به کار رهبری ارکستر در اجراهای زنده و ضبط استودیویی مشغول بود. این صفحه ها، مدارک ارزشمندی درباره ایده های ناب او در باره اجرای موسیقی خودش هستند.

"من میدانم که دوازده نت موجود در هر اکتاو و تنوع ضرباهنگ، به من فرصتهایی داده اند که تمام نبوغ بشری برای استفاده کردن از آنها کافی نیست."

سالهای آخر
Stravinsky's Funeral
از مراسم تشییع جنازه استراوینسکی در ونیز
در سالهای آخر استراوینسکی باز هم سبک خود را تغییر داد و از شیوه های twelve-tone و تنظیمهای پیاپی استفاده کرد. نتیجه این دوره آثار قابل توجهی مانند باله Agon و تعداد قابل توجهی موسیقی مذهبی بود.

در تمام این آثار، کیفیتهای خاصی همچنان ثابت باقی ماند. اولین و مهمترین آنها وضوح صدا بود، نوعی بافت شفاف صوتی که با استفاده استادانه او از ارکستراسیون به بهترین شکل تجسم می یافت. در کنار آن میتوانیم به نوع نگاه او به ضرباهنگ اشاره کنیم که با نوعی فاصله گذاری خاص در ملودیهایش به وضوح صدا می افزود. در نهایت، استفاده مختصر و مفید او از فرم هم موردی مثال زدنی است و خصیصه ای است که ریشه در سبک موسیقی سالهای 1920 او دارد و در طی سالهای فعالیتش به عنوان نشانه اصلی آثارش همواره حاضر بوده است.

استراوینسکی آخرین کنسرت خود را در سال 1967 در تورونتو Toronto برگذار کرد. او در این برنامه رهبری اجرای پولچینلا را بر عهده داشت و اولین باری بود که ناگزیر بود در طول اجرا بنشیند. در آن زمان استراوینسکی 87 ساله بود.

ایگور استراوینسکی در 6 آوریل 1971 درگذشت. در مراسم تدفین او که در ونیز انجام شد، قطعه Requiem Canticles اجرا شد و تابوت او در جزیره سن میشل (San Michele) در نزدیکی دوست قدیمش سرگئی دیاگیلف، به خاک سپرده شد.

نوشته های مرتبط :
- شاخصه های ممتاز موسیقی استراوینسکی
- ناهماهنگی رایحه عصیانگری
- از زندگی ایگور استراویسنکی

March 23, 2005

نظرات شما
- !ببين, سايت خفنت منو كشته
mk , April 23, 2005
- !ببين, سايت خفنت منو كشته
MK , April 23, 2005
- salam man mohajerat be amica ro jozE arezoohaye gheyre momkene khodam midoonam.agar mitonid man ro rahnamaE konid ta bein hadaf beresam.thank u
hamid , April 21, 2005
- Man ke daram madrake MCSA va MCSE ro migiram ke be amrika mohajerat konam o donbale har no etelaati dar bare mohajerat be amrica migardam age momkene komakam konid.
Mohsen Sadeghi , April 18, 2005
- به نظر من آدم اگه امکانات داشته باشه حتی یه لحظه هم موندنش تو این کشور خراب شده زیادیه . من فارغ التحصیل رشته مکانیک هستم و برای کار کردن توی ایران بعد از سه سال سابقه کار به من پیشنهاد 2000000 ریال حقوق میکنند . آخه شما بگین چجوری میشه آدم توی ایران زندگی کنه ؟
ناصر , April 18, 2005
- سلام؛ سال نو شما مبارک. اميدوارم همواره موفق و پيروز باشيد.
سارا , March 25, 2005
- با عرض سلام و تبريك عيد نوروز سال خوشي را براي شما دست اندركاران سايت آرزو ميكنم اميدوارم كه سال جديد همچنان سالي سرشار از موفقيت براي شما باشد
saman , March 24, 2005