HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
کارهای پیانوی آهنگسازان ایرانی در لندن
Tara Kamangar
تارا کمانگر
روز چهارشنبه پنجم اکتبر 2005، تعدادی از ساخته های آهنگسازان معاصر ایران برای پیانو، توسط تارا کمانگر در دانشکده سنت پاول لندن به اجرا درخواهد آمد.

در این برنامه که به کوشش بنیاد جادوی ایران (Magic of Persia) برگزار خواهد شد این قطعات نواخته می شود:
- «افسانه ایرانی»، «پرلود: به یاد خیام»، «رقص قفقازی» و «شب تابستانی» از امین الله حسین، آهنگساز ایرانی-فرانسوی. نت دو اثر نخست، در دهه 1330 با پشتیبانی مالی اداره هنرهای زیبای ایران در پاریس به چاپ رسید و بارها در برنامه های پیانونوازان در ایران جای داشته است ولی متاسفانه ضبطی از آن در دست نیست.
- « سه مینیاتور ایرانی» از هرمز فرهت، آهنگساز و موسیقی شناسی ایرانی مقیم ایرلند. این اثر که بر اساس چند ترانه محلی ایرانی آفریده شده برای نخستین بار در مارچ 1985 توسط ریچارد دیرینگ (پیانونواز انگلیسی) در لندن به اجرا درآمد.
- «نکتورن: شبی در یک باغ ایرانی» از بهزاد رنجبران (استاد آهنگسازی دانشکده جولیارد در نیویورک) که نت آن به تازگی در آمریکا به چاپ رسیده است. این نکتورن، بر خلاف نکتورن های معمول، حدود ده دقیقه زمان را برای اجرا طلب می کند. آهنگساز در ساخت این اثر از خاطرات دوران کوکی اش در ایران و حال هوای سنتورنوازی الهام گرفته است.
- «رقص فانتاستیک» از لوریس چکنوریان، رهبر ارکستر و آهنگساز ارمنی-ایرانی، که در هفت بخش ساخته شده و مربوط به دوران نخستین فعالیت آهنگساز است.
- «راپسودی اصفهان» اثر جواد معروفی، آهنگساز و پیانونواز تاثیرگذار بر نواختن موسیقی ایرانی با پیانو. فریبرز کیانی (نوازنده تمبک) در اجرای راپسودی اصفهان، تارا کمانگر را همراهی خواهد کرد.
علاوه بر این قطعات، دو اثر از سرگی پرکوفیف با نام های «سونات» و «از دفترچه قدیمی» و «والس مفیستو» از فرانتس لیست نیز اجرا خواهد شد.

تارا در یک خانواده مهاجر ایرانی در کالیفرنیا متولد شد و از کودکی به فراگیری ویلن و پیانو پرداخت. وی در دو کنسرت، کنسرتو پیانوی شماره دو از راخمانینف را با همراهی ارکستر اجرا کرده و مدتی نیز به عنوان نوازنده ویلن با ارکستر سمفونیک مرسید همکاری داشته است. او در دوران تحصیل در رشته مردم شناسی دانشگاه هاروارد، برنامه های گوناگونی را برای بخش پارسی رادیو آمریکا و WHRB 95.3FM اجرا کرد و ضمن ادامه آموختن پیانو با ویکتور روزنباوم ( Victor Rosenbaum) (استاد کنسرواتوار نیوانگلند)، مدیریت انجمن ایرانی (Persian Society) در هاروارد را نیز به عهده داشت. وی اکنون مشغول ادامه تحصیل در دوره عالی اجرای پیانو در آکادمی سلطنتی موسیقی در لندن است.

کمانگر گرچه هیچگاه در ایران نبوده به اجرای آثار آهنگسازان ایرانی در برنامه هایش بسیار علاقه مند است و اظهار می دارد: «کارهای آهنگسازان ایرانی نه تنها بسیار زیبا هستند بلکه هم برای شنوندگان ایرانی و هم برای شنوندگان غربی لذت بخش هستند ولی متاسفانه این آثار به ندرت در غرب اجرا می شوند...»

برای اطلاعات بیشتر در باره زمان و مکان اجرای این رسیتال به این صفحه نگاه کنید: piano_recital

از پژمان اکبرزاده

September 27, 2005

نظرات شما
- دوست عزیز از اینکه مطلبتون را پاک کردیم پوزش می خواهیم ولی خواهش می کنم توجه داشته باشید که این ستون مربوط به این مقاله هست و شما بهتر است در مطلبی که در مورد آقای رهبری هست این نوشته را وارد کنید. با این حال باز هم از اینکه مطلب شما پاک شد پوزش می خواهیم
سجاد , September 27, 2005
- man fekr mikonam inja sotoone nazarate shomast(khanandegan)va na sotoone sansoore khanandegan aghaye sajad , va khanandegan mitoonan har nazari ro(dar rabeteh ba moosighi) bedan va nabayad sansoor beshan az tarafe gardanandegane site, va in jaye taajob dareh agar shoma foran axol amal neshoon bedin,dar zemn in adresha ke zahmat keshidid va yekishoon ro hazf kardin dar rabeteh ba khabar resani be khanandegan bood(dar rabeteh ba moosighi danan irani),va in maghaleh ham dar rabeteh ba khabar resani hamin moosighidan hast,pas bi ertebat ham nist,merci
, September 27, 2005
- نوازنده ای که هیچ وقت ایران نبوده برنامه اش را ویژه آهنگسازان ایرانی می کند و نوازندگان خودمان از اجرای آثار ایرانی اغلب پرهیز می کنند! امیدوارم روحیه خودباختگی در برابر خارجی هر چه زودتر از بین ایرانی رخت بربندد
Behdad , September 27, 2005
- با تشکر از لینکی که فرستادید خواهش می کنم مطالب مربوط به مقاله را در زیر مطلب بگذارید.
سجاد , September 27, 2005
- in gozaresh ro bekhoonin:http://www.artmusic.ir/News/show.asp?Id=5693
, September 27, 2005