HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
دیوید اویستراخ - قسمت دوم
 David Oistrakh
دیوید اویستراخ
هر چند امروز نام اویستراخ یادآور یک ویولنیست بزرگ است، اما نباید ازتوانایی او در رهبری ارکستر غافل بود. او که ابتدا در ارکستر کنسرواتوار به موقعیت رهبری دست یافت، در موقعیت یک رهبر ارکستر، توانست جایگاه شایسته ای را کسب نماید و بسیاری از قطعات معروف آهنگسازان را رهبری نمود.

رهبری سمفونی های شماره یک و دو برامس، هرولد در ایتالیا برلیوز، سمفونی شماره دو شوبرت، سمفونی های شماره پنج و شش چایکوفسکی، سمفونی چهارم بتهوون، سمفونی های شماره هفت و نه شوستاکویچ، سمفونی چهارم مالر و بسیاری از دیگر آثار بزرگ ارکستری آهنگسازان، نمونه هایی از رهبری او هستند.

در سال 1945 زمانی که یهودی منوهین به مسکو سفر کرده بود با اویستراخ ملاقات کرد. این سفر باعث بوجود آمدن دوستی بسیار عمیقی بین منوهین و اویستراخ گردید، چنانکه منوهین تا آخر عمر از آن به نیکی یاد می کرد.

این دو، دوبل ویولن کنسرتوی باخ را چند بار با یکدیگر اجرا کردند. در سال 1964منوهین رهبری ارکستری را برعهده داشت که دیوید و ایگور اویستراخ در آن نوازندگان سولیست سینفونیا کنسرتانته زهی موزار بودند. در این اجرا ایگور تکنواز ویولن و پدرش تکنواز ویولن آلتو بود.

oistrakh menuhin londres 1962
دیوید اویستراخ و یهودی منوهین
اویستراخ علاقه خاصی به اجرای آثار موزار داشت؛ جدای از آنکه در طی سالیان عمر خود، با رهبران مختلف بعضی از کنسرتو ویولن های او را اجرا کرده بود، پنج کنسرتو ویولن او را بطور کامل در سالهای70 و 1971 با ارکستر فیلارمونیک برلین اجرا نمود.

شیوه نواختن و همینطور رهبری آثار موزار توسط او به گونه ایست که مسائل مربوط به موزیکالیته و نوانس ها و بطور کلی سبک نواختن موسیقی موزار به بهترین وجه در این اجراها رخ می نماید. چه آنگاه که اویستراخ در یک سونات ویولن و پیانوی موزار ویولن می نوازد و چه آنگاه که کنسرتو پیانویی از موزار را رهبری می کند.

Audio File قسمتی از فیلم کنسرت کنسرتو ویلن شوستاکویچ با اجرای داوید اویستراخ

این مسئله که اویستراخ بخوبی از پس اجرای سبک های مختلف موسیقایی و رعایت نکات مختلف موزیکالیته و اجرایی آنها، از موزار گرفته تا شوستاکوویچ بر می آید، بدین امر باز می گردد که او دارای شعور بالای موسیقایی و قدرت درک و فهم بسیار تکامل یافته در موسیقی است.

دیوید اویستراخ یک ویولنیست با رپرتوار کاری" بسیار گسترده" است، بطوریکه او آثار گوناگون هفتاد و پنج آهنگساز دوران های مختلف را که دارای سبک های متفاوتی هستند، در طول زندگی خود اجرا و ضبط نموده است.

او نابغه ای بسیار کوشا و پرکار بود. مجموع آثارمختلف آهنگسازان که او دراجرای آنها شرکت داشته- و در آن آثار، جایگاهای متفاوتی نظیر تکنوازی یا همنوازی در قطعات دو نوازی، سه نوازی و... و یا رهبری ارکستر را برعهده داشته است- به بیش از سیصد و ده اثر مختلف می رسد که این اجراها بصورت ضبط شده از او موجود می باشند.

جالب این که وی بسیاری از این آثار را در خلال سالهای مختلف" چندین بار" با هنرمندان مختلف اجرا کرده است. برای مثال، او دوازده بار با ارکسترهای مختلف در مقام سولیست کنسرتو ویولن چایکوفسکی را اجرا نمود و دو دفعه هم این قطعه را رهبری کرده است.

oistrakh
مقبره دیوید اویستراخ
فستیوال بهاره پراگ، از اویستراخ برای رهبری "سمفونی نهم" بتهوون در سال1975 دعوت بعمل آورد، دعوتی که بی نتیجه ماند و متاسفانه هیچگاه عملی نشد، زیرا در سال 1974 او به علت بروز حمله قلبی در جریان سفر به آمستردام، درگذشت.

هر چند سالهاست که طنین نافذ ساز و شکوه نواختن این هنرمند مردمی تبدیل به یادگاری بی مانند گشته که دیگر تکرار نخواهد شد، اما او و میراث زیبای بجای مانده از او، همواره با ستایش دوستدارانش همراه و جاودانه است.

یادش گرامی باد.

Audio File داوید اویستراخ هنرمند مردمی

مطالب مرتبط :
- دیوید اویستراخ - قسمت اول


از علی نوربخش

October 05, 2005

نظرات شما
- با تشكر از سايت خوبتون اگه ممكنه به بررسي ماريهاي پيانو بپردازيد
, October 22, 2005
- خیلی ممنون از مقالتون همیشه سلامت باشید
صادق.زراعتی , October 16, 2005
- دوستان عزیز به این مطلب شما در صفحه‌ام لینک دادم که از همین طریق به اطلاع‌تان می‌رسانم. به‌راستی نمی دانم با چه زبانی از شما به خاطر زحماتی که می‌کشید تشکر کنم. امیدورام مطالب‌تان راجع به این استاد چیره‌دست ویلن همچنان ادامه پیدا کند و همین‌طور در مورد دیگر اساتید بزرگ موسیقی. برای‌تان آرزوی پیروزی و سرخوشی دارم. (یک تقاضا هم داشتم. مایه افتخار من است اگر بتوانم لوگوی سایت شما را در صفحه‌ام قرار دهم تا دیگر دوستانم نیز با سایت خوب شما آشنا شوند. سپاسگزارتان خواهم شد اگر در این مورد که چطور می‌توانم لوگوی سایت شما را داشته باشم راهنمایی‌ام کنید. سربلند باشید.(
- Thank you so much . you have no idea how much this film helped me.
, October 07, 2005
- سلام خیلی عالی بود. خسته نباشید.
albert , October 06, 2005
- سلام از تلاش پیوسته شما سپاسگزارم. امکان تهیه این فیلمها از طریق شما میسر است؟ اگر نه از کجا قابل تهیه میباشد؟ با تشکر
, October 06, 2005
- از مقالتون بسیار ممنونم
هومن , October 06, 2005
- یادم رفت بپرسم : شما این فیلمها رو از کجا تهیه میکنید؟!
saeed1922 , October 06, 2005
- فقط میتونم بگم عالی بود. خسته نباشید...
saeed1922 , October 06, 2005