HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
نگاهی به زندگی هنری گرشوین - ۱
George Gershwin
George Gershwin
در 26 سپتامبر سال 1898، جورج گرشوین یکی از بزرگترین موسیقیدانان آمریکایی در نیویورک متولد شد. او به همراه برادر خود آیرا (Ira) زیباترین و ماندگار ترین ترانه های مردمی و قطعات ارکسترال آمریکایی را ساخت. اهمیت کارهای گرشوین به حدی بود که در کتابخانه بزرگ جفرسون اطاقی بنام او وجود دارد و بطور دائم نمایشگاهی از کارهای این دو برادر در آنجا دایر می باشد. امروزه آوردن نام گرشوین در محافل موسیقی یادآورد دوران شکوه موسیقی آمریکا در دهه های 1920 و 1930 می باشد.

موسیقی جرج و آیرا گرشوین سالهای سال است که با فرهنگ مردم اصیل آمریکایی گره خورده و امروزه طیف علاقمندان به موسیقی این دو برارد در بیرون از مرزهای آمریکا بیشتر خودنمایی می کند چرا که سرآغاز گلیساندو (Glissando) زیبای کلارینت از 'راپسودی آبی' (Rhapsody in blue) یا صدای هورن (Horn) - که بجای بوق تاکسی می باشد - در ابتدای قطعه 'یک آمریکایی در پاریس' (An American in paris) برای هیچ یک از علاقمندان به موسیقی کلاسیک در سراسر دنیا نا آشنا نیست.

موضوع از اینهم جالبتر می باشد، در حالی که اغلب جوانان و طرفداران موسیقی در ایالات متحده به سمت سبکهای جدید - و اغلب بدور از محتوی - موسیقی کشیده شده اند، ترانه های مردمی این دو بردار با اشعار لطیف و زیبا در میان علاقمندان به موسیقی مردمی سنگین در سراسر دنیا طرفداران بسیار پیدا کرده است. مردی که دوستش دارم (The man i love) ، ریتم را گرفتم (I got rhythm) ، ریتم جادویی (Facinating Rhythm) ، زمان تابستان (Summer time) ، سوانی (Swanee) و ... از جمله کارهای بسیار سنگین و شناخته شده سبک پاپ - جز در دنیا می باشند.

George Gershwin
خانه محل تولد جرج گرشوین در بروکلین - نیویورک
شاید دلیل اصلی آن این باشد که موسیقی او فراتر از زمان خود بود. به نمونه هایی از کارهای او گوش کنید :

audio file Swanee
audio file It Ain't Necessarily So
audio file The man i love

جرج آهنگ می ساخت و آیرا روی آن ترانه هایی زیبا قرار میداد، تعدد کارهای این دو برادر و موسیقی ناب آنها باعث شده تا امروز تحلیل کارهای گرشوین در مدارس و دانشگاههای موسیقی معتبر بسیاری از کشور ها جزو دروس اصلی باشد. چرا که او موسیقی را هم برای مردم عامی می ساخت و هم برای دوستداران کلاسیک و شما به سادگی می توانید در بسیاری از کارهای او ادغام این دو نگرش را مشاهده کنید.

زندگی حرفه ای جرج از نوازندگی پیانو در Tin Pan Alley یعنی جایی که ترانه های مردمی برای منشرکننده ها به امید انتشار اجرا می شد، آغاز شد. وی پس از نوشتن یک اپرای محلی با تم آفریقایی بنام Porgy & Bess در سال 1936 به همراه برادر خود Broadway - محله معروف هنری در نیویورک - را ترک و به هالیوود رفت تا در کنار کارهای کلاسیک خود اقدام به تهیه موسیقی برای فیلم نمود. در کار ساخت موسیقی فیلم بسیار دقیق و حساس بود بطوریکه موسیقی هایی که او برای فیلم درست می کرد مملو بود از ایده های جدید و ملودی های بدیع که حالتهای Jazz و کلاسیک را باهم داشت.

اولین کار او موسیقی فیلم The King of Jazz بود گه بینگ کورزبی (Bing Corsby) در آن بازی می کرد. پس از آن موسیقی فیلم Delicious را ساخت که در آن ترانه ای بود با نام Blah-Blah-Blah، برخلاف انتخاب نام فانتزی توسط آیرا، این ترانه بسیار عاشقانه و زیبا بود. ترانه زیبای Girl Crazy که قبلآ تهیه شده بود نیز در یکی از فیلم های هالیوود استفاده شد و شهرت جهانی پیدا کرد و دو برادر را به افتخاری که چند سال قبل در Broadway به آن رسیده بودند رساند. (ادامه دارد ...)


مطلب مرتبط : نگاهی به زندگی هنری گرشوین - ۲

از "کاوه رهنما"

May 02, 2005

نظرات شما
- blues به تنهایی معنی غم و اندوه و ... میده و نام یک سبک هست و بعید می دونم که در اینجا به معنای سبک باشه. راپسودی که صحبتش شد در سبک بلوز نیست. تا اونجا که من می دونم در موسیقی در یک گام بزرگ یا کوچک چهارم افزوده رو نت آبی می گند.
سعید , May 08, 2005
- salam "Rhapsody in blue" be ma'ni "rhapsody abi" nist "blue" mofrad "blues" mibashad ke noee az music jazz ast. ba tashakkor
M. D. , May 07, 2005
- سلام! همیشه از نوشته هایتان لذت می برم. موفق باشید.
ترانه , May 03, 2005
- سلام خیلی آموزنده بود البته من فقط یک آهنگ از ایشون می شناختم. :)
ندا , May 03, 2005
- vaghean ali bood, harf nadasht, montazere baghiash hastam.
Amir , May 02, 2005