HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
هنر شنیدن موسیقی - ۲
Vlad Zimanas - Lovers
تابلو عشاق از نقاش اکسپرسیونسم معاصر
Vlad Zimanas اهل لیتوانی
من در اولین سال کالج با کمال تعجب متوجه شدم که در تمام رسیتالها و کنسرتها، ردیف اول و دوم صندلیها به ترتیب توسط استادان دانشکده ریاضی و فیزیک اشغال میشد. از همان زمان و طی تحقیقات بعدی متوجه شدم که ریاضی دانان و فیزیک دانان، به خصوص آنهایی که با بخش تئوری آن سر و کار دارند، درک، عشق و احترام بی اندازه ای نسبت به موسیقی دارند بسیاری از آنان موسیقی دان هم هستند.

کسانی که به این موضوع علاقه دارند به خوبی میدانند که اینشتین ویولون مینواخت و تا جایی که میدانیم نوازنده خوبی هم بود. چرا که علوم ریاضی و فیزیک وهنر موسیقی تا حد بسیاری متکی به تفکر انتزاعی هستند و داشتن درک صحیح و یا دست داشتن در یکی از آنها، تاثیر بسیار مثبتی در توانایی یادگیری دیگری دارد و اگر شخصی در هر سه آنها مهارت داشته باشد که دیگر خوشبخت ترین دانشمند به شمار می رود.

خوب، گوش کردن به یکی از فوگ های fugue باخ مانند چیست؟ فوگ نوعی موسیقی پلی فونیک (چند صدایی) است که آواهای موجود در آن (یا به عبارتی ملودیهای آن) از دو تا شش صدای مشخص و مجزا تشکیل شده است که به صورت عمودی در کنار هم قرار گرفته اند و یک فرم اوج گیرنده هارمونیک را به وجود می آورند. درواقع چیزی شبیه گوش دادن به صحبتهای همزمان 2 تا 6 نفر است که به طور همزمان درباره موضوع واحدی صحبت میکنند. شنونده میتواند موضوع کلی صحبت را بشنود، و متوجه شود که این گروه در کجا با هم توافق دارند و کجا مخالف یکدیگرند.

درواقع، تفاوت و تشابه میان "گوش دادن" و "شنیدن" مانند نسبت "فکر کردن" و "حس کردن" است. روشن کردن رادیو و انجام دادن کاری دیگر، گوش کردن نیست، و از طرفی توجه کردن به کاری که انجام میدهید هم به شمار نمی آید. گوش کردن، توجه کردن است و این کاری است که انجام دادنش، به اشتیاق برای درک مطلب نیاز دارد و روندی بسیار پویا و مشارکتی دارد. هدف هنر سوق دادن انسان به سوی خشنودی نیست و برای این به وجود نیامده است که به شما احساسی بدهد یا احساسی بگیرد، ذهنتان را کسل رده و شما را به خواب ببرد، بلکه کار هنر این است که درون انسان را سرشار از زندگی کرده، ذهن او را فعالتر و قابلیتها، قدرت درک و آگاهیهایش را گسترش دهد. تعجبی ندارد که هنر در دستگاههای دولتی یک تجمل به شمار می آید. پابلو پیکاسو نقاش مدرن اسپانیایی گفته است: "هنر باید با تیغ هایی تیز تجهیز شود".

گوش دادن به موسیقی به معنای تسلیم شدن به آن نیست، بلکه به معنای درگیر شدن با فرمها و مفاهیم درونی آن و درهم آمیختن این مفاهیم با آنچه در ذهن داریم، است و لذت بزرگی که از پیش بینی کردن رازها و فراز و فرودهای منطقی آن میبریم به اندازه غافلگیر شدن در انتهای یک رمان ادبی زیبا، و حتا بیشتر از آن، به زندگی ما غنا میبخشد.

