HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
هنری فورد اولین مشتری ارگ هموند
Hammond Production Line
قسمتی از خط تولید هموند در سال 1972
آزمایش اولین نمونه از ارگ هموند به سال 1933 باز میگردد، هنگامی که یکی از همکاران صندلی را کنار کشید و پس از نشستن روی آن قطعه زیبایی از سمفونی اول برامس را اجرا کرد. پس از آن یک نوازنده ارگ و یک تایپیست نامه استخدام شدند تا برای مدت چند روز بطور دائم مشغول آزمایش اولین ارگ هموند شوند. جالب اینجا بود که خبر اختراع یک ارگ الکتریکی خیلی زود به خارج از ساختمان آنها نفوذ کرد و باعث علاقه بسیاری از دوستداران موسیقی برای بازدید از این ساز جدید شد.

زمستان فرا رسید و گروه تمام سعی خود را معطوف به بهبود کیفیت سیستم تولید صدا، آمپلی فایر و بلندگوهای این ارگ الکتریکی نمود تا بتوانند صدایی با کیفیت بهتر تولید نمایند. اما متاسفانه دوباره بدشانسی گریبانگیر لارنس هموند شد، وضعیت مالی شرکت چندان جالب نبود و آنها مجبور بودند برای سال 1933 حدود 250 هزار دلار ضرر مالی را متحمل شوند.

در ژانویه سال 1934 لارنس هموند ارگ خود را همانگونه که همیشه علاقه داشت بسته بندی کرد و در ماشین قرار داد و به اداره ثبت اختراعات در واشگنتن رفت. ظاهرا" قبلا" تعداد زیادی از مخترعین سعی کرده بودند تا ارگهای الکتریکی را در این اداره به ثبت برسانند برای همین کارشناسان با دقت بسیاری به آزمایش ارگ الکتریکی هموند پرداختند. هنگامی که یکی از آنها شروع به نواختن با ارگ هموند نمود به ناگاه همه کارمندان اداره متوجه صدای بسیار جذاب و غنی ارگ هموند شدند، بگونه ای که تعداد زیادی از کارمندان از سایر طبقات برای تماشای این اختراع به محل آزمایش ارگ آمدند. شکی نبود که ارگ هموند بدون چون و چرا بعنوان یک اختراع ثبت خواهد شد و اینگونه هم شد، پس از طی مراحل اداری این اختراع به تاریخ 24 آوریل 1934 به ثبت رسید.

Hammond Warehouse
انبار هموند در سال 1978
اولین ارگ الکتریکی موفق دنیا در 7 فوریه سال 1934 به شیکاگو بازگردانده شد. در آن هنگام دو نفر از مهندسان شرکت فورد که از طرف شخص هنری فورد دستوراتی را دریافت کرده بودند برای بازدید از این دستگاه به شیکاگو آمدند. آنها با مشاهده این دستگاه متوجه عمق زحماتی که هموند برای ساخت آن کشیده است شدند و پس از اعلام نتیجه آزمایش این دستگاه به هنری فورد، وی شخصآ سفارش ساخت اولین ارگ را به کارخانه هموند داد. لارنس هموند نیز قبول کرد تا پس از ساخت اولین نمونه فروشی، آنرا به نمایش بگذارد و سپس تحویل فورد دهد.

جان هانرت (John Hanert) یکی از مهندسان و نوازندگان ارگی که قبلا" در کار ساخت ارگهای بادی بود با شنیدن خبر ساخت ارگ الکتریکی هموند علاقمند به همکاری در تیم فنی هموند به منظور ساخت و گسترش ارگ های هموند شد. ورود او به تیم طراحی و ساخت بسیار پر بار بود چرا که به همت او سیستم های Solovox (برای تک نوازی)، Vibrato (لرزش صدا) و واحد کنترل صدا توسط پدال ساخته شد. او توانست در مجموع در 57 مورد تغییرات لازم را در ارگهای هموند ایجاد کند که خود از عوامل مهم در بهبود کیفی ارگ های هموند بود.

در نهایت اولین ارگ ساخته شده به سفارش هنری فورد، درون یکی از اتومبیل های فورد قرار گرفت و برای اولین نمایش به نمایشگاهی در شهر رادیویی RCA برده شد. این ارگ همچنین در بین راه توقفی در دیترویت داشت تا قبل از به نمایش در آمدن در ساختمان RCA، هنری فورد از آن بازدید داشته باشد. (ادامه دارد ...)


مطالب مرتبط :
- Drawbar Organ
- چرخ مولد صدا یا Tone Wheel Generatoor
- لورنس هموند : اختراع کافی نیست
- تاسیس آزمایشگاه Andrews-Hammond


کاوه رهنما

May 16, 2005

نظرات شما
- منهم باید اعتراف کنم به این سلسله از مقاله های هموند معتاد شدم و همه اش می خوام قسمت بعد رو پیش بینی کنم :)
ندا , May 17, 2005
- vaghean site jaleb va elmi darid.man ke az matalebesh vagehean lezat mibaram..
vahid , May 17, 2005
- سلام واقعا" ممنون هستم (هستيم) که مطلبي به اين طولاني اي و جذابي را تهيه کرده در اختيار علاقمندان ميگذاريد.
سامان , May 16, 2005