HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
دوران طلایی فیلارمونیک وین
Vienna Philharmonic
Vienna Philharmonic Orchestra
هنگامی که هانس ریشتر رهبری اجرای "حلقه نیبلونگن" (The Ring of the Nibelungen) از واگنر را در فیلارمونیک وین بر عهده گرفت دیگر برای هیچ فردی جای شک و شبهه باقی نماند که اینک ارکستر فیلارمونیک وین بهترین ارکستر جهان می باشد. ناگفته نماند که بدست آوردن این شهرت بدون کمک های موسیقیدانانی چون واگنر، وردی، برامس، لیست و ... چه در مقام نوازنده، سولیست و چه در مقام رهبر ممکن نبود.

از کارهای زیبا و فراموش نشدنی که این ارکستر در زمان رهبری ریشتر اجرا کرد می توان به اجرا سمفونی های شماره 2 و 3 برامس و نیز سمفونی شماره 8 بروکنر (Bruckner) اشاره کرد.

اولین اجرای خارجی فیلارمونیک وین در سال 1900 شکل گرفت هنگامی که گوستاو مالر رهبری این ارکستر را بعهده داشت، هزاره جدید بود و یک نمایشگاه جهانی در پاریس. مهارت اجرا و توانایی های ارکستر به حدی رسید که در سال 1908 مقامات دولتی اطریش رسما تقاضای همکاری با این ارکستر را کردند. ارکستر تا سال 1922 هیچ مسافرتی به خارج از کشور انجام نداد تا اینکه فلیکس فون وینگارتنر (Felix von Weingartner) رهبر وقت ارکستر، زمینه مسافرت ارکستر به آمریکای جنوبی را فراهم کرد.

از دیگر نکات قابل ذکر آنکه ریچارد اشتراس (Richard Strauss) رابطه بسیار خوب و نزدیکی با فیلارمونیک وین داشت، این رابطه همواره بعنوان یکی از برجسته ترین امتیازات تاریخی این ارکستر بیان می شود.

بازی سیاسی
Hans Richter
Hans Richter
در سال 1938 بازی های سیاسی دامنگیر ارکستر فیلارمونیک وین شد. گروه های نژاد پرست خواهان خروج کلیه نوازندگان و موسیقیدانان یهودی از ارکستر شدند. این تقاضا برای مدت زمان زیادی تشنج را وارد فعالیت های ارکستر نمود. دامنه تشنج و اعتراض به حدی بود که نژاد پرستان تعداد شش عضو مدیریتی و نیز یک سولیست جوان ویلن را به قتل رساندند. این آشوب ادامه داشت تا اینکه با درایت ویلهلم فورت وانگلر (Wilhelm Furtwängler) مسئله رفع و رجوع شد. در آن زمان حدود نیمی از افراد فیلارمونیک وین را یهودیان تشکیل می دادند.

پس از جنگ جهانی دوم
پس از جنگ دوم ارکستر از سال 1933 به سیاست سابق خود یعنی کار کردن با هر رهبر مشهوری بعنوان میهمان ادامه داد. در این میان می توان از رهبران بزرگی چون کارل بوهم (Karl Bohm) و یا هربرت فون کارایان (Herbert von Karajan) نام برد که بعد از سال 1945 با فیلارمونیک وین همکاری داشتند، نام برد. همچنین نباید فراموش کرد که لئونارد برنشتاین (Leonard Bernstein) مدتی بعنوان رهبر افتخاری، با این ارکستر همکاری می کرد.

برنامه کاری ارکستر بسیار سنگین بود، ضبط موسیقی فیلم، تور اجرای موسیقی در سراسر دنیا، اجراهای معمول در شهر وین، اجرا در فستیوالهای مختلف و ... همه اینها باعث شد تا فیلارمونیک وین به یکی از ماهر ترین ارکسترهای موسیقی جهان چه از لحاظ اجرا و چه از لحاظ دیگر مسائل مدیریتی و اقتصادی تبدیل شود. بهترین دلیل برای این ادعا می توان به انتخاب فیلارمونیک وین برای اجرای سالانه در فستیوال بزرگ موسیقی در سالزبورگ (Salzburg Festival)، اشاره کرد.

نوازندگان این ارکستر و اجراهای مختلف آن بارها و بارها جایزه های صفحات طلایی و پلاتینیوم، نشان های افتخار و ... را دریافت کرده اند و لازم است اشاره کنیم که در حال حاضر فیلارمونیک وین تنها یک ارکستر حرفه ای نمی باشد بلکه بارها بعنوان سفیر صلح و بشر دوستی از طرف مجامع بین المللی انتخاب شده و در این زمینه فعالیت می کند.


مطلب مرتبط : ارکستر فیلارمونیک وین


کاوه رهنما

May 03, 2005

نظرات شما
- HI DEAR
L , May 11, 2005
- سعید عزیز، برای اوایل تابستان برنامه ریزی کردیم که برای بهبود کیفی سایت و مطالب تغییراتی در گفتگوی هارمونیک ایجاد کنیم. حتمآ این نکته را نیز در نظر خواهیم گرفت. از اینکه این سایت را محل مناسبی برای بحث و تبادل نظر در باره موسیقی انتخاب کردید، بسیار خوشحالیم و افتخار می کنیم. موفق و پیروز باشید.
گفتگوی هارمونیک , May 04, 2005
- سلام. مطلب جالبی بود.دستتون درد نکنه! بهتر نیست در این سایت یه قسمت برای پرسش و پاسخ بین اعضا ایجاد کنید؟ خیلیها هستند که دوست دارند سئوالاتشون رو در این سایت مطرح کنند و جواب بگیرند...
saeed1922 , May 04, 2005
- سلام این آقای ریشتر با اون ریشتر پیانیست نسبتی دارند ؟
سعید , May 04, 2005
- همیشه با هرکاری که سیاست قاطی بشه خراب می شه. سیاست مانع سازندگی هست. خیلی عالی بود.
روشنک , May 04, 2005
- Ey kaash chand ghete-i az ejraahaaye in Orchester ro upload mikardid!
, May 03, 2005