HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
موسیقی فیلم Ray ، قسمت اول
Ray
Jamie Foxx در نقش ری چارلز
فیلم، داستان زندگی نوازنده نابینا و افسانه ای پیانو، ری چارلز (Ray Charles) می باشد و موسیقی متن فیلم متشکل از بهترین کارهای چارلز، که طی سالها فعالیت هنری آنها را تهیه کرده است.

- قطعه آغازین Mess Around (ولگردی) نام دارد. این قطعه با ترکیب ملودیهای زیبای بلوز و یک ریتم تند به نمونه ای از یک موزیک شاد می رسد که معمولآ برای گرم کردن مردم در کلوبهای شبانه در آمریکا اجرا می شده است، موسیقی ای که بعدها توسط افرادی چون استیوی واندر (Stevie Wonder) یا لنون راسل (Lenon Russell) تقلید شد. چهار میزان پیانو با حالت رگتایم و سپس هشت میزان پیانو و درامز، مقدمه ورود چالز به همراه ساکسیفون به موزیک می باشد. شنیدن صدای جیغ ساکسیفون در لابلای موسیقی در این قطعه بخوبی یادآور موسیقی Soul در دهه 60 می باشد.

- I Got a Woman یک قطعه 32 میزانی بلوز با ریتم معتدل اما پر انرژی می باشد بطوری که بسادگی می تواند تحرک را در بی احساس ترین انسانها نسبت به موسیقی القا کند. این 32 میزان پس از سه بار تکرار بتدریج محو (Fade) می شود. I Got a Woman همانند بسیاری از کارهای بلوز، دوران شادی و خوشی چارلز از عشق دوران جوانی خود نشان می دهد. زنی که او را دوست دارد، همواره در رویاهای چارلز است و دقیقآ همان کسی است که او نیاز دارد.

Ray
صحنه ای از فیلم Ray
- اما به جرات می توان گفت که صدای زیبا و توانایی یگانه ری چارلز در خواندن ملودی های Jazz-Bluse را می توان تنها در قطعه What I Say شنید که از نسخه اجرای زنده آن می باشد. در ابتدای موسیقی صدای پیانوی الکتریکی شنیده می شود حال آنکه پس از مدتی چارلز پیانو را عوض کرده با پیانو آکوستیک قطعه را ادامه می دهد. این قطعه از یکی از اجراهای زنده ری چارلز انتخاب شده است و لذا کیفیت قابل قبول برای موسیقی فیلم را ندارد.

audio file Mess Around
audio file I Got a Woman
audio file What I Say
audio file Georgia on My Mind - Live in Japan

- Georgia on My Mind از زیباترین کارهای رمانتیک ری چارلز می باشد که در موسیقی فیلم دوبار بکار برده شده است. یکی از آنها نسخه ای است با ضبط استودیویی مربوط به سال 1960 و دیگری مربوط به یک اجرای زنده در اواسط دهه 70 در ژاپن.

در پایان این قسمت لازم است اضافه کنیم که اگر چه سبک موسیقی ری چارلز از نظر طبقه بندی اغلب Soul محسوب می شود اما هرگز نمی توان تاثیر سبکهایی چون بلوز و یا حتی کانتری در موسیقی او را نادیده انگاشت. ( ادامه دارد ...)


مطالب مرتبط : ری چارلز

May 04, 2005

نظرات شما
- hello im rahman from iran
rahman , June 13, 2005
- حتمآ اینکار را خواهیم کرد ...
گفتگوی هارمونیک , May 07, 2005
- جالب بود اگه در مورد سبکهای جدید مانند new age هم توضیح بدید خیلی ممنون میشم.
saeed1922 , May 05, 2005
- سلام، خوب بود، راجع به آلبوم های معروف دیگه هم بحث کنید خیلی عالی میشه.
روشنک , May 05, 2005
- merci, bekhosoos az inke nemoune mousighi migzari to site, khaste nabashi.
amir , May 04, 2005