HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
پیانو - نگهداری ، قسمت اول
A Piano
پیانو یک ساز است نه میز یا وسیله تزئینی
گرد و غبار بزرگترین مشکل پیانو
احساس آن ساده است بخصوص اگر پیانو شما مشکی با روکش پلی استر باشد. حتی اگر هر روز آنرا تمیز کنید باز روز بعد متوجه خواهید شد که چقدر گرد و غبار روی ساز نشسته است. البته این فقط قسمتی است که شما آنرا مشاهده می کنید، بخصوص اگر شما عادت به باز نگاه داشتن درب پیانو - چه از نوع بزرگ (رویال) و چه دیواری - باشید، در اینصورت شاهد نشستن خاک و غبار بر روی همه قسمتهای داخلی خواهید بود.

گرد و غباری که وارد مکانیسم پیانو می شود روی سیم ها و قطعات اکشن پیانو نشسته و بتدریج باعث ایجاد اختلال در فعالیت عادی آنها می شود. سیم های باس پیانو قطور و بعلت پهنای بیشتری که دارند بسادگی گرد و خاک را بخود می گیرند. بخصوص اگر از پیانو بندرت استفاده شود، بخار آب یا ذرات احتمالی چربی در هوا باعث می شود که گرد و خاک بطور دائم روی این سیم ها بماند و صدای سیم را تغییر دهد. یادآور می شود که گرد و خاک موجود در محیط به علت ذرات معلق شیمیایی که دارند می توانند به اکسیده شدن سیمهای پیانو کمک کنند.

بنابراین اگر محل زندگی شما اصولآ گرد و خاک زیادی دارد از باز گذاردن در پیانو (چه از نوع بزرگ چه از نوع دیواری) خودداری کنید. چنانچه اصرار دارید که پیانو بزرگ (رویال) شما درب باز داشته باشد از پوششهای مخصوصی که به روی سیمها می کشند استفاده کنید.

چگونه پیانو را تمیز کنیم؟
همانطور که احتمالآ دیده اید بهترین پارچه برای تمیز کرده پیانو پارچه های زرد رنگی است که اغلب با پیانوهای نو به شما تحویل می شود. این پارچه ها که نرم هستند حاوی برخی مواد شیمیایی هستند که به سادگی به هنگام برخورد با سطح بیرونی پیانو دارای الکتریسته ساکن شده گرد و غبار را به خود جذب می کنند.

اگر چنین پارچه ای در اختیار ندارید یک تکه پارچه پشمی طبیعی می تواند انتخاب بعدی شما باشد. اما هنگام کار با آن باید دقت کنید که محکم آنرا به روی ساز نکشید چرا که ممکن است روی پیانو خط بیندازد.

در نهایت پارچه های سفید توری که در آشپزخانه استفاده می شود به شرط نو و تمیز بودن و نیز دقت در استفاده از آن، می توانند بعنوان انتخاب بعدی برای پاک کردن پیانو بکار روند.

برای تمیز کردن کلاویه ها که اغلب به دلیل چربی و عرق احتمالی موجود در انگشتان، گرد و خاک را بخود می گیرند باید پارچه را به مقدار خیلی کم مرطوب کنید و به آرامی روی آنها بکشید. فرا موش نکنید که سطح اطراف کلید های سیاه پیانو را نیز پاکیزه کنید.

هرچند در بازار مایعات و اسپری های مخصوصی برای پاک کردن پیانو وجود دارد، اما سعی کنید حتی المقدور از آنها برای پاک کردن ساز خود استفاