HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
رولینگ استونز ، جان لنون و جیمی هندریکس
Rolling Stones
گروه رولینگ استونز (Rolling Stones)
بازگشت رولینگ استونز
پس از 8 سال، در پنجم سپتامبر 2005، گروه رولینگ استونز اولین آلبوم استودیویی خود را به نام A Bigger Bang روانه بازار خواهند کرد. بنابر گفته آنها، "نام آلبوم برگرفته از تئوری علمی پیدایش جهان (انفجار بزرگ یا Big Bang) است که همه آنها شیفته اش هستند." آلبوم قبلی آنها، Bridges to Babylon نام داشت و در سال 1997 منتشر شده بود.

آلبوم جدید آنها، در واقع ادامه مناسبی برای تور دور دنیای گروه است که در 21 آگوست امسال برگزار میشود. این اثر که به عنوان مجموعه ای جاه طلبانه از ترانه های پر قدرت و پر ضرب راک و بلوز تهیه شده است، در مجموع 16 ترانه را دربر میگیرد و بعد از آلبوم Exile on Main Street در سال 1972، طولانی ترین آلبوم گروه استونز به شمار میرود.

دو تا از این ترانه ها به نامهای This Place is Empty و Infamy توسط کیت ریچاردز (Keith Richards)، نوازنده گیتار گروه، خوانده شده است. تور دور دنیای رولینگ استونز شامل 35 تاریخ اجرا در آمریکا، کانادا، آمریکای جنوبی، شرق دور و در نهایت اروپا خواهد بود که قبل از تابستان 2006 به پایان خواهد رسید.

John Lennon
جان لنون
فروش دست خط جان لنون
یک برگ ترانه دست نویس جان لنون (John Lennon) که در طی اجرای تلویزیونی گروه بیتلز در سال 1967 بر کف استودیو افتاده بود، در حراج کوپر اوون (Cooper Owen) لندن به قیمت یک میلیون دلار فروخته شد.

این دست نوشته بخشی از مجموعه یادگارهایی است که شامل پوشاک، نقاشی های دوران کودکی و لوازم موسیقی جان لنون است که در این حراج به فروش رسیدند. این دست نوشته ترانه بسیار مشهور و محبوب "All You Need Is Love" است که لنون هنگام اجرای تلویزیونی از آن استفاده کرده و بر زمین افتادن آن پس از اتمام اجرا، در فیلمهایی که از این برنامه وجود دارد، دیده میشود. دختری که در آن زمان برای شبکه BBC کار میکرد آنرا از زیر پا نجات داده و این دست نویس را با نامه ای مبنی بر صحت آن، برای شرکت در این حراج ارائه کرده است.

تد اوون (Ted Owen)، مدیر حراج کوپر اوون گفته است : "دست نویس ترانه All You Need is Love، جام مقدس اشعار بیتلز به شمار میرود." – جام مقدس، برای مسیحیان سمبل قدرت خارق العاده، تولد دوباره، معنویت و پاکی است. - او می افزاید : " این نسخه شاید یکی از معدود اشعار دست نوشته بیتلز باشد که در مجموعه های خصوصی وجود دارند و یکی از مهمترین دست نوشته های موسیقی موجود محسوب میشود. این ترانه سرود جنبش صلح در سال 1967 است".

John Lennon
چارلز کراس معتقد است که هندریکس بخاطر
موسیقی از سربازی فرار کرده است
جیمی هندریکس چگونه به سربازی نرفت؟
چارلز کراس (Charles R. Cross)، در کتاب بیوگرافی جیمی هندریکس (Jimi Hendrix) به نام "اتاقی پر از آینه" (Room Full of Mirrors)، با تکیه بر مدارک پزشکی ارتشی هندریکس، گفته است که هندریکس با تظاهر به همجنس گرایی، موفق شده بود از خدمت سربازی معاف شود. این در حالی است که بنا به گفته خود هندریکس، دلیل ترک خدمت او مجروح شدن در یک حادثه چتربازی، در لشکر هوابرد 101 بوده است.

اما چارلز کراس ادعا میکند هندریکس علی رغم تمایل فراوانی که به جنس مخالف داشته است و حتا به داشتن رابطه با هنرپیشه مشهور فرانسوی، بریژیت باردو (Brigitte Bardot) شهرت داشته، موفق شده است با اظهار عشق به یکی از سربازان، روانپزشک پایگاه نظامی را نسبت به داشتن تمایلات همجنس گرایانه خود، متقاعد کند و از خدمت معاف شود.

چارلز کراس اضافه میکند هندریکس، که به دلیل دستگیر شدن با خودروی دزدی، نگران رفتن به زندان بود، در ارتش نام نویسی کرد و دلیل اینکه سعی کرد از خدمت معاف شود، اعتراض او به جنگ با ویتنام نبود. دلیل واضح این کار، عشق هندریکس به موسیقی عنوان شده است. هندریکس از رفتن به ویتنام سر باز زد و بر کار موسیقی خود متمرکز شد تا جایی که یکی از بزرگترین نوازندگان گیتار راک شد.

او در سال 1966، با ترانه های خلسه آوری چون Hey Joe و Purple Haze و همچنین یک اجرای زنده افسانه ای به مقام ستاره راک دست یافت. کتاب Room Full of Mirrors به مناسبت سی و پنجمین سالگرد درگذشت او در سال 1970، بر اثر استفاده بیش از حد قرص خواب آور، منتشر شده است.


منبع : BBC News و Reuters

August 01, 2005

نظرات شما
- سلام الان دیدم که روزنامه شرق باز مطلب شما را برداشته و در شماره امروز خود یعنی سیزدهم مرداد گذاشته. عجب آدم هایی پیدا میشن!
کیوان , August 04, 2005
- شرط میبندم شرق مطلبو از اینجا برداشته!
, August 02, 2005
- VIVA rolling stones.
rolling_stone , August 02, 2005
- اولي و آخري جديد بود، وسطي رو تو شرق خونده بودم. مرسي.
ندا , August 01, 2005
- اغلب خواننده ای باس (یا باریتون) می توانند از حدود یک اکتاو پایینتر از دو وسط تا حدود نتهای فا یا سل بالای دو وسط را به سهولت بخوانند. اما خوانندگانی نیز هستند که در مقاطعی پایینتر از نت دو ای که گفته شد می آیند، یعنی باید بتوانند بیایند! چرا که مثلا" واگنر در قسمتی اپراهای "حلقه نیبلونگ" خود در این محدوده پایین برای خواننده باس ملودی نوشته است که خواننده های خاصی می توانند آنرا بخوانند.
- ye soal dashtam: what is the lowest (most flat in pitch) note a bass male singer can sing? thank you.
Babak , August 01, 2005