HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
دیوید اویستراخ - قسمت اول
 David Oistrakh
David Oistrakh , 1908 - 1974
سال 1908 اکراین شاهد تولد نابغه ای بود که زیباترین ستایش ها از بتهوون را درطول زندگی خود به انجام رساند. دیوید اویستراخ (David Oistrakh) شناختی بسیار عمیق از آثار بتهوون داشت و در نهایت استادی آثار او را اجرا می کرد. چه آنگاه که در سال 1962 به همراهی اوبورین مجموعه سوناتهای ویولن و پیانو او را بطور کامل اجرا و ضبط نمود و چه آنگاه که از سال 1950 و به مدت پانزده سال یعنی تا سال 1965 میلادی با ارکسترهای مختلف کنسرتو ویولن او را در نهایت ظرافت نواخت.

علاقه اویستراخ به اجرای موسیقی بتهوون تنها منحصر به این آثار نیست؛ چنانکه شاهدیم اویستراخ رومانس های ویولن و ارکستر، تریپل کنسرتو برای ویولن و ویولنسل و پیانو به همراهی ارکستر و تریوهای سازی و... را به دفعات با دیگر هنرمندان اجرا نمود و یا آثار ارکسترال مانند سمفونی چهارم یا قطعه اگمونت او را رهبری کرد. شیفتگی اویستراخ نسبت به بتهوون و آثارش باعث اجراهایی شد که می توان از آنها به عنوان "استادانه ترین"اجراهای بتهوون در قرن اخیر نام برد.

در اجرای کنسرتو ویولن بتهوون، شاهدیم که اویستراخ نقاط اوجی که در میانه موومان اول این کنسرتو وجود دارد را، به سادگی رها نمی سازد. او آنچنان با لطافت ویولن می نوازد و ساز او چنان با ارکستر در فرازها و فرودهای موسیقی در می آمیزد که گویی او شعری زیبا را به تنهایی می خواند و سکوت شنونده را فرا می گیرد.

David Oistrakh & frends
Yehudi Menuhin, Isaac Stern, Sandor Vegh and David Oistrakh

دیوید اویستراخ از پدر و مادری هنرمند متولد شد؛ پدرش نوازنده ویولن و مادرش تکخوان اپرا بود. او در سن پنج سالگی نواختن ویولن را نزد استولارسکی آغاز کرد و از سن دوازده سالگی اجرای کنسرت های خود را در اتحاد جماهیر شوروی سابق آغاز نمود.او در بیست و پنج سالگی با تامارا ازدواج کرد و حاصل این ازدواج، تولد پسرشان ایگور بود که خود ویولنیستی حرفه ای گردید و بعدها با پدرش کنسرت هایی اجرا نمود.

زندگی هنری دیوید اویستراخ سرشار از موفقیت ها در مسابقات نوازندگی است. کسب مقام اول نوازندگی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1935وکسب جایزه اول مسابقات بین المللی ایزایی در سال 1937 نمونه هایی از این مورد هستند. در آن مسابقه 68 ویولنیست از 21 کشور با هم رقابت کردند. اویستراخ در سال 1934 به سمت پرفسوری در کنسرواتوار مسکو رسید و در آنجا به تدریس پرداخت.

Audio File Gluck-orfeo ed euridiche-David Oistrakh

اویستراخ در طی زندگی هنری خود، کنسرتو ویولن های آهنگسازان بزرگ روس نظیر چایکوفسکی، پروکفیف، گلازانف، خاچاطوریان، استراوینسکی و شوستاکویچ را بمورد اجرا گذاشت. پروکفیف، خاچاطوریان، شوستاکویچ هر یک، آثاری از خود را به او اهدا نموده اند.برای مثال خاچاطوریان کنسرتو ویولن خود را به اویستراخ اهدا کرده است. اویستراخ کنسرتو ویولن های شووستاکویچ را بسیارفنی و قوی اجرا نموده است بطوریکه بهترین اجرای موجود از این قطعات متعلق به اوست.

Audio File قسمتی از فیلم کنسرت موومان سوم کنسرتو ویلن چایکوفسکی با اجرای داوید اویستراخ

او درخلال جنگ دوم جهانی گاهی مجبور به نواختن برای کارگران کارخانه ها و سربازان در شرایط دشواری گشت و بعد از اتمام جنگ -و در واقع بسیار دیر هنگام- امکان خروج او از کشورش و برگزاری تورهای هنری توسط او درجهان محیا شد.

