HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
کارول کینگ - ۱
Carole King
The Living Room Tour , آخرین کار کارول کینگ
شاعر بسیاری از ترانه های خاطره انگیز
هنگامی که آلبوم Tapestry در سال 1971 منتشر شد، نقطه عطفی در کارنامه کارول کینگ و دلیل صعود او به مقام فوق ستاره، به شمار آمد، اما این خواننده/ترانه سرای موفق، سالها بود که جای خود را به عنوان یکی از با استعدادترین و خوش قریحه ترین آهنگسازان موسیقی پاپ محکم کرده بود و آثار او توسط اکثر خوانندگان رده بالای دهه 60 – از بیتلز گرفته تا آرتا فرانکلین (Aretha Franklin) بانوی موسیقی سول (Soul) و بلوز- اجرا شده بود.

کارول کینگ، در سال 1942، با نام کارول کلاین (Carole Klein) در بروکلین (Brooklyn) نیویورک متولد شد. او نواختن پیانو را از چهار سالگی آغاز کرد و اولین گروه خود، Co-Sines را که یک کوارتت آوازی بود، را در دبیرستان تشکیل داد. کینگ که از هواداران تیم آهنگساز جری لیبر (Jerry Lieber) و مایک استولر (Mike Stoller) - تیم دونفره ای که اکثر ترانه های الویس پریسلی، کوسترز (The Coasters) و بن -ای- کینگ (Ben E. King) را ساخته و تنظیم کرده بودند- بود، تماشاگر ثابت گلچین آثار آهنگسازان محبوبش در شو راک اند رول آلن فرید (Alan Freed) ، دی- جی (DJ) تاثیر گذار موسیقی پاپ بود.

کارول کینگ در سالهای تحصیل در کالج کویینز Queens، با ترانه سرایان تازه از راه رسیده ای و با استعدادی چون پل سایمون Paul Simon (متولد 1941 ترانه سرا و خواننده آمریکایی) و نیل سداکا Neil Sedaka (متولد 1939، خواننده/ترانه سرا و پیانیست آمریکایی) آشنا شد و علاقه بسیاری به آثار آنها پیدا کرد، و در این میان با جری گافین Gerry Goffin به کار ترانه سرایی پرداخت. در سال 1959 سداکا ترانه "Oh! Carol," را، که به افتخار او ساخته بود منتشر کرد- این ترانه هنوز هم یکی از محبوبترین ترانه های سداکا به شمار میرود- و در پاسخ به این ترانه، کینگ هم ترانه "Oh! Neil" را روانه بازار نمود که با شکست مواجه شد.

audio file Carol King - Killing me softly with his song

کینگ و گافین در این فاصله با یکدیگر ازدواج کردند و در مرکز مشهور ترانه سرایی پاپ، Brill Building تحت قرارداد دان کریشنر (Don Kirshner) و ال نوینز (Al Nevins) به کار مشغول شدند.

در سال 1961، گافین و کینگ توانستند با ترانه پرفروش Will You Love Me Tomorrow که توسط گروه The Shirelles (اولین گروه مهم زنانه دوران راک) اجرا شد، حضور در رده بالای فهرست رده بندی را تجربه کنند، اثر شماره یک بعدی آنها ترانه Take Good Care of My Baby با صدای بابی وی (Bobby Vee) بود و همچنین ترانه The Locomotion که آنرا با صدای Little Eva ضبط کردند. او که پرستار فرزند این زوج بود، در حین کار ترانه هایی میخواند که کینگ را به فکر انداخت تا برای این پرستار مستعد ترانه ای بسازد که به طرز اعجاب انگیزی موفق بود و رتبه اول را در فهرست موسیقی 1969 به دست آورد.

کینگ و گافین بیش از 100 ترانه بسیار موفق در طیف وسیعی از سبکهای مختلف سرودند که One Fine Day با اجرای The Chiffons، Pleasant Valley Sunday برای The Monkees، Chains با اجرای The Cookiesو بعدها با صدای بیتلز و (You Make Me Feel) Like a Natural Woman با صدای آرتا فرانکلین، از آن جمله اند.

کینگ در این حین به کار سولوی خود در زمینه اجرا هم میپرداخت اما در سال 1962، تنها یک ترانه مطرح به نام It Might as Well Rain Until September در کارنامه خود داشت. در میانه دهه 60 کینگ، گافین و ال ارونوویتز (Al Aronowitz) کمپانی Tomorrow Records را راه اندازی کردند که عمر کوتاهی داشت و تنها نتیجه آن، ازدواج کینگ با چارلز لارکی (Charles Larkey) نوازنده بیس گروه Tomorrowپس از جدایی از گافین، بود.

منبع سایت VH1

September 25, 2005

نظرات شما
- دوست عزیز، هرگز موسیقی کلاسیک را فراموش نخواهیم کرد چرا که پایه ریزی سایت بر این اساس موسیقی جدی و زیبا بوده و در این ارتباط سبکهای کلاسیک بیشترین حرف را برای گفتن دارند، اما سلیقه دوستان بسیار متنوع است و پرداختن به همه آنها باعث می شود که بین نوشتن مطالب فاصله بیفتد. از تذکرشما بسیار سپاسگذاریم و امروز مطلبی راجع به یکی از زیبا ترین کارهای موسیقی رمانتیک خواهیم نوشت. همچنین سعی می کنیم راجع به موسیقی فلامنکو هم در آینده نزدیک مطلب مفیدی تهیه کنیم.
گفتگوی هارمونیک , September 26, 2005
- lotfan az sabke flamenco ke tarafdarash roz be roz bishtar benevisid.
mehran , September 26, 2005
- ba dooste jadidemoon movafegham. ama dar eyne hal bayad eteraf konam ke killing me softly ... az shahkarhaye pop hast va besiar ziabast. fekr konam bayad bish az yek neveshte dar rooz benevisid :)
amir , September 25, 2005
- سلام،با تشکر از زحمات شما.قسمت موسیقی کلاسیک سایت به نسبت سایر بخشها فعالیت بسیار کمی دارد و تقریبا به سمت فراموسی می رود لطفا یک توازن بین مقالات برقرار کنید.مرسی.
, September 25, 2005
- سلام،با تشکر از زحمات شما.قسمت موسیقی کلاسیک سایت به نسبت سایر بخشها فعالیت بسیار کمی دارد و تقریبا به سما فراموسی می رود لطفا یک توازن بین مقالات برقرار کنید.مرسی.
پیام , September 25, 2005