HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
علی رهبری و موسیقی صلح
Ali (Alexander) Rahbari
علی رهبری پس از نواختن ویلن سولو
به رهبری حسین دهلوی
علی رهبری امروزه یکی از مشهورترین موسیقیدانان ایران در سطح جهان است. سابقه رهبری بیشتر از 120 ارکستر در کشورهای مختلف و مخصوصا" انتشار 150 CD که بیش از 35 CD و DVD آن توسط انتشارات Naxos به انتشار رسیده، جایگاه والایی را برای او فراهم کرده است(به غیر از علی رهبری و خواهرانش، رضا والی هم به تازگی اثری را با این انتشارات به بازار عرضه کرده است)

علی رهبری نتیجه آزمون پر حرف و حدیث هنرستان ملی به ریاست حسین دهلوی است؛ که هنوز رابطه استاد و شاگردی یا پدر و فرزندی که دهلوی به این شاگرد قدیمیش دارد در روابط این دو هنرمند دیده می شود.

دهلوی تاکید زیادی روی طرحهایش داشته و دارد. او دروس موسیقی ایرانی به همراه دروس موسیقی غربی را در کنار هم با اطمینان کامل در هنرستان تدریس کرد و بار دیگر برنامه های کلنل وزیری را (اینبار کاملتر) به آزمایش گذاشت. در آن سالها با وجود مخالفتهایی که از دو طرف (اهالی موسیقی کلاسیک و موسیقی ایرانی) به او می شد، سرسختانه به کار خود ادامه داد.

انتقادات اهالی موسیقی ایرانی بیشتر حول محور سنتگرایی های معمول (از استفاده از نت تا نمد معروف سنتور!)، می گشت و البته انتقاداتی هم در مورد اثر سوء تحصیل موسیقی غربی بر نوازندگان موسیقی ایرانی، عنوان می شد که بحث در این مورد مجالی دیگر می طلبد. این نوع انتقادات تا امروز ادامه دارد (چند ماه پیش در یکی از برنامه های موسیقی رادیو، مجری برنامه از خواننده ای خواست در مورد آثار بد تدریس سلفژ روی خوانندگان موسیقی ایرانی صحبت کند! ایشان هم گفته مجری برنامه را تائید و سخنانی ایراد کرد... احتمالا این هنرمند گرامی نمی دانست که سلفژ شکل ادای صحیح نت را آموزش می دهد، پس مسلما" سلفژ از موسیقی الگو می گیرد، نه موسیقی از سلفژ! و جالب اینکه پس از سخنان این خواننده، قسمتی از خوانندگی او همراه با ارکستر پخش شد که به طرز فاحشی فالش بود! در قسمتهای بعدی این برنامه مجری همین مسئله را با یکی از آهنگسازان مطرح کرد که با شگفتی او روبرو شد!)

Ali (Alexander) Rahbari & Mstislaw-Rostropowitsch
علی رهبری و روستروپوویچ نوازنده مشهور ویلنسل
و رهبر ارکستر
انتقادات اهالی موسیقی کلاسیک غربی هم بیشتر حول محور دشمنی با موسیقی ایرانی می گشت ولی مهمترین انتقادهای آنها روی موضوعاتی چون تدریس ناکافی موسیقی کلاسیک (البته به گمان هنرمندان هنرستان عالی) که باعث می شد نوازندگان به رشد کامل نرسند و آشنایی با ربع پرده که گوش نوازنده کلاسیک را فالش می کرد(!) بود.

غیر از اینکه شخص حسین دهلوی، خود نمونه کاملی از این سبک آموزش موسیقی بود، ولی هنوز برای اثبات شیوه آموزشی اش باید چندین هنرمند زبده تربیت می کرد.

دهلوی اگرچه مورد اعتماد دولت وقت و حامیانش هنرمندان بزرگی چون: علینقی وزیری، ابوالحسن صبا، حسین تهرانی، فرامرز پایور و ... بودند، ولی تا زمانی که جامعه هنری موسیقیدانانی چون: علی رهبری، حسین علیزاده، شجاع الدین لشگرلو، شهرداد روحانی و ... را ندیده بود، هنوز به این سیستم بد بین بود.

Ali Rahbari & Naser Farhangfar
علی رهبری و ناصر فرهنگفر دوست کودکیش
علی رهبری در سال 1352 مدیریت هنرستان موسیقی ملی و 1353 مدیریت هنرستان عالی را بعهده گرفت. در این سالها بارها ارکستر های ژونس موزیکال، ارکستر هنرستان عالی موسیقی، ارکستر صبا، ارکستر مجلسی رادیو و تلویزیون، ارکستر سمفونیک تهران و پس از انقلاب ارکسترهای زیادی از جمله: ارکستر فیلارمونیک برلین ( زمانی که دستیار فون کارایان بود)، ارکستر ملی فرانسه، ارکستر فیلارمونیک لندن، ارکستر رادیو تلویزیون بلژیک BRT(به عنوان رهبر دائم) و ارکستر فیلارمونیک زاگرب ( به عنوان رهبر دائم) کنسرتهایی اجرا کرد.