David Oistrakh & Prokofiev
داوید ایستراخ و سرگیی پروکفیف در حال بازی شطرنج

پیش از آن، هرچند او در کشورش "هنرمندی شناخته شده" بود غربی ها او را از طریق ضبط هایش روی دیسک های ال-پی که توسط شرکت ملودیای روسی یا اترنای آلمان شرقی منتشر می شد، می شناختند. در واقع اگرچه اویستراخ در کشور خود شناخته شده، محبوب و موفق بود و مرتبا به اجرای کنسرت های حرفه ای را با ارکسترهای قوی می پرداخت، اما شرایط آن دوران باعث محدود گشتن و عدم برقراری یک ارتباط قوی بین او و دنیای خارج از کشورش شده بود.

ویولنیست های مشهور غربی در آن دوران شرایط بسیار بهتری برای مطرح شدن در سطح دنیا نسبت به اویستراخ داشتند و از امکانات مختلف موسیقایی بهره مند بودند. شاید بتوان گفت که این ظلمی بود که روزگار نسبت به اویستراخ روا داشت. (ادامه دارد...)

مطالب مرتبط :
- دیوید اویستراخ - قسمت دوم


از علی نوربخش

September 11, 2005

نظرات شما
- wow this peace is the best peace i have ever listend.thanks.
sahand , September 20, 2005
- موسیقی فوق قطعه ای است، از آهنگسازی به نام گلوگ که ازقطعات زیبا و معروفی است که برای ویولن وبیانونوشته شده است. لازم به است یادآوری که موسیقی با نام اصلی خود گذاشته شده ونام قطعه همانی است که آمده:(orfeo ed uridiche)و کل اثردر اینجا گذاشته شده است.
, September 19, 2005
- این کلمه ی orfeo ed uridiche به چه معناست آیا یک فرمه؟ این اثر در چند موومان نوشته شده است؟ کامل آن را از کجا میتوان تهیه کرد؟ همچنین کامل اثر تصویری اویستراخ و کنسرتو شماره ی 5 موزارت با اجرای هایفتز را شما از کجا تهیه کرده اید؟
سیامک , September 19, 2005
- دوست عزیز علی نوربخش از راهنمایی شما سپاسگزارم به شهر کتاب نیاوران مراجعه کردم ویک cd فوق العاده از هایفتز تهیه کردم که کنسرتو های wieniawski Vieuxtemps وروندو کاپریچیو در آن قرار دارند ولی اجرایی که در سی دی من از روندو کاپریچیو قرار دارد تفاوت هایی با آنچه شما در سایت قرار دارد.به همه علاقه مندان ویولن این سی دی را توصیه میکنم البته قیمت آن 9500 تومان است ولی واقعا می ارزد در ضمن از اینکه زندگی نامه ی اویستراخ را در سایت قرار دادید متشکرم..
siamak , September 15, 2005
- با سلام، لازم به یادآوری است که در مقاله هایفتزآمده است: 'می توان گفت هایفتز "بیشترین تعداد" اجرای هیستوریک دنیا را داراست'. بنابراین نقل این جمله از طرف من، که فرموده اید: "در هراثر" بهترین اجراها متعلق به هایفتز است ، صحیح نیست. برای پاسخ به سایر مسائلی که فرموده اید نیز، نیاز به نوشتن یک مقاله مفصل است، که از لحاظ مختلف به میحث زیبایی شناسی در ویولن بپردازد که طبعا بررسی کامل این مسئله از حوصله ستون "نظرات شما" خارج می باشد.
, September 15, 2005
