HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
پیتر گابریل
Peter Gabriel
Peter Gabriel
پیتر گابریل به عنوان سرگروه Genesis در اواخر دهه 60 و اوایل 70، موسیقی Rock را با بهره گیری از عنصر Pop به سطوح جدیدی سوق داد. گبریل در تك خوانی های خود نسبت به سایر اعضای گروه مثل Phil Collins زیاد بلند پرواز نبود، اما در شیوه كار خود دقت زیادی به خرج می داد.

گابریل در دوران دبیرستان گروه Genesis را تشكیل داده بود، و همراه با آن نام خود را در موسیقی پر هیاهوی دهه 70 مطرح كرده بود. اما او گروه را در سال 75 ترك میكند تا افكار و ایده هایش را در غالب آلبومهای سولوی خود نمایش دهد.

audio file Shock the monkey

او در اولین آلبوم سولوی خود با نام "Peter Gabriel" در سال 77 با تاثیر از سبكهای مختلف و با بهره گیری از موسیقی الكترونیك، سبك خود را كه تفكر آمیز و پیچیده بود، معرفی كرد. این آلبوم و دو آلبوم سالهای 78 و 80 او كه اتفاقا هر سه به نام Peter Gabriel منتشر شدند، با معرفی سبك خاص و ویژه، او را به عنوان هنرمندی مشهور و در عین حال خاص معرفی كردند تا او به دور از نام پر آوازه Genesis، به شهرت برسد.

ترانه Biko در آلبوم پیتر گابریل سوم، ترانه ای بود در مورد یك مبارز تبعیض نژادی كه به یكی از بزرگترین ترانه های اعتراض آمیزدهه 80 تبدیل شد.

در سال 86 آلبوم So كه یكی از برترین آلبومهای Pop است را همراه با یك سری كلیپ های ویدئویی ارایه كرد كه به دلیل ویژگی های روشنفكرانه آن، هنوز هم جزو كلیپهای پر طرفدار است. در این ویدئوها، موسیقی با جلوه های بصری و مضامین سمبولیك و نشانه شناسی در آمیخته و طرحی نو در ساخت كلیپ را جلوه داده است. در كلیپ ترانه Sledgehammer گابریل با ابداعی خلاقانه برای اولین بار از تركیب انیمیشن با اكشن زنده استفاده كرد.

audio file Sledgehammer

به واسطه همین آلبوم، كه فروشی معادل 2 میلیون دلار داشت، پیتر گابریل به یك ستاره جهانی تبدیل شد و توانست رتبه 1 در UK Chart و رتبه 2 در US Chart را از آن خود كند.

یكی از آثار زیبا و به یاد ماندنی او، موسیقی متن فیلم The Last Temptation Of Christ به كارگردانی مارتین اسكورسیزی است كه به عقیده بعضی نهایت تبلور تلاش او در World music است.

او در سال 1992 با ترانه Us به سمت موسیقی پاپ رفت و بسیاری از مخاطبان خود را از دست داد. این آلبوم متاثر از درد و رنج ناشی از جدایی از همسر اول و دخترش است كه غم و اندوه وی ناشی از تمایلش به بازگشت به ابدیت، در ترانه River نشان می دهد كه عنصر معنویت یكی از اصول اشعار اوست. با این حال این آلبوم نیز یك میلیون نسخه فروش كرد و در UK&US Chart به رتبه 2 دست یافت.

گابریل در سال 1982 در لندن یك فستیوال عظیم موسیقی جهانی World Music با نام WOMAD (World of music and dance) را پایه گذاری كرد و با همكاری بزرگانی چون نصرت فاتح علی خان و Youssou , Robert Plant, N’Dour و Tony Bennetدر سالهای بعد آن را در نیوزلند، اسپانیا، ایتالیا، سنگاپور، سریلانكا و جزایر قناری به اجرای برنامه های موسیقی ملل پرداخت كه بزرگترین و جاه طلبانه ترین آنها در 1993 در آمریكا اجرا شد و تبدیل به یكی از ماندگارترین اجراهای زنده موسیقی ملل گردید.

در نهایت در سال 2002 آلبوم Up تنها توانست مدتی به عنوان نهم در جدول US دست یابد. در سال 2004 دختر او Anna Gabriel فیلمی با عنوان Family Portrait ساخت كه داستان آن در مورد تورهای بزرگ پدرش پیتر در نقاط مختلف دنیا است.

نكته جالب در مورد موسیقی پیتر گابریل این است كه وی چرخه ای را شروع كرد كه موسیقی Rock، Pop و موسیقی ملل را در بر می گیرد.


علی خوب بخت

October 12, 2005

نظرات شما
- خیلی خوب بود
malihe , October 12, 2005
- Peter Gabriel navazandeye keyboard ham hast. ama omdatan maharatesh bekhatere Sound Engineering va ijade sedahaye khas tavasote abzarhaye seda saz hast.
rolling_stones , October 12, 2005
- سلام، دوست عزیز. هنوز هم راجع به جز می نویسیم کما اینکه مطلب قبلی جز 3 نوشته پیش بوده است. بسیاری دیگر از دوستان تماس میگیرند و از اینکه جز زیاد نوشته می شود صحبت می کنند. در هر صورت سعی می کنیم پاسخگوی همه دوستان تا حد امکان باشیم. طی یک ماه آینده تغییرات عمده ای در سایت صورت خواهد گرفت که حتما مواردی را که اشاره کردید شامل خواهد شد. متشکریم.
گفتگوی هارمونیک , October 12, 2005
- Agha in site avayel jazzist tar bood, Chi shod?
Ali , October 12, 2005
- ye soal dige, saz chi mizane ?
nima , October 11, 2005
- ye soal dige, saz chi mizane ?
nima rasoolzadeh , October 11, 2005
- بله. گابریل متولد 1950 لندن و از خانواده ای متوسط بود. او در مورد اینکه چرا اسم آن سه تا آلبوم پیتر گابریل، پیتر گابریل، و پیتر گابریل است، میگوید که "انگار شماره های مختلف یک مجله هستند."
psycho , October 11, 2005
- aia gabriel ham mesle colins engelisi hast?
nima rasoolzadeh , October 11, 2005