HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
دیلان‌ به‌ روایت‌ هندریكس‌ - ۱
Bob Dylan & Tom Wilson
تام ویلسون و باب دیلان در حال ضبط
Like a rolling stone
نگاهی به آهنگ All Along The Watchtower
در سال‌ 1968 جیمی‌ هندریكس‌ آهنگی‌ را از باب‌ دیلان‌ بازنوازی‌ (cover) كرد كه‌ به‌ یكی‌ ازمحبوبترین‌ ترانه‌ های‌ تاریخ‌ موسیقی راك‌ تبدیل‌ شد. با این‌ كه‌ آهنگ‌ دیلان‌ را هنرمندان‌ دیگری‌ مانند Dave Mason, Jeff Healy, Buddy Miles, U2 و ... نیز كاور كرده‌اند، اما این‌ ترانه‌ ازمعدود آثار دیلان‌ است‌ كه‌ كمتر به‌ نام‌ خود او شناخته‌ می‌شود.

در واقع‌ اجرای‌ هندریكس‌ از این‌آهنگ‌ بود كه‌ آن‌ را به‌ یكی‌ از استانداردهای‌ راك‌ بدل‌ ساخت‌ و امروزه‌ از آثار شاخص‌ جیمی‌هندریكس‌ محسوب‌ می‌شود. حتی‌ اجراهای‌ خود باب‌ دیلان‌ از آن‌ به‌ بعد بیشتر با تنظیم‌ هندریكس‌ مطابقت‌ داشت‌ تا آهنگ‌ اصلی‌. در این‌ مقاله‌ به‌ بررسی‌ مبانی‌ تاریخی‌ شكل ‌گیری‌ این‌ اثر ، بررسی‌ ساختار ملودیك‌ و نحوه ضبط آن طی سه مطلب متوالی می‌پردازیم‌. بررسی‌ متن‌ ترانه‌ و تأویل‌ معناشناختی‌ آن‌ مجالی‌ دیگر می‌طلبد.

audio file Bob Dylan , All Along The Watchtower

تاریخچه‌
سابقه‌ آشنایی‌ هندریكس‌ و دیلان‌ به‌ سال‌ 1965 برمی‌ گردد كه‌ هر دو در كافه‌های‌ Greenwich Village مشغول‌ و در محافل‌ folk - rock محلی‌ چهره‌های‌ شناخته‌ شده‌ای‌ بودند. دیلان‌ می‌گوید: «من‌ جیمی‌ را قبل‌ از اینكه‌ ستاره‌ بزرگی‌ شود می‌شناختم‌ در آن‌ زمان‌ در اصل‌ یك‌ نوازنده‌ Blues بودولی‌ برخلاف‌ نوازنده‌های‌ قدیمی‌ و شناخته‌ شده‌ خیلی‌ پرانرژی‌ و پرمایه‌ بود.»

مدت‌ها قبل‌ از اینكه‌ جیمی‌ هندریكس‌ با تشكیل‌ گروه‌ Experience وارد چرخة‌ ضبط‌ و پخش‌موسیقی‌ شود از طرفداران‌ كارهای‌ باب‌ دیلان‌ بود و به‌ خصوص‌ دو آهنگ‌ سال‌ 1965 دیلان‌ را به ‌نامهای‌ Like a rolling stone و Can you please crawl out your window در دوران‌حضورش‌ در Greewich Village به‌ صورت‌ زنده‌ اجرا می‌كرد. بعدها نیز این‌ دو آهنگ‌ را به‌ ترتیب‌ درجشنواره‌ موسیقی‌ Monterey و رادیو BBC اجرا كرد كه‌ نسخه‌ ضبط‌ شده‌ آنها در دسترس‌ است‌.

Bob Dylan & Tom Wilson
جیمی هندریکس
بعد از تصادف‌ وحشتناكی‌ كه‌ در سال‌ 1966 برای‌ دیلان‌ پیش‌ آمد و او را یكسال‌ خانه‌ نشین‌ كرد از اوهیچ‌ خبری‌ نبود. در همین‌ مدت‌ بود كه‌ هندریكس‌ پله‌های‌ شهرت‌ و ترقی‌ را پیمود و به‌ یك‌ ستاره‌بزرگ‌ تبدیل‌ شده‌ بود. در ااخر ماه‌ دسامبر 1967 بود كه‌ دیلان‌ بعد از این‌ وقفة‌ یكساله‌ آلبوم‌ John Wesley Harding را عرضه‌ كرد؛ آلبومی‌ كه‌ بر مبنای‌ ساده‌ترین‌ اصول‌ تنظیم‌ و آهنگ‌سازی‌ ساخته‌شده‌ بود و گیتار و ساز دهنی‌ و آواز دیلان‌ را تنها یك‌ گیتار Bass و درامز ملایم‌ همراهی‌ می‌كرد.هندریكس‌ به‌ گفته‌ اطرافیانش‌ از همان‌ بار اولی‌ كه‌ این‌ آلبوم‌ را شنید شیفته‌ آن‌ شد و همیشه‌ می‌خواست ‌كه‌ یكی‌ از آهنگهای‌ آلبوم‌ را cover كند.

