HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
همراه با موسیقی تا آخرین لحظه
fereidoun naseri
فریدون ناصری
فریدون ناصری رهبر دائم ارکستر سمفونیک تهران جمعه هفدهم تیر ماه در بیمارستان مدائن تهران درگذشت. وی در سال 1369 در مراسمی که به مناسبت بزرگداشت مرتضی حنانه رهبر و دوست دیرینه او، برگزار شده بود، برای اولین بار هدایت ارکستر سمفونیک تهران را به دست گرفت.

عمده فعالیت فریدون ناصری قبل از انقلاب آهنگسازی فیلم و تنظیم موسیقی، همچنین رهبری ارکستر"نکیسا" در رادیو و همکاری با مرتضی حنانه بود. اگرچه ناصری از اطلاعات موسیقی بالایی برخوردار بود و کتابهایی هم به انتشار رسانده بود ولی متاسفانه کمتر از این منظر مورد توجه اهل موسیقی قرار گرفت.

ناصری در زمینه موسیقی ایرانی هم پیش از انقلاب فعالیتهای داشت و با گروه "سماعی" برنامه هایی را به اجرا گذاشت؛ اهل موسیقی در CD "خزان" با صدای محمدرضا شجریان (که به صورت غیر رسمی در ایران منتشر شد) قسمتهایی از این دست آثار او را که بازسازی تصانیف و قطعات گذشتگان است، شنیده اند. همچنین ناصری پیش از انقلاب نیز دستی در پژوهشگری موسیقی نواحی داشت.

ناصری که بخاطر ضعف جسمانی، چند سالی بود که قادر به رهبری ارکستر نبود و ارکستر سمفونیک تهران اغلب از رهبران میهمان استفاده می کرد. حتی ایرج صهبایی وقتی به عنوان رهبر ثابت به فعالیت می پرداخت هنوز از فریدون ناصری به عنوان مدیر هنری و رهبردائم یاد می شد.

ارکستر سمفونیک تهران که به ندرت برنامه اجرا می کند، در این فصل به شکل قابل توجهی پرکار بوده، مخصوصا" دو برنامه موفق به رهبری علی رهبری و شهداد روحانی که مورد استقبال بسیاری از علاقه مندان موسیقی کلاسیک قرار گرفت.

فریدون ناصری این عنوان را تا آخرین روز حیات خود حفظ کرد. در بروشور کنسرت علی رهبری در 24 و 25 خرداد هم نام و هم بیوگرافی این هنرمند قید شده بود، همچنین علی رهبری قبل از شروع این برنامه فریدون ناصری را به روی سن دعوت کرد و با سخنانی از کوشش و پایداری ایشان در این چند سال تقدیر نمود .

ناصری که به سختی سخن می گفت به کمک علی رهبری روی سن آمد و از مشکلات ارکستر در زمانی که به گفته او" ارکستر 7 سولیست داشته و بقیه نوازندگان حرفه ای نبودند" گفت. ناصری در پایان با چشمانی اشک آلود در میان تشویق شدید حضار سن تالار رودکی را برای آخرین بار ترک کرد.


