HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
گروه الکتریک مایلز دیویس
Miles Davis
Miles Davis , 1926 - 1991
مایلز دیویس در سال 1960 گروه پنج نفر خود را برپا کرد. همکاران او در این گروه شامل تونی ویلیامز، واینا شورتر، هربی هنکوک و ران کارتر 1 بودند. موسیقی این گروه از پیچیده ترین انواع موسیقی بی باپ بود که مایلز در طول زندگی هنری خود کار کرده است.

این موسیقی از فضای بی باپ حتی به سمت موسیقی غیر مدال هم کشیده می شد و در نهایت به سمت بداهه نوازی های آزاد افراد گروه ختم می گشت. پیچیدگی این موسیقی به حدی بود که حتا برخی از طرفداران پر و پا قرص کارهای مایلز دیویس از درک آن عاجز بودند.

اما حقیقت امر این بود که منتقدان، آهنگسازان و دست اندرکاران موسیقی همگی کارهای این گروه را تشویق کرده، می ستودند. در مقابل طرفداران عامی او به دلیل عدم درک موسیقی جز حرص خوردن چیزی برای ابراز نداشتند. مایلز دیویس تقریبا" تا پایان سال 1968 با افراد این گروه کار می کرد و کلیه آثار او طی این مدت در مجموعه ای شامل شش CD توسط انتشارات استودیوی کلمبیا (Columbia Studio Recordings) جمع آوری شده است. به یکی از این کارها که با همراه جان کولترین اجرا شده است گوش کنید :

audio file Miles Davis & John Coltrane - The Columbia Studio Recordings, CD1 - Track 5

1970 هنگامی که موسیقی راک در میان جوانان طرفدار پیدا کرده بود، برای عقب نماندن از قافله، سازهای برقی را جایگزین آکوستیک کرد. یعنی گیتار برقی، بیس الکتریکی، کیبورد و درامز و ترمپت مرتبط با آمپلی فایر. اما صدای حاصله از اجرای این گروه تاریک و بی روح بود و به هیچ وجه فضای Acustic Jazz را بوجود نمی آورد. به همین علت بسیاری از طرفداران و منتقدین موسیقی از این عملکرد او اظهار نا رضایتی کردند.

Miles Davis Painting
از مجموعه نقاشی های مایلز دیویس

اما همانگونه که در مطلب قبل توضیح داده شد او تخصص و وسواس بسیاری در ضبط موسیقی و انتخاب اعضای گروه داشت. مجموعه کارهای مذکور با کیفیت بسیار بالا و همکاری چیک کوریا و هربی هنکوک نوازندهای کیبورد، جان مک لافلین نوازنده گیتار و بسیاری دیگر از نوازندگان بزرگ Jazz بگونه ای تهیه شد که با انتشار آلبوم آنها در سال 1970، حدود 400 هزار نسخه از آن بفروش رفت و آنرا بعنوان یکی از پرفروش ترین آلبوم های موسیقی جز تا ابد مطرح کرد. همکاری این افراد در تهیه این آلبوم از پایه های پیدایش موسیقی Jazz-Fusion بود.

پس از آن به دلیل بیماری و استفاده از مواد مخدر مهارت اجرای موسیقی و قدرت خلق آثار هنری در او بسیار کم شد بطوریکه حدود 5 سال موسیقی را تقریبا" کنار گذاشت. بعد از گذراندن این دوران سخت و بدست آوردن دوباره روحیه از سال 1981 مجددا" شروع بکار کرد. کارهای قبلی خود را در استودیو با لوازم، تجهیزات و امکانات جدید اجرا کرد و در مدت یک دهه توانست تعداد زیاد از جوایز گرمی (Grammy Awards) را بخود اختصاص دهد.

audio file Charlie Parker, Miles Davis - Milestones

مایلز دیویس این روند را ادامه داد و تا سال 1990 همچنان به اجرای موسیقی و ضبط با ارکستر برقی پرداخت، او حتی در برخی موارد بجای نواختن ترمپت به اجرا موسیقی با کیبورد می پرداخت! او حتی در دهه های 80 و 90 گذری هم به موسیقی مینمال داشت و کارهایی در این زمینه نیز از خود بجای گذاشته است.

همچنین درد دهه 80 مایلز دیوس سعی کرد تا ذوق هنری خود را به سمت هنرهای بصری نیز بکشاند، برای همین منظور بدون آنکه آموزش خاصی دیده باشد شروع به کشیدن نقاشی کرد. حدود دو سال به اینکار ادامه داد نقاشی های او بوضوح مملو از الهامات و روحیه آفریقایی بود و همواره سعی می کرد هنر خود در موسیقی را به تصویر بکشاند.

audio file Miles Davis & John Coltrane - Autumn Leaves

مایلز دیوس در 28 سپتامبر 1991 در سن 65 سالگی از دنیا رفت اما موسیقی او همواره در میان طرفداران Jazz زنده است.

1: Tony Williams, Wayne Shorter, Herbie Hancock and Ron Carter

مطلب مرتبط : مایلز دیویس - سولیست با توانایی های خارق العاده

کاوه رهنما

September 20, 2005

نظرات شما
- I got a great DVD from one of his tours in germany. it's really wonderful to hear and watch him playing with his band. he is great and his band is great too.
rolling-stone , September 21, 2005
- thank you...His painting is also beautiful.
Babak , September 21, 2005
- salam, man asheghe karhaye mailes davis hastam va motaghed hastam moosighi harche tabitar bashe behtare va harchi masnooee tar bashe bade. nemidonestam naghashi ham mikarde,
amir , September 20, 2005
- beautiful!
sheyda , September 19, 2005