audio file Jimmi Hendrix , All Along The Watchtower

با توجه‌ به‌ ترانه‌های‌ پیچیده‌ دیلان‌ باید آهنگی‌ انتخاب‌ می‌شد كه‌ از نظر تجاری‌ هم‌ موفق‌ از آب‌دربیاید. All Along the watchtower گزینه‌ مناسبی‌ بود. متن‌ ترانه‌ بیانگر نوعی‌ سرگشتگی‌ و دلهره ‌روحی‌ است‌ شخصیتهای‌ آن‌ بوضوح‌ دچار اضطراب‌ و سردرگمی‌ هستند صحبتهایشان‌ ارتباط‌ اندكی‌ با وقایع‌ پیش‌ آمده‌ دارد كه‌ حداقل‌ در شنود اول‌ تداعی‌ كننده‌ تصاویری‌ مبهم‌ و تصادفی‌ در ذهن‌شنونده‌ است‌. در واقع‌ قدرت‌ دراماتیك‌ یك‌ اثر هم‌ نشأت‌ گرفته‌ از عناصر ناگفته‌ مانده‌ آن‌ است‌. به‌احتمال‌ زیاد همین‌ وجه‌ كنایی‌ وا ستعاری‌ ترانه‌ است‌ كه‌ هندریكس‌ را به‌ خود جذب‌ كرده‌ است‌ چون‌هندریكس‌ به‌ ندرت‌ به‌ زبان‌ روایی‌ دیلان‌ سخن‌ می‌گفت‌ و ترجیح‌ می ‌داد با گیتارش‌ حرفهای‌ خود رابیان‌ كند. در عمل‌ هم‌ مهمترین‌ تغییری‌ كه‌ در این‌ cover رخ‌ داده‌ این‌ است‌ كه‌ هندریكس‌ نقش‌ موسیقی را در آن‌ پررنگ‌تر (و حتی‌ مهمتر از متن‌ ترانه‌) ساخته‌ است‌.

البته‌ تنظیم‌ این‌ آهنگ‌ ساده‌ آكوستیك‌ برای‌ گیتار الكتریك‌ كاری‌ دشوار بود كه‌ هندریكس‌ باقابلیتهای‌ منحصر به‌ فرد خود به‌ بهترین‌ وجه‌ ممكن‌ آن‌ را به‌ انجام‌ رسانید و حتی‌ خود دیلان‌ هم‌ بارها از تنظیم‌ هندریكس‌ ستایش‌ كرده‌ و آن‌ را نسخه‌ نهایی‌ اثر خود می‌داند و نیز ابراز تاسف‌ كرده‌ از این‌ كه‌چرا هندریكس‌ دیگر زنده‌ نیست‌ تا آهنگهای‌ بیشتری‌ را از او cover كند! (ادامه دارد ...)


مطالب مرتبط :
- دیلان‌ به‌ روایت‌ هندریكس‌ -۳
- دیلان‌ به‌ روایت‌ هندریكس‌ -۲
- دیلان‌ به‌ روایت‌ هندریكس‌ -۱

دلتا فریک

July 21, 2005

نظرات شما
- دوست عزیز، بسیار خوشحال می شویم که این مطلب را در اختیار ما بگذارید تا در سایت برای همه علاقمندان بگذاریم. از محبت شما سپاسگذاریم.
- در مورد جیمی هندریکس اسطوره گیتار من مطالب خوبی دارم.......اگه خواستین بگید تا بزارم.....
saeed , July 31, 2005
- متنتون كه خيلي عالي بود ولي بهتره واقع بين باشيد و در مورد خوانده هاي زن هم متن بدين ، اي ول .
Jack , July 23, 2005
- دوست داشتم بخشی رو هم به ترانه و ادبیات موزیک مدرن اختصاص بدین ،حالا که از دیلان نوشتین شاید بهتر باشه از نقش دیلان و کوهن(cohen) و لنون در شکل گیری ترانه سرایی مدرن بنویسید
فرشاد , July 23, 2005
- سلام ممنون از ابن که در مورد باب دیلن نوشتید می خواستم در مورد برایان آدامز هم مطلب بنویسبد ممنون
ehsan , July 22, 2005
- moghayese jalebi bood. az van morisson ham benevisin. merci.
amir , July 22, 2005
- سلام مدتها بود مي خواستم راجع به باب ديلن بنويسيد که الان کمي نزديک شديد و نوشتيد، بنظر من از بزرگترين خوانندگان صاحب سبک راک و کانتري هست.
سعيد , July 21, 2005