از سجاد پورقناد

July 29, 2005

نظرات شما
- با تشکر از دقت شما. البته همانطور که در سالنامه موسیقی نوشته شده اين بزرگداشت در سال ۱۳۶۹ يک سال پس از فوت استاد حنانه اجرا شده که در تایپ اشتباها ۶۰ نوشته شده بود که اصلاح شد.
سجاد , August 01, 2005
- Tarikhe dargozashte Hanane 1368 bud. mesle inke eshtebahi dar typesettinge maghale rokh dade
Amir , August 01, 2005
- آقای بیدار کمی لحنتونو عوض کنید خیلی بهتره چون کاملا معلومه یک نفر با اسمهای مختلف نظر میزاره!
نیلو , July 31, 2005
- اینکه نرفتن ناصری از تالار به خاطر دلسوزی بوده یکی از مضحک ترین چیزهایی است که تا کنون شنیده شده! ارکستر ایرانی تالار رودکی تنها ارکستری بود که با نام رودکی فعالیت داشت. اینکه ارکستر فارابی همان ارکستر رودکی است هم از آن حرف های عجیب است! ارکستر فارابی - فارابی ماند! نام دیگری هم نداشته - احتمالا آقای رحیمیان دچار فراموشی شده اند.
بیدار , July 31, 2005
- بله فرمایش شما صحیح است ولی آقای ناصری این دو ارکستر را رهبری می کردند ارکستر رودکی(مورد نظر من) هم تا آنجایی که من می دانم همان "فارابی" بوده که آقای رحیمیان هم در مصاحبه شان اشاره کردند. البته ارکسترهایی هم در تالار رودکی به نام تالار وجود داشته که هنوز هم چنین ارکسترهایی وجود دارند که آقای چکناوریان رهبریش می کنند.آقای دهلوی هم یک ارکستر ایرانی داشتند که در تالار رودکی و به این نام(حدود سال1347) فعالیت می کرده. در مورد ماجرایی که برای آقای نادر مشایخی اتفاق افتاد و اتفاقات مشابه، که یک نمونه آن در این نوشته ذکر شد به عقیده بنده نه از روی جاه طلبی بلکه بخاطر حساسیت و دلسوزی بیش از حد ایشان داشت بود. به قول آقای علیرضا میرعلینقی"ناصری میوه ای شیرین در پوسته ای تلخ بود"
سجاد پورقناد , July 31, 2005
- ببینم حالا منظورتون از این همه کش و قوس دادن این بحث چیه؟ یادمه خود شماها توی یکی از این مقاله هایی که دو سه ماه پیش توی همین سایت راجع به مشکلات موسیقی و ناهمامنگیها نوشته شده بود میگفتید این بحث های جانبی و متهم کردن دیگران بزرگترین ضربه رو به موسیقی مملکت میزنه. حالا دوباره شروع کردین؟ ناسلامتی چند سال دیگه خودتون باید چرخ موسیقی رو بگردونین...
saeed1922 , July 31, 2005
- منظور از ارکستر رودکی و نکیسا چیست؟ اولی را دهلوی رهبری می کرد و دومی را کسروی. نقص رهبری آقای ناصری هم مربوط به سال های آخر نبود. مشکل اینجا بود که ایشان نوازنده خوب تیمپانی بودند نه رهبر. به یاد دارم حتا زمانی که نادر مشایخی انتخاب شد ایشان حتا حاضر نبودند دفتر تالار رودکی را ترک کنند.
Pejman , July 31, 2005
- سلام. هدف من از نوشتن این مطلب (همانطور که در متن پیداست) اشاره به نقاط قوت ایشان بود و مختصری در مورد چگونگی به رهبری رسیدنشان. عده ای چون آقای ناصری در این اواخر رهبری ضعیفی داشت به ایشان چنان حمله می کردند که انگار ایشان اصلا" موزیسین نیست! ضمنا" نمی خواستم باز حرفهای تکراری مثل اینکه ایشان نوازنده تیمپانی و سازهای ضربی بوده، با چند ساز اشنایی داشته و شاگرد ناصحی و باغچه بان بوده و ... اشاره کنم که اینجا فهمیدم باید اشاره می کردم! در جواب آقای بهداد هم عرض کنم ایشان ارکسترهای نکیسا و رودکی و ... را رهبری می کردند. ضبطهایی هم از رهبری ها و تنظیمهای ایشان مربوط به پیش از انقلاب موجود هست.
سجاد پورقناد , July 31, 2005
- نه دوست عزیز، منظور من سخنان دوست دیگری بنام "بهداد" بود که فرموده بود چیز جدیدی راجع به آقای ناصری در متن نبود. بقول شما حقیقت همیشه تلخ است برخی مردم واقعا" چشم دیدن ترقی و پیشرفت برخی دیگر را ندارند و بجای رقابت سالم شروع به استفاده از لغت های نا شایسته، خراب کردن شخصیت و اگر آنهم جواب نداد استفاده از قوای قهریه می کنند، کاریش نمیشه کرد، تاریخ نشان داده که انسانهای ناتوان همواره دست به هرکاری برای عرضه کردن خود می زند.
کیوان , July 31, 2005
- شما ارزش آثار حافظ و شمس را با فریدون ناصری مقایسه می کنید؟! مضحک است. البته حقیقت همیشه تلخ است.
شیرین , July 31, 2005
- هدفش کاملا" مشخص بود، به خاطر آوردن مجدد ياد آن استاد عزيز. همه ساله تعداد زيادي ديوان حافظ يا شمس و ... منتشر ميشه هيچ غزل جديدي هم در اونها نيست، پس طبق نظر شما نبايد منتشر بشه. درسته؟ درضمن دوستمون آقاي بهداد از الفاظي که برازنده اين محل نيست استفاده کردند، فکر کنم اينجا را با جاي ديگه اي اشتباه گرفتن.
کيوان , July 30, 2005
- اصلا معلوم نیست هدف از نوشتن این مقاله چی بوده ؟! هیچ مطلب جدیدی هم که در آن نیست . از فوت ناصری هم خیلی گذشته. ضمنا رهبر ارکستر نکیسا مصطفی کسروی بود. ناصری پیش از انقلاب پادوی حنانه در رادیو بود و پس از انقلاب با سواستفاده از فرصت و فرار موسیقی دانان متبحر ایران خود را به سکوی رهبری ارکستر سمفونیک بدبخت ما چسباند.
Behdad , July 30, 2005
- سلام آقای پورقناد متن خیلی خوبی بود ولی جای بیوگرافی وی و همینطور فعالیتهای او کمی خالی بود خیلی متشکر از مطالبتون
حامد رائیجی , July 30, 2005
- kash dar morede moshkelatesh ham matlabi mineveshtid
parmida , July 29, 2005
- nazashtand ta naseri dars dadanesho edame bede,hamishe behesh migoftan bekhatere tanha boodanesh nemitoone be dokhtara dars bede
parmida , July 29, 2005
- ناصری باید خیلی پیش تر لز اینها دست از سر ارکستر بر می داشت و راه را برای جوانتر ها و ورزیده تر ها باز می کرد.
سعید , July 29, 2005