HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
Umbria Jazz Festival 2005
L. Smith Hammond
لونی اسمیت هموند با گروه سه نفری
خود در Umbria شرکت داشت.

فستیوال موسیقی جز "آمبریا" بدون شک یکی از مهمترین رخدادهای موسیقی Jazz در اروپا و آمریکا است. این فستیوال از سال 1973 همه ساله در حال اجرا است و در دهه هفتاد پذیرای بزرگانی چون Dizzy Gillespie و Miles Davis نیز بوده است.

سال جاری نیز این فستیوال در روزهای هشتم تا هفدهم ماه جولای به مدت ده روز طبق معمول اغلب فستیوالهای گذشته با حضور موسیقیدانان مختلف Jazz در پروجیا (perugia) در ایتالیا برگزار شد و یکبار دیگر پروجیا را به محل دیدار علاقمندان به موسیقی Jazz از سراسر دنیا تبدیل نمود.

از نکات جالب توجه در فستیوال سال جاری حضور التون جان (Elton John) هنرمند محبوب موسیقی پاپ دنیا در آن بود، چرا که در لابلای کارهای او از ابتدا تا کنون می توان کارهایی را دید که مایه هایی از موسیقی Jazz دارند. در سالهای گذشته نیز رسم بر این بوده، هنرمندانی که بیشتر در زمینه پاپ کار می کنند اما توانایی اجراهای Jazz را دارند، برای این فستیوال کارهایی Jazz را آماده کنند. بعنوان مثال می توان به حضور استینگ (Sting) در سال 1987 اشاره داشت.

اما برجسته تر از حضور التون جان باید به حضور اسکار پیترسون (Oscar Peterson) هشتاد ساله، نوازنده توانای پیانوی Jazz اشاره کرد. حضور پیترسون در کنار تونی بنت (Tony Bennett) خواننده بزرگ Jazz ایتالیایی باعث بوجود آمدن هیجانی خاص در میان انبوه جمعیت شده بود. در مراسم افتتاحیه دایانا راس (Diana Ross) یکی از کارهای بیلی هالیدی (Billie Holiday) را برای حاضرین اجرا کرد.

از جمله اتقافهای مهمی که در جریان برگزاری این فستیوال رخ داد اعطای درجه دکترای افتخاری به مک کوی تینر (McCoy Tyner) و هنک جونز (Hank Jones) نوازندگان کهن سال پیانو Jazz از طرف ریئس کالج موسیقی برکلی (Berklee College of Music) بود.

Hank Jones
هنک جونز نوازنده صاحب سبک پیانو جز

هنک جونز 86 ساله یکی از با استعداد ترین پیانیست های جز مدرن محسوب شده و بعنوان یکی از صاحبان سبک Jazz-Piano در اندازه های وست مونجگومری (Wes Montgomery) در گیتار یا چارلی پارکر (Charlie Parker) و بن وبستر (Ben Webster) در سکسیفون قرار دارد.

همچنین مک کوی تینر از بزرگان موسیقی جز در دهه 30 است که با عضویت دائمی در کوارتت جان کولترین (John Coltrane) برای همیشه نام خود را در عالم موسیقی جز جاودانه ساخت. تینر یکی از سریعترین نوازندگان پیانو در تاریخ موسیقی Jazz شناخته شده است.

لازم به ذکر است که برنامه افتتاحیه در یک فضای باز و بدون نیاز به تهیه بلیط بصورت مجانی انجام شد اما کنسرت ها و سایر برنامه های این فستیوال همه روزه در دو نوبت بعد از ظهر و شب در چند سالن شهر پروجیا برگزار شد. گروه ها و هنرمندان در این فستیوال کارهای هنری خود را در زمینه های jazz, soul, r&b, blues, gospel, pop و salsa اجرا کردند. از سایر هنرمندان مشهور شرکت کننده در این فستیوال می توان به Al Jarreau ، Jim Hall ، Roy Haynes و George Benson اشاره کرد.

در پایان فستیوال بهترین های Jazz در زمینه های "خوانندگی" ، "هنرمند افسانه ای" ، "ستاره جدید Soul" ، "موسیقی لاتین" ، "موسیقی مذهبی" ، "نوع آوری" ، "سبک ایتالیایی" ، "ریشه های موسیقی سیاه" ، "بازتابهای موسیقی آینده" و ... انتخاب شدند.


اسکار پیترسون با وجود کهولت سن برای حاضرین پیانو نواخت

التون جان هم قطعاطی در مایه های Jazz اجرا کرد

تونی بنت به اجرای قطعات ملایم Jazz پرداخت

برد ملدوآ نوازنده پیانو با گروه سه نفری خود


کاوه رهنما

August 02, 2005

نظرات شما
- يک دوئت زيبا از هنک جونز و مک کوي تينر با دو تا پيانو زيبا ديدم که دارند يکي از کارهاي مانک رو اجرا ميکنند. شاهکاره بايد ببينيدش و به توانايي زيباي اونها در نوازندگي بداهه پي ببريد.
امیر , August 03, 2005
- Thank You
Babak , August 02, 2005
- دوست عزیز برای کسب اطلاعات بیشتر به این سایت می توانید رجوع کنید www.umbriajazz.com
کاوه , August 02, 2005
- سلام، اخبار جالبی بود. جایی نخونده بودمشون، مرسی. واقعا" حیف که ما در ایران از این موضوعات اصلا" خبر نداریم و حیف که این رادیو تلویزیون ما همه اش موسیقی های بقول خودشون پاپ البته بی محتوا رو پخش می کنن. آقای کاوه ممکنه بگید این خبر را از کجا بدست آوردید.
حمید نظری , August 02, 2005