مطلب مرتبط : هنر شنیدن موسیقی - ۱


نوشته شده توسط Bill Hammel استاد دانشگاه موسیقی استرالیا ، ترجمه از سحر شهاب

July 13, 2005

نظرات شما
- دوست عزيز؛ از اينکه در مباحث مطرح شده در سايت مشارکت مي کنيد بسيار سپاسگذاريم. انگيزه راه اندازي گفتگوي هارمونيک يقينا" چيزي جز کمک به بالاتر رفتن سطح درک از موسيقي در کشور عزيزمان نبوده و نخواهد بود. بطور قطع با توجه به بازخورهاي گرفته شده از شما و ساير دوستان، بزودي تغييراتي در سايت اعمال خواهد شد تا دسترسي به اطلاعات آسان تر صورت گيرد.
- با تشکر از این که به نظر بینندگان سایت اهمیت می دهید باید بگویم که پیشنهاد بنده به خاطر این بود که مشارکت بینندگان در پربار نمودن سایت بیشتر شود و همچنین سئوالات در جای مناسب مطرح شوند ( که در قسمت comment این امر به خوبی میسر نخواهد شد و ممکن است باعث بی نظمی شود) به هر حال متشکرم
saeed1922 , July 15, 2005
- روزنامه شرق (که معمولا" از مقالات این سایت استفاده می کند) متاسفانه اینبار کم لطفی کرد و نام سایت را ذکر نکرد. البته نام آقای رهنما که از همکاران قدیمی سایت ما هستند، در روزنامه نوشته شده. در مورد دوستی که خواسته بودند ستونی در مورد صحبتهای بینندگان سایت ساخته شود تا به تبادل نظر و رفع اشکالات بپردازیم، باید بگوییم قسمت "نظرات شما" که زیر مقالات گذاشته شده تا حد زیادی می تواند در انجام اینکار مفید باشد، چراکه هدف سایت ارائه مقالات نویسندگان سایت هست و مانند forum مکانی برای تبادل نظر بینندگان نیست.البته ما سعی کردیم با قرار دادن این قسمت از نظرات بینندگان سایت هم بهره مند شویم ولی با گسترش این کار ممکن است هدف سایت به forum تغییر کند.
- مقاله"انوانسیون های باخ" که چندی پیش در سایت گذاشتید، در روزنامه شرق 23 تیر منتشر شده،البته فقط با نام نویسنده: کاوه راهنما ((که البته نامی نیز از سایت نیامده))، به هر حال با توجه به مقالات زیاد ایشون در سایت، اگر می شه اطلاعاتی رو برای اشنایی بیشتر با ایشون در سایت بگذارید. مرسی
, July 14, 2005
- مقاله"انوانسیون های باخ" که چندی پیش در سایت گذاشتید، در روزنامه شرق 23 تیر منتشر شده،البته فقط با نام نویسنده: کاوه راهنما ((که البته نامی نیز از سایت نیامده))، به هر حال با توجه به مقالات زیاد ایشون در سایت اگر می شه نامشون و پیجشون رو برای اشنایی بیشتر با ایشون در سایت بگذارید. مرسی
, July 14, 2005
- خسته نباشید ..
elham , July 14, 2005
- مرسی،خوب بود.
شیدا , July 14, 2005
- سلام از خوانندگان سایت هستم. پیشنهاداتی برای بهبود ظاهر main page و راحتی در کاربری سایت دارم: لطفأ 1. اگر می توانید قسمت تقسیم بندی موضوعی که مطالب و سرفصل های آن به طور کامل و مفصل در سمت چپ نیز آمده را حذف کنید و بجای آن قسمت "جستجو" را بزرگتر و زیباتر کنید. 2. لطفا برای مطلع شدن خوانندگان از حدود تاریخ مطالب آرشیو بهتر است یک تاریخ شمسی و میلادی در صفحه ها بیاورید(همانطور که کلیه مطبوعات مورخه را در تمام صفحه هات دارند)3.مورد دیگر وجود دو عنوان متشابه و تکراری در صفحه اصلی است :"دوستان و همکاران" و "همکاران سایت". 4. لطفا قسمت آرشیو نتها را در صورت امکان قویتر کنید و برای هر ساز آرشیو نسبتأ کاملی را فراهم کنید. 5. لطفا بخش مطالب برگزیده را با سرعتی بیشتر تغییر دهید تا ظاهر سایت تکراری نگردد و مطالب بیشتری نیز خوانده شود.6. لطفأ قسمتی با عنوان موسیقی ایرانی به بخش های سایت اضافه کنید تا خوانندگان علاقمند به راحتی بتوانند ازاین مطالب استفاده کنند. 7.بهتر است قسمت نوشته های شما را حذف و کلیه مطالب آنرا با توجه به موضوع در سایر قسمتها پخش کنید. با تشکر فراوان
رضا پرویزی , July 14, 2005
- سلام خسته نباشید خیلی عالی بود متشکر
saman , July 13, 2005
- با اين نکته که رياضي دان يا فيزيک دان و يا مهندسين احتمالا" درک ديگري از موسيقي دارند موافق هستم. چرا که نگاه آنها به هر پديده اي قانونمند است در حالي که ديگران اينگونه نگاه نمي کنند. آنها دنبال نظم و روابط خاصي ميان اجزاي هر پديده مي گردند و سعي ميکنند پديده ها را مدل کنند. حال آنکه افراد عادي يا حتي يک هنرمند عادي موسيقي اينگونه به مسائل نگاه نميکند.
سعيد , July 13, 2005
- jalebe bedoonin anishtan aslan violoniste khoobi nabood ,makhsoosan ba voojoode inke teori nesbiyat ro dadeh vali aslan ritm ro raayat nemikard!
, July 13, 2005