- دوست عزیز از اینکه جواب من رو به سرعت دادید مچکرم .همه این چیزها که میگویید درست .من هم مایلم مطلب شما راجع به زیبایی شناختی ویولن را بخوانم.اما این جمله که شما میگویید در هر اثر بهترین اجراها متعلق به هایفتز است جای تامل بسیار دارد .چند وقت پیش کنسرتو ویلن مندلسون را گوش میکردم بسیار محظوظ گشته بودم .هنگام کلاس از استادم(استاد شریفی. نوازنده ی ارکستر سمفونیک و ویلن یک تریو زهی سل) پرسیدم آیا کسی بهتر از یهودی منوهین این اثر را اجرا کرده؟ ایشان گفتند اگر من جلوی شما و شخصی دیگر خورش بگذارم شما هر دو به یک اندازه در آن نمک میریزید.گفتم مسلما خیر .گفتن اجراهای لول بالا نیز به همین شکل میباشد هر کس یک نوع اجرا را دوست دارد)) همان طور که شما خود دراین زمینه استاد هستید میدانید اکثر چیزها در نوازندگی نسبی است برای مثال وقتی موزارت در موومان دوم ترکیش کنسرتو(5) آداجیو را انتخاب میکند تمپوی آن را به طور دقیق مشخص نمیکند فقط میگوید آهسته و با وقار.هر نوازنده تصوراتی دارد و برداشتی میکند یکی یک مقدار آهسته تر ویکی یک مقدار تند تر آن را اجرا میکند ممکن من اجرای آهسته تر را بپسندم وشما اجرای سریع تر را . و یا وقتی میگوید فورته مقدار قوی بودن آن را مشخص نمیکند و هر نوازنده برداشت خود را با توجه شرایط میکند و آن اثر را اجرا مینماید.برای مثال در سونات وپارتیتا های باخ هایفتز این قطعات را با تمپوی بالا وبیش از حد تکنیکی اجرا کرده که به مذاق من خوش نیامد . ومن اجرای (گرومیو) را در این زمینه خیلی دوست دارم. ممکن است شما اجرای نا تان میلشتان در این زمینه را دوست داشته باشید ویا در مورد دنس اسپانیول اثر دوفایا من اجرای پرلمن را بیشتر از اجرای هایفتز میپسندم . و در کنسرتوی باخ من اجرای اویستراخ را بیشتر از اجرای ایزاک استرن دوست دارم وممکن است شما اجرای شخصی دیگر را دوست داشته باشید. در ترکیش کنسرتو من با شما بسی موافقم که اجرای هایفتز فوق العاده است.نمیخواهم بگویم هایفتز ویولنیست قرن نیست میخواهم بگویم اگر بگوییم هایفتز ویولنیست قرن است در حق میشا المان . فریتز کرایسلر . دیوید اویستراخ (نفر اول کنکور پاگانینی) یهودی منوهین ایزاک استرن فرانچسکاتی میلشتان وخیلی های دیگر ظلم کرده ایم.در ضمن میخواستم بدانم شما در زمینه نوازندگی ویولن به چه کتابهایی مسلط هستین؟ راستی این کتاب آشنایی با ویولن زندگینامه ی نوازندگان بزرگ را دارد یا نه؟ قربان شما
, September 15, 2005
- آقا من یکی که حظ کردم در به در دنبال همین میگشتم. واقعا ممنون.
albert , September 14, 2005
- خيلي جلوي خودم رو گرفتم كه در حيطه موسيقي كلاسيك پانويس ننويسم، ولي اين بار نشد! جدا قطعه فوق العاده اي بود. كنسرتو ويولن چايكوفسكي رو هم قبلا شنيده بودم ولي اين اجرا برام خيلي جالب بود.
rolling_stone , September 13, 2005
- dad
, September 13, 2005
- واقعا عاتی بود دوست عزیز.
Borzoo , September 13, 2005
- باز هم غافلگیر شدم. یعنی این دو بار با اجراهای تصویری که قرار دادید حسابی غافلگیرم کردید. حقیقتن سپاسگزارم. و در انتظار ادامه این مطلب خوب و جذاب. به این یادداشت لینک داده‌ام که از همین طریق به اطلاعتان می‌رسانم. پیروز و سربلند باشید. پ.ن: راستی! امکانش هست که بگوئید از کجا می‌شود فیلم کامل این اجرا را پیدا کرد؟ و همین‌طور کنسرتو ویلن خاچاطوریان را با اجرای خود اویستراخ را می دانید از کجا می‌شود با کیفیت خوب تهیه کرد؟
ساسان . م . ک . عاصی , September 13, 2005
- Merci kheili jaleb bood, filmesh ham bahal bood. oon akse 4 taee ham ke dige khodas. :)
Amir , September 12, 2005