HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
انگلستان بزرگترین بازار فروش آلبومهای موسیقی
بنا به گزارشی که سایت خبری BBC در 22 مارچ منتشر کرد، بررسی های آماری نشان می دهد که صنعت موسیقی در کشور انگلستان در سال گذشته از لحاظ حجمی رشدی معادل 3% داشته است در حالی که این صنعت در سایر نقاط جهان بطور متوسط کاهشی معادل 1.3% داشته است.

بازار آلبومهای موسیقی بصورت CD در سال 2004 معادل 4.5% در کشور انگلستان رشد داشته است. این مقدار معادل فروش 174.6 میلیون آلبوم CD بوده است یعنی سرانه خرید CD موسیقی در کشور انگلستان برابر 3.2 آلبوم موسیقی در سال برای هر فرد می باشد.

بطور متوسط در هر سال حدود 26,000 آلبوم مختلف موسیقی در زمینه های مختلف در کشور انگلستان منتشر می شود که به این ترتیب این کشور را در مقام دوم تولید موسیقی پس از ایالات متحده آمریکا در مقام مقایسه قرار می دهد.

پیتر جیمسون (Peter Jameson) مدیر موسسه British Record Industry انگلستان معتقد است یکی از دلایل اصلی بالارفتن حجم فروش آلبوم های موسیقی نرخ فزاینده به صحنه آمدن هنرمندان جدید می باشد. بعنوان مثال کارهای سه خواننده و گروه جدید یعنی Keane, Katie Melua و Scissor Sisters در سال گذشته به تنهایی 1.6 میلیون کپی فروش داشته است.

همچنین در سال گذشته آلبومی که بیشترین فروش را به خود اختصاص داده است یعنی معادل یک هشتم کل فروش انگلستان، آلبوم Confessions از Usher می باشد. پس از آن در مقام مقایسه آلبوم های Feels like home و Encore به ترتیب از Norah Jones و Eminem قرار دارند.

موسیقی دیجیتال
بررسی هایی که در آمریکا انجام گرفته است نشان می دهد نکته مهمی که فروش آلبوم های موسیقی در این کشور کاهش داده است رشد فزاینده فروش موسیقی دیجیتال می باشد. بعنوان مثال یک تحقیق نشان می دهد که فروش ترک های موسیقی (Music Tracks) بصورت دیجیتال - منظور از روی شبکه اینترنت - در دو ماهه اول سال 2005 نسبت به همان بازه در سال 2004 رشدی معادل 100% داشته است.

همچنین کاهش فروش آلبوم های موسیقی در سایر کشورها به علت کپی غیر قانونی ترک های موسیقی از روی شبکه اینترنت می باشد. این کپی غیر قانونی مخصوص آسیا نمی باشد و کشورهایی مانند ایتالیا، سوئد، فنلاند اسپانیا، استرالیا و ... نیز از جمله کشورهایی هستند که بازار فروش آلبومهای موسیقی بصورت CD در آنها به همین دلیل کساد شده است.

جان کندی (John Kennedy) مدیر موسسه International Federation of Phonographic Industries می گوید : "با وجود کپی های غیر مجاز و به اشتراک گذاشتن موسیقی روی اینترنت توسط بسیاری از نرم افزارها، ما با نگاه مثبت به فروش موسیقی دیجیتال در انتظار یک انفجار شدید و حرکت بزرگ در این بازار هستیم. با مجموع مقررات و جوانبی که در سال جدید در نظر گرفته ایم امیدوار هستیم که وضعیت به گونه ای شود که تهیه موسیقی دیجیتال در حالت قانونی برای مصرف کننده به صرفه تر باشد."

March 24, 2005