HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
اولین زنی که اسکار موسیقی گرفت
Rachel Portman
Rachel Portman
مدتها است که ریچل پورتمن آهنگساز / ترانه سرا به خاطر سبک رمانتیک مجلل و توانایی نا متعارفش در یافتن نت صحیح ارتباطی، بین داستان روی پرده و احساسات تماشاگر شهرت یافته است. او از سال 1982 به طور خستگی ناپذیر و مداوم بر روی موسیقی فیلمهای مختلف برای تلویزیون و سینما، کار کرده است و بیش از 30 اثر را به نام خود ثبت نموده است. خانم پورتمن با کسب جایزه اسکار بهترین موسیقی متن فیلم "اما" (Emma) توانست نام خود را به عنوان اولین آهنگساز زن برنده اسکار، در تاریخ سینما جاودان کند.

ریچل پورتمن متولد 11 دسامبر سال 1960، در انگلستان است. او که از دوران کودکی علاقه فراوانی به موسیقی داشت، توانست از همان دوران نواختن چند ساز مختلف را بیاموزد. در سنین نوجوانی، پورتمن علاقه شدیدی به پیانو پیدا کرده و کار ساختن موسیقی را آغاز نموده بود و با توجه به علاقه ای که به سازهای غیر الکترونیک داشت، برای تحصیل و ادامه کار در زمینه موسیقی به دانشگاه آکسفورد رفت.

او پس از شرکت در کلاسهای دانشگاه و ساختن موسیقی متن فیلم (Privileged 1982) که یک فیلم دانشجویی خوب با حضور هیو گرانت (Hugh Grant) بسیار جوان بود، متوجه شد که کار موسیقی فیلم برایش بی نهایت جذاب است. به خصوص که این فیلم پس از یک دوره نمایش کوتاه در سینما، با استقبال خوبی مواجه شد و برای پورتمن تازه کار، اولین کار حرفه ای موفق به شمار میرفت.

موفقیت، خصیصه ای بود که ریچل پورتمن در طی سالهای بعد، با کار مداوم برای شبکه BBC و برنده شدن جایزه انستیتوی آهنگسازان جوان بریتانیا (British Film Institute's Young Composer) در سال 88 موفق به حفظ آن شد.

همکاری مکرر با بیبان کیدرون (Beeban Kidron) - فیلمساز انگلیسی متولد 1961 با فیلم معروف Bridget Jones 2 - با فیلمهای موفقی چون (Used People (1992 و Julie Newmar To Wong Foo,Thanks for Everything، موجب شد تا پورتمن بتواند سبک پرآب و تاب و پر احساس خود را به علاقمندان فیلم و منتقدان معرفی کند و در یاد آنها بماند. از خصایص بارز آثار او میتوان به تنظیم های پر تحرک و سازبندیهای مفصل اشاره نمود.

پورتمن در سال 1996 برای فیلم Emma برنده جایزه اسکار شده و در سال 1999 با فیلم Cider House Rules و با فیلم شکلات Chocolate در سال 2000 کاندیدای جایزه اسکار برای بهترین موسیقی متن اوریژینال شد.

ریچل پورتمن در ایران با این فیلمها شناخته میشود:

- کاندیدای منچوری (Candidate The Manchurian) در سال 2004
- لبخند مونا لیزا (Mona Lisa Smiles) در سال 2003
- افسانه بگر ونس (The Legend of Bagger Vance)


August 12, 2005

نظرات شما
- سلام ممنون از مطالب خوبتون فقط اگر میشه در مورد چند تا ازويولون ؤن ها هم بنويسيد البته به جزآقای هایفتز
نگار , August 18, 2005
- سلام؛ مرسي از اطلاع رساني خوبتون، چرا کمتر راجع به خانمهايي که در موسيقي موفق هستند مي نويسيد؟ آيا مشکل خاصي هست؟ حالا ما نخواستيم که صداشون رو بگذاريد؟ مرسي.
روشنک , August 13, 2005