همانطور که رهبری در ایران می تواند نمادی از صلح موسیقی ایرانی و غربی باشد( آثاری نیز برای ارکستر تلفیقی سازهای ایرانی و غربی تصنیف کرد)، او فعالیتهایی نیز در زمینه آشتی بین المللی در مورد سیاهان افریقا داشته، زمانی که نلسون ماندلا هنوز در زندان بود، با یک گروه که تشکیل شده از خوانندگان سیاه و سفید بود، کنسرتهایی را به اجرا گذاشت.

او بخاطر فعالیتهای بشر دوستانه در سال 1354 مدال طلای حقوق بشر را دریافت کرد و قطعاتی نظیر "هافمون" و " بیروت برای 9 فلوت" را در همین راستا تصنیف کرد. از آثار علی رهبری در ایران اجرای " بیژن و منیژه" اثر حسین دهلوی، "حماسه" اثر احمد پژمان و "کنسرتو ویلنسل سن سانس" با تکنوازی عباس ظهیرالدینی در بازار موجود است. ( در نوشته بعدی گفتگویی با این هنرمند برجسته خواهیم داشت)

مطالب مرتبط :
- علی رهبری: اینجا مثل آپارتاید در آفریقای جنوبی شده !
- علی رهبری: رحمت الله بدیعی بهترین نشان است
- خواهران رهبری
- علی رهبری و موسیقی صلح
- نگاهی به حاشیه کنسرت علی رهبری
- موسیقی، ملی گرایی، نژادپرستی

