HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
ظهور بیتلز بهانه ای برای کار بیشتر
پاول آنکا در اواسط دهه 60 متوجه شد که با ظهور گروههایی چون بیتلز ، سلیقه عمومی دچار تحول شده است و محبوبیت او رو به کاهش است. درواقع او در فاصله سالهای 69-62 تنها سه ترانه بسیار موفق داشت A Steel Guitar and a Glass of Wine، 'Eso Beso و Ogni Volta که این آخری از فروشی میلیونی در ایتالیا برخوردار شد.

در این زمان آنکا به جای اینکه در قصر پر افتخار خود استراحت کند، تصمیم گرفت که بازار موسیقی بزرگسالان را در دست بگیرد. قبل از هرچیز یک برنامه سولو تدارک دید و برای اجرای آن کلوب مشهور و سطح بالای کوپاکابانا (Copacabana) را در نظر گرفت. سپس او در یک اقدام انقلابی دیگر به کمپانی RCA رفت و حقوق تمام آثار قدیمی خود را خریداری کرد و از پخش مجدد آنها به ثروت فراوانی دست پیدا کرد.

او همچنین کار خود را با شرکت در تعداد دیگری فیلم سینمایی، متنوع تر کرد که فیلم مشهور و پر ستاره "طولانی ترین روز" (The Longest Day) یکی از آنها است و آنکا موسیقی متن این فیلم را هم ساخته و اجرا کرده است که این موسیقی کاندیدای جایزه اسکار شده است.

audio file Paul Anka & Peter Cetera , Hold Me Til The Morning Comes

آنکا سپس با متمرکز شدن بر کار ترانه سرایی، اشعار ترانه My Way را برای فرانک سیناترا (Frank Sinatra) روی ملودی یک ترانه فرانسوی به نام Comme d'habitude گذاشت که یکی از موفق ترین ترانه های دهه 60 سیناترا بوده و نوعی بیانیه فلسفی دوران کاری او در آن زمان به شمار میرود. ترانه She's a Lady ساخته پل آنکا برای تام جونز Tom Jones هم یکی از ترانه های بسیار موفق سال 71 بود.

سالهای لاس وگاس و تلویزیون
Paul Anka in 'The Longest Day'
در فیلم The Longest Day
آنکا در حدود سی سالگی به عنوان خواننده اشعار عاشقانه، به صحنه بازگشت و بیشتر بر مضامین بسیار احساساتی متمرکز شد. در این دوره کار او بر برنامه های لاس وگاس متمرکز بود که از سال 71 به آن پرداخته بود و در ابتدا 6 تا 8 هفته در سال در سزار پالاس (Caesar's Palace) برنامه اجرا میکرد. او یکی از اولین خوانندگان پاپ بود که در لاس وگاس برنامه اجرا کرد و مجری چند برنامه تلویزیونی از جمله Hullabaloo و برنامه های ویژه شبانه و مصاحبه های اختصاصی تلویزیونی شد.

آنکا همچنین برای برنامه The Tonight Show که یکی از پر طرفدار ترین و دیرپا ترین برنامه های تلویزیونی که حدود سی سال است بی وقفه در آخر هفته ها پخش میشود، موسیقی متن ساخت و میگویند این موسیقی تا کنون چیزی در حدود 1.4 میلیون بار پخش شده است.

audio file Paul Anka - My Way

Paul Anka in Ottawa
سال 2002 اجرایی در اتاوا
ترانه های پل آنکا در طی این دوران کم نیستند و تقریبا همه آنها آثاری موفق بوده اند. از جمله این آثار میتوان به آلبومهای Buddah در سال 71، Fame در سال 73 و ترانه های Having My Baby و One Man Woman - One Woman Man هردو با همراهی اودیا کوتز (Odia Coates) خواننده آمریکایی (1991- ا1942) این همکاری منجر به حضور هر سه ترانه آنها را در فهرست Top 10 شد که برای آکا موفقیتی بسیار عالی به شمار می آمد چرا که در ده سال، این اولین حضور مجدد او در Top 10 به شمار میرفت.

پس از سال 75، آنکا کار در زمینه تولید صفحه را کمتر کرد و فاصله عرضه آثار جدید خود را بیشتر کرد. او در سال 83 ترانه موفق Hold Me 'Til the Morning Comes و در سال 96 آلبوم اسپانیایی Amigos که به همان اندازه موفق بود را منتشر کرد. (ادامه دارد ...)


مطلب مرتبط : 45 سال فعالیت درخشان در دنیای موسیقی

April 06, 2005

نظرات شما
- سلام، من فکر نمي کنم شبيه به سيناترا باشه. نه صداش و نه کلا" تيپش يک جورايي انسان خانواده اي و گرمتري هست و براي همين هنوز موسيقي اش براي اغلب پدر و مادرهاي ما آشنا است. آهنگ پاپا اي هم که شما گفتيد شاهکاره اميدوارم که در ادامه توي سايت بگذارنش. موفق باشيد.
روشنک , April 07, 2005
- کارهاش خیلی شبیه به کارهای فرانک سیناتراست. یک آهنگ زیبا بنام پاپا هم دارد.
سعید , April 07, 2005
- سلام عالی بود، مرسی.
صدف , April 07, 2005