HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
Programme Music / Suite
در ادامه بحث راجع به موسیقی رمانتیک جا دارد که به موسیقی برنامه ای و سوئیت هم اشاره ای داشته باشیم. در دوران رمانتیک اتفاق جالبی رخ داد و آن مشارکت هنرهایی چون موسیقی، نقاشی و ادبیات برای خلق آثاری هنری مشترک بود. نتیجه چیزی جز موسیقی ای نبود که به اجرای یک نمایش یا بیان یک داستان مشغول باشد. اغلب هنرمندان دوران رمانتیک به نوعی نگرش یگانگی و وحدت هنرها رسیده بودند، از شواهد این ادعا می توان به سرودن شعر توسط موسیقیدانان و سرودن شعر موسیقایی توسط شاعران اشاره کرد.

این سبک از موسیقی که در مقابل موسیقی محض (Absolute Music) بوجود آمد را می توان به سه دسته اصلی تقسیم کرد. اول Programme Symphony یا همان سمفونی های برنامه ای، مانند سمفونی پاستورال بتهوون. هرچند قبل از این دوران افرادی چون ویوالدی نیز ناآگاهانه کارهایی از این نوع موسیقی تصنیف کرده بودند اما حضور مشخص آن به دوران رومانتیک بر میگردد. این نوع موسیقی در چند موومان اجرا می شود و بعنوان مثال بطور کامل به تشریح یک داستان یا یک موضوع می پردازد.

audio file Beethoven, Symphony No.6, Op.68, Allegro
audio file Beethoven, Symphony No.6, Op.68, Andante

حالت دوم Concert Overture یا اورتورهای کنسرت می باشد که شامل یک موومان از موسیقی برنامه ای برای ارکستر می باشند و به مراتب کوتاه تر از نوع اول هستند. برای مثال می توان به اورتور رومئو و ژولیت (Romeo and Juliet) از چایکوفسکی اشاره کرد.

audio file Tchaikovsky, Romeo and Juliet

Bare Mountain
کوهستانی سنگی در کاستاریکا
و در آخر باید از Symphonic Poem نام برد که فرانتس لیستز را می توان بعنوان پایه گذار این سبک از موسیقی به حساب آورد. این نوع از موسیقی معمولا" در یک موومان اجرا می شود و موسیقی در آن سعی می کند شنونده را به سمت یک ایده هنری معمولا" شعر سوق دهد. علاوه بر کارهای لیست در این زمینه مانند پویم سمفنیک شماره 10 - هملت (Hamlet) می توان به سرزمین پدری از اسمتانا و ... نیز اشاره کرد.

audio file Liszt, Symphonic Poem #10 - Hamlet

audio file Smetana, My Fatherland

همچنین به قطعه بسیار معروف A Night On The Bare Mountain که در ایران بنام "شبی بر فراز کوه سنگی" شناخته میشود از موسورگسکی (Mussorgsky) موسیقیدان روس گوش کنید و دقت کنید که چگونه نام بلند این قطعه که یک پویم سمفنیک است موسیقی را تحت اشعاع خود قرار می دهد.

audio file A Night On The Bare Mountain

قطعاطی که در این مطلب آورده شده است را یکبار دیگر گوش کنید و مثلا" با یکی از پیانو کنسرتوهای موتزارت مقایسه کنید. بوضوح خواهید دید که موسیقی برنامه ای کاملا" توانایی القای یک موضوع خاص و مشخص را به ذهن شنونده دارا می باشد در حالی که موسیقی محض چنین خصیصه ای ندارد.

اما سوئیت (Suite) نیز از جمله فرم هایی است که در دوران رمانتیک شکل گرفت. در این دوران برخی از انواع موسیقی ها برای اجرا در نقاط یا مراسم خاصی تهیه می شدند. مانند باله دریاچه قو، زیبای خفته و فندق شکن از چایکفسکی و ... هنگامی که تعدادی از این قطعات با هم اجرا شوند به نتیجه این کار سوئیت می گویند. این امکان نیز وجود دارد که برای اتصال قطعات به یک دیگر مدولاسیون یا تغییراتی در ابتدا و انتهای قطعات داده شود. (ادامه دارد ...)

April 03, 2005

نظرات شما
- درود! شاید بد نباشد از (سمفونی فانتاستیک) هکتور برلیوز هم به عنوان مثالی از (سمفونی برنامه‌ای) نام برد. (اولین اجرای آن در ۱۸۳۰) بود.
به‌آفرید , April 06, 2005
- سلام، خوبین، احساس من از اول قطعه شبی بر فراز کوه سنگی واقعا" مثل اینه که باد و طوفان در حال وزیدن هست و بعضی اوقات رعد و برق میزنه و ... جالب بود.
ندا , April 04, 2005
- salam, avalin matlabi bood ke az site shoma khondam va vaghean shifte shodam. aaaalie bood, bekhosooos mesalhash. zendebashin bache ha.
amir tofighi , April 03, 2005