HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
چارلز براون
Charles Brown
Charles Brown
اگر بخواهیم در دنیای پیانو - بلوز تنها نام یک موسیقیدان را ببریم، بدون هیچ شک و تردیدی، ناخودآگاه نام چارلز براون را خواهیم آورد. چراکه توانایی غیر قابل تصور او در نواختن پیانو به همراه صدای باز، گرم و نحوه خواندنش که آمیخته با نغمه های Jazz-Blues بود، به اتفاق هم موسیقی ای را پدید می آورد که تا به امروز کسی نتوانسته همانند آن را بیافریند.

در سال 1922 بدنیا آمد و تحصیلات خود را در رشته شیمی ادامه داد، حتی برای مدتی بعنوان معلم به تدریس شیمی پرداخت. اما دروس دبیرستانی مانع از این نشود که از کودکی به فراگیری و نواختن پیانو نپردازد. در سال 1943 به لس آنجلس رفت و در آنجا بعنوان پیانیست و خواننده مشغول بکار شد، این دوران همزمان بود با اوج فعالیت هنری موسیقیدان Jazz-Vocal، نت کینگ کول (Nat King Cole).

اولین گروه موسیقی که در آن به فعالیت پرداخت The Blazers نام داشت که شباهت زیادی به تریوی نت کینگ داشت. فعالیت او در این گروه به همراه جانی مور (Johny Moore) بعنوان گیتاریست باعث شد تا خیلی زود در عالم موسیقی مطرح شود. او تا سال 1948 با این گروه همکاری می کرد، پس از آن گروه به رهبری جانی مور با همین نام به کار ادامه داد.

Audio File اجرای بلوز از چارلز براون

Charles Brown
در فستیوال بلوز سانفرانسیسکو
در این سالها براون برای خود کار می کرد و بعنوان یک نوازنده - خواننده تمام عیار مطرح بود. اویل دهه 50 یک سری از کارهای بسیار موفق او که اغلب توسط خود نوشته شده بود، ضبط شد و بر شهرت او افزود. در ادامه کارهای زیبایش توسط افراد یچون ری چارلز (Ray CHarles)، بی بی کینگ (B.B. King)، فتس دومینو (Fats Domino) و ... بسیاری دیگر از موسیقیدانان جز، بلوز و R&B اجرا شد واین خود بر محبوبیت وی افزود.

سبک خواندن او واقعا" خاص بود و کمتر کسی توانایی فیزیکی و هنری چنین گونه خواندنی را داشت. بلوز را با حالت بالاد (Ballad) می خواند بگونه ای که پس از مدتی بعنوان یک خواننده با سبک Blue-Ballad مشهور شد.

Audio File نمایش مهارت نوازندگی چارلز براون

دهه شصت فعالیت چندانی نداشت، اما در سال 1975 با حضورش در فستیوال بلوز سانفرانسیسکو - با همان سبک و استیل همیشگی - توانست علاوه بر کسب شهرت بیشتر، جایگاه دوباره خود در دنیای موسیقی حرفه ای را باز یابد.

براون که امروزه بعنوان یکی از پیشتازان ریتم و بلوز با سبک خاص بوگی شناخته شده است در ژانویه سال 1999 به علت بیماری قلبی از دنیا رفت. آخرین کار او قطعه "So goes love" بود که در سال 1998 اجرا شد. یاد و خاطره او بعنوان نوازنده و خواننده افسانه ای پیانو - بلوز هرگز از میان نخواهد رفت.

October 08, 2005

نظرات شما
- سعيد جان اگر به دنبال پيانيست معاصر با چنين سبك و مهارتي هستي حتما آثار Dr.John رو گوش كن. مطمئنم لذت ميبري. يه Cover زيبا به همراه BBKing از يكي از آهنگهاي Charles Brown به نام Is you is or is you ain't (my baby) داره كه جدا زيبا اجرا كرده. سعي خواهيم كرد كه از Dr.John هم بنويسيم !!!
rolling_stone , October 09, 2005
- Wow...I Love This Nigger
Babak , October 09, 2005
- salam, age mishe kami raje be khode saze piano benevisin, ba tavajoh be inke kheili ha to keshvaremoon piano daran. khoobe ke ba in saz bishtar ashena beshim. merC.
neda , October 08, 2005
- در اينکه اين آدم خيلي زيبا و فصيح مي خونه شکي نيست. اما آيا در ميان خوانندگان امروزي کسي نيست که با اين بلاغت بخونه؟ يا اگه هست ديگه طرفداري نداره واسه همين کمتر سر و صداش در مياد. مممنون.
سعيد , October 08, 2005
- salam, ajab sedai dare, shahkare. in filamatoon ham ke akhiran maro koshteh. merci ali bood.
amir , October 08, 2005