HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
نگاهی به زندگی هنری گرشوین - ۲
George Gershwinn
George Gershwin - 1898-1937
در سال 1915 شروع به مطالعه هارمونی، کنترپوآن و ارکستراسیون نمود. مطالعات او تا سال 1921 ادامه داشت و اولین قطعه کلاسیک او، Lullaby (لالایی) برای یک کوارتت زهی بود که در سال 1919 نوشته شد این قطعه در واقع جزو تمرین های هارمونی او بود. پس از آن او اپرای کوتاهی بنام Blue Monday را به رشته تحریر درآورد، او این اپرا را برای برادوی تهیه کرد اما پس از اولین اجرا دیگر هرگز اجرا نشد.

سوانی (Swanee) در سال 1920 هنگامی که در Broadway بود نوشته شد. این ترانه زیبا توسط خواننده محبوب آن سالها یعنی ال جولسون (Al Jolson) خوانده شد و برای جورج مبلغی حدود 10 هزار دلار! بعنوان آهنگساز درآمد به ارمغان آورد. پس از آن جورج برای تهیه موسیقی مراسم سالانه Broadway قراردادی به مدت 5 سال با آنها به امضا رسانید. او همچنین برای سه برنامه بزرگ موسیقی در Broadway و دو برنامه در لندن قرارداد تهیه موسیقی به امضا کرد. به قسمتهای زیبایی از لالایی گرشوین گوش کنید :

audio file Lullaby تنظیم شده برای پیانو و ارکستر زهی

یکی از روزهای ژانویه سال 1924 بود که آیرا (Ira) به آگهی کوچکی در یکی از روزنامه ها دقت کرد. قرار بر این بود تا پاول وایتمن (Paul Whiteman) به همراه ارکستر بزرگ خود در یکی از تالارهای نیویورک به اجرای کنسرت بپردازد. آیرا با دیدن این آگهی به جورج پیشنهاد نوشتن یک کنسرتوی جز (Jazz Concerto) را داد. روز بعد هنگامی که جورج در قطار نشسته بود و به بوستون می رفت ریتم چرخهای قطار به او کمک کرد تا ایده اصلی کنسرتوی مورد نظر به ذهنش خطور کند. مدتها این ایده موسیقی را در منزل با پیانوی دیواری خود می نواخت و روزی که در یک میهمانی بود به ناگاه پشت پیانو رفت و شروع به نواختن تم های جدید از کنسرتوی خود را نمود. او بسیار کار کرد و توانست کار خود را تا 12 فوریه 1924 که شب کنسرت بود آماده کند.

George Gershwinn
1936 به همراه برادرش هنگام سفر به هالیوود
در شب کنسرت پس از اجرای کارهای وایتمن، جورج به روی صحنه رفت و پشت پیانو نشت و با ارکستر وایتمن شروع به اجرای کنسرتوی خود که Rhapsody in Blue نام داشت نمود. تریل زیبای کلارینت در چشمان همه حاضرین هیجان افکند و جورج شروع به نواختن بداهه نوازی هایی نمود که هفته قبل آنها را تمرین کرده بود. بعدها او گفت که : "در میان کنسرتو اشک از چشمانم جاری شده بود". در میان حاضرین می توان از چهره های معروف عالم موسیقی مانند جاشوا هایفتز، فریتز کرایسلر، لئوپولد استوکوسکی، سرگی راخمانینف و ایگور استراوینسکی نام برد.

audio file تکنوازی کلارینت در ابتدای Rhapsody in Blue
audio file قسمتهایی از اجرای سازهای زهی و بادی Rhapsody in Blue
audio file قسمتهایی از تکنوازی پیانو Rhapsody in Blue


Concerto in F را در تابستان سال 1925 برای پیانو و ارکستر نوشت که از زیباترین کارهای او می باشد. قطعاتی که امروزه بنام Preludes for Piano از شهرت بسیاری برخوردار هستند را در سال 1926 تهیه کرد و تقریبآ در تمام مدت سال 1928، جورج مشغول تهیه An American in Paris بود که بر گرفته از مسافرت او به اورپا از مارچ تا جون بود. در این مدت او با خانواده خود مشغول سفر بود و این فرصت را پیدا کرد تا با موسیقیدانانی چون پورکوفیف (Porkofiev)، میلهاود (Milhaud)، راویل (Ravel)، برگ (Berg) و ... دیدار داشته باشد. او همچنین در مدت اقامت خود در فرانسه برای موسیقدانان ساکن فرانه Rhapsody in Blue و Concerto in F را اجرا کرد.

مطلب مرتبط : نگاهی به زندگی هنری گرشوین - ۱

از کاوه کاوه رهنما

May 14, 2005

نظرات شما
- سلام، از کارهايي که خواننده داره هم لطفا" بگذارين.
سعید , May 15, 2005
- خب معلومه وقتی یک کسانی مثل استراوینسکی میان برای دیدن کارهاش، حتمن آدم با سوادی بوده. من چند تا از ترانه هاش رو شنیدم خیلی قشنگ هستند.
روشنک , May 15, 2005
- en lalaie kheili ghashang bood, karesh dorost boode.
Amir , May 15, 2005