HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
نگاهی به زندگی کورساکوف قبل از شروع به آهنگسازی
Nikolay Rimsky-Korsakov
Nikolay Rimsky-Korsakov
هنگامیکه دانشجوی افسری بود
مارچ سال 1844، نیکلای ریمسکی – کورساکف در شهر کوچکی به نام تیخوین (Tikhvin) در 200 کیلومتری سنت پترزبورگ متولد شد. خانواده او از نظر سن افراد کمی غیر طبیعی به نظر می رسید چرا که در بدو تولد پدرش 60 ساله، مادرش 42 ساله و برادرش یک افسر نیروی دریایی 22 ساله بود.

نیکلای کوچک نواختن پیانو را در تیخوین شروع کرد و والدینش متوجه پیشرفت شایان او وقدرت خوب شنوایی وی شدند اما هرگز توجه خاصی به آن نشان نداند. بنا به خواسته پدرو مادرش نیکلای در سن 12 سالگی وارد مدرسه دریانوردی در سنت پترسبورگ شد تا مانند برادرش دریانورد شود. از آن پس او به کنسرت های اپرا و سمفونی می رفت و بتدریج علاقه شدیدی به موسیقی پیدا کرد.

معلم جدیدش کانیل (Canille) متوجه استعداد شاگردش در زمینه موسیقی شد و به او گفت که باید آهنگسازی را شروع کند. کانیل قواعد کلی آهنگسازی را به او آموزش داده و تمریناتی برای انجام دادن در منزل به او داد. همچنین او را به آهنگ سازی به نام میلی بالاکیرف (Mily Balakirev) که رئیس حوزه موسیقی در سنت پترزبورگ بود معرفی کرد.

audio file قسمتی از سوئیت سمفونیک شهرزاد که در سال 1888 نوشته شد

Nikolay Rimsky-Korsakov
نیکولای در سال 1882
در سال آخر تحصیلاتش در مدرسه دریانوردی (سالهای 1862-1861) نیکلا شروع به ساختن موسیقی سمفونیک کرد، خوشحال بود و آرزو می کرد که روزی آهنگ ساز بزرگی شود. پدرش در مارس 1862 از دنیا رفت و مادرو برادرش او را متقاعد کردند که شغل موسیقی هیچ تضمینی برای در آمد کافی در زندگی نیست و بنابراین او باید یک افسر دریانورد شود. برای این منظور او باید عازم سفری به دور دنیا می شد. در اکتبر 1862 نیکلا ریمسکی کورساکوف عنوان یک افسر مسئول آشپزخانه در کشتی آلماز (Almaz) عازم سفر شد.

آهنگ ساز جوان با امید به اینکه می تواند در کشتی آهنگ سازی کند با والدینش موافقت کرد، اما حال و هوای موجود در کشتی برای ساخت موسیقی مناسب نبود. وظایف نظامی هیچ وقت اضافه ای برای فعالیت موسیقی باقی نمی گذاشت، نه پیانو و نه هیچ ساز دیگری در کشتی موجود بود و هیچ یک از خدمه کشتی به موسیقی علاقه ای نداشتند. و فقط توقف طولانی در انگلستان (زمستان 1863-1862) به او فرصت ساخت قسمت Andante از سمفونی مورد علاقه اش را به وی داد.

کم کم علاقه او به موسیقی از بین رفت و فکر می کرد که موسیقی هیچ نقش دیگری در زندگی او ایفا نخواهد کرد. سفر دریایی، دو سال و 8 ماه طول کشید و در طول این مدت نیکلای از آلمان، انگلستان، ایالات متحده امریکا (هنگام سفر به آبشار نیاگارا)، برزیل، فرانسه و اسپانیا دیدار کرد. او بسیاری از مناظر طبیعی به خصوص دریاهای شمال، استوای و جنوب، اقیانوس های طوفانی و آرام، آسمان پرستاره نیم کره جنوبی و ... را مشاهده کرد. این تصاویر طبیعی تأثیرات قابل توجهی بر ذهن او گذاشت بگونه ای که بعدها با استفاده از استعداد فوق العاده اش، این تصاویر و آثار طبیعی را درموسیقی اش تفسیر کرد بطوریکه نگاهی گذرا به کارهای او بوضوح تاثیر این مسافرت ها را در موسیقی وی آشکار میکند.

Nikolay Rimsky-Korsakov
خانه ای که کورساکف در آن از دنیا رفت
پس از اینکه ریمسکی کورساکوف به روسیه بازگشت (می 1865) شروع به انجام خدمات دریایی در سنت پترزبورگ کرد وتصمیم گرفت به دانشگاه دریانوردی وارد شود. اما در آنجا به دوستان قدیمی که با آنها موسیقی کار میکرد بر خورد کرد، آنها او را مجبور کردند که به کار موسیقی بازگردد و پی گیر کار ساخت سمفونی اش باشد. در همان سال، در دسامبر هزاره دوم اولین سمفونی وی برای اولین بار با رهبری میلی بالا کروف (Mily Balakirev) اجرا شد و موفقیتی شگفت انگیز برای او به ارمغان آورد. بخصوص هنگامی که حاضرین متوجه شدند که سازنده این قطعه تنها یک افسر نیروی دریایی خیلی جوان است.

از این پس زندگی حرفه ای موسیقی او آغاز شد، اما هنوز مجبور بود برای امرار معاش در فعالیت های دریایی باشد و این کار را تا هشت سال در کنار آهنگسازی ادامه داد. او در 27 سالگی استاد مدرسه هنرهای زیبا بود، به مدت هفت سال مدیر مدرسه آزاد موسیقی، ده سال دستیار آهنگسازی دربار و بیش از سی سال رهبر ارکسترهایی چون سنت پترز بورگ، مسکو، کیف، بورکسل و پاریس بود. نیکلای ریمسکی کورساکوف در سن 64 سالگی پس از اتمام آخرین اپرای خود در خانه اش در گذشت.


مطلب مرتبط : Capriccio Espanola و غنای موسیقی اسپانیا

May 08, 2005

نظرات شما
- خيلي ممنون مي شوم اگر در باره اييستراخ بنويسيد
sahba , June 09, 2005
- mersy kheyli mamnoon misham ke as moosighi danhaye dige ham benevisid be khosoos vivaldy
sahba , June 06, 2005
- لطفا درموردميكيس تئودراكيس هم بنويسيد مرسي ازكارارزشمندتان
ali , May 19, 2005
- لطفا درموردميكيس تئودراكيس هم بنويسيد مرسي ازكارارزشمندتان
ali , May 19, 2005
- حتما" راجع به راخمانینف خواهیم نوشت و در اولین فرصت نت زنبور عسل را تهیه و در اختیار شما قرار می دهیم.
گفتگوی هارمونیک , May 10, 2005
- مطلب جالبی بود. اگه آهنگ یا نت پرواز زنبور عسل رو هم بذارید ممنون میشم لطفا درباره Rachmaninov هم بنویسید
saeed1922 , May 10, 2005
- in ahang kheili ghashang bood aslan shahkar bood, fekresh ro ham nemikardam :) :) :)
Amir , May 09, 2005
- واقعآ آدم تعجب میکنه که چطوری در خارج از کشور انسانها می تونن اینقدر رشد کنند. نمی دونم یا ما مشکل داریم یا اصلآ این دوره شکوفایی گذشته که مطمئنن دومی صحت نداره. خیلی ممنون.
روشنک , May 09, 2005