از سجاد پورقناد

July 17, 2005

نظرات شما
- لطفا در مورد بیتلز بیشتر بنویسید درمورد ترانه های زیر let it be In my life penny lane eight days a week soldier of love all you need is love and... بنظر من کاری بیتلز کرده در یک طرف قرار داره وکاری که دنیای موسیقی الان داره انجام می ده طرف دیگه.توی موسیقی دهه های اخیر کمتر ترانه ای رو دیدم که بتونه با ترانه های بیتلز برابری کنه
bahman , July 30, 2005
- از پاسخ دقیق و دوستانه ی رضا مومنی عزیز متشکرم ؛ همانطور که گفتم قصد ندارم «لااقل در این خصوص» بیش از این اظهار نظری داشته باشم.
امین رضا , July 21, 2005
- با سلام خدمت اقای امین رضا، مسئله مهمی که در این سایت یا جراید وجود دارد در اینست که: "به ناچار"، مقالات به دو دسته تقسیم می شوند:اول مقالاتی که گزارش از سمینار ها و کنسرت ها و ... هستند و صرفا جنبه "خبر رسانی" دارند و دوم مقالاتی که در مورد موضوعات مختلف توسط "نویسندگان" ایرانی یا خارجی((مقالات ترجمه ای)) نوشته می شوند که طبعا در دسته دوم "بنا بر خاصیت نویسندگی" شما شاهد اظهار نظرات و دیدگاه های این نویسندگان هستید، و اساسا مطالب این دسته از مقالات دارای روحی متفاوت از دسته اول است، بنابراین اگر به قول شما:"خواننده ی این ژورنال وقت خواندن اظهارات شخصی و عاقل اندر سفیهانه ی هیچ نویسنده ای را ندارد" و درگیر مسائلی چون کم وقتی یا بی حوصلگی در بررسی مقالات دسته دوم از "نویسندگان" هستید، می توانید از ابتدا این مقالات را که دارای "امضا نویسنده" هستند مطالعه نفرمایید، چون هیچ اجباری برای مطالعه این دسته مطالب، وجود ندارد. ثانیا، اتفاقا در همین جاهاست که به قول شما میزان " علمی و تحقیقی و صرف وقت" که از آن مرتبا یاد می کنید، مشخص می گردد: "اشاره کلی" فقط به "عنوان" های چندین مقاله که مطالب مفید بسیاری، در آنها آمده و همینطور مشخص ننمودن دقیق مواردی که از نظر شما ضعف بوده یا علمی! قلمداد نمی گشته، مصداق عینی "کلی گویی" و اظهار نظرهای "غیر علمی" و "احساسی" است. ثالثا، بنده از جایی که مطالب این قسمت از سایت برای نظرات "همه" خوانندگان است "مثل شما" نظر شخصی خود را دادم و گرنه هر فردی که با شما هم نظر نباشد "لزوما" وکیل مدافع یا حامی دیگری نیست!و نظرات غیر همسو با خط فکری شما نیز می تواند وجود داشته باشد((البته اگر حضرت عالی اجازه فرمایید!)).
رضا مومنی , July 20, 2005
- سلام به رضا مومنی عزیز.از این واضح تر ؟ من حتی نوشته هایی رو که معتقد بودم مصادیق انتقادها بیشتر در آن وجود دارد ، ذکر کردم.اما اگر انتظار دارید خط به خط و کلمه به کلمه ی نوشته ها رو به نقد بکشم،از عهده من خارج است . اصلا نوشته های مورد نظر آنقدر به درددل شبیه است که ، جایی برای ریز بینی باقی نمی گذارد. شاید بهتر باشد یک بار دیگر بی غرضانه نوشته های مذکور را مطالعه کنید و ببینید پشتوانه علمی و تحقیقی ونیز احتمالا زمانی را که نویسنده صرف تهیه مطالب کرده قابل مقایسه با سایر نوشته های نویسنده های این سایت و حتی بعضی از نوشته های خود نویسنده هست یا خیر؟ دوست وکیل مدافع من ، بگذار بی پرده تر بگویم ،ِ خواننده ی این ژورنال وقت خواندن اظهارات شخصی و عاقل اندر سفیهانه ی هیچ نویسنده ای را ندارد.(.شاید یک وبلاگ جای مناسب تری باشد) مخاطبین به این سایت مراجعه مي کند تا هر بار بر دانش خود بیافزاید ودر خلاء یک اطلاع رسانی کامل و روزآمد در رابطه با موسیقی جهانی و ایرانی ، موسیقی را با همه ی وسعت و زیبائی اش لمس کند. اگر اجازه دهید دیگر راجع به این مسئله وقت خوانندگان را نگیریم.از تو و گفنگوی هارمونیک متشکرم.
امین رضا , July 20, 2005
- اقای امین رضا با سلام، وقتی درباره مسئله ای تخصصی نظر می دهید، کلی گویی در آن مورد، بدون تشریح و مشخص کردن دقیق مواردی که از نظر شما در آنها مشکل وجود دارد، صحیح نیست و اینگونه نظر دادن، یک اظهار نظر احساسی محسوب می شود و نه اظهار نظر فنی!
رضا مومنی , July 19, 2005
- سلام.در جواب دوست عزیز:آرسانا.از اونجا که دوست ندارم تلاش وپشتکار سجاد وهمینطور خیلی از مطالب خوب دیگه ی اون رو انکار کنم ، این انتقاد کوچیک رو بزرگ نمیکنم.به نظر من مطالب سجاد درکل فاقد انسجام علمی کافی هست و گاهی اوقات از یک ژست شبه روشنفکرانه ( وتا حدی اپی دمی شده)به شدت رنج می بره.هر چند گاهی اوقات دیدن مطالب اش برای من تنوعی هست.شاید بتوونی مصداق حر فای منو توی:"موسیقی، ملی گرایی، نژادپرستی" و "وضعیت ویژه 1و2"وبعضی نوشته های قدیمی ترش ببینی.بازم از تو و سجاد بخصوص گفتگوی هارمونیک عزیز متشکرم.
امین رضا , July 19, 2005
- لطفاً در گفتگو با جناب رهبری در مورد شایعاتی که راجع به ضبطهای ایشون وجود داره بپرسید. در محافل هنری شایعاتی در مورد اختلافهای حقوقی ایشون با ارکسترهای اسلوواکی شنیده میشه...امیدواریم این مطالب شایعه ای بیش نباشه....!!!!
م.ن , July 19, 2005
- میخواستم از آقای امین رضا خواهش کنم چند تا از مطالب آزاردهنده آقای پورقنادو به من معرفی کنن
آرسانا , July 18, 2005
- ba tashakor az aghaye porghanad ke ba neveshtan in matalb name bozorgan honar in marz o bom ra zendeh negah midarand .
behzad , July 18, 2005
- دوست عزیز، با تشکر فراوان از لطف و محبت شما، حتما" آقای پورقناد پاسخ شما را خواهند داد، ضمن اینکه شما می توانید نظرات خود را همواره در این قسمت مطرح نمایید و یا در صورت تمایل مقاله ای در پاسخ برای ما ارسال کنید. چهار قطعه موسیقی Angie از رولینگ استونز ، California Dreamin از خوزه فلیسیانو ، Green Green Grass of Home با اجرای تام جونز و To All The Girls I've Loved Before که خیلی ها از جمله خولیو ایگلسیاس آنرا اجرا کردند در قسمت PDF & Music قرار داده شد.
گفتگوی هارمونیک , July 18, 2005
- سلام به دوست همیشگی ام :گفتگوی هارمونیک.مدتهاست بخش پی .دی.اف و موسیقی روزآمد نمی شه. راستش بعضی نوشته های سجاد پور قناد هم آزار دهنده هست. تقریبا یکسالی میشه که هر شب میام اینجا.موفق باشی
امین رضا , July 18, 2005
- ba tashakor az matlabe jalebetoon kash emrooz ham sisteme amoozeshie moosighie ma mesle an moghe bood ke baz ham mitoonestim rahbariha badieeha sahbaiha va amsale in bozorgan ro tahvile donya bedahim
saze ghesegoo , July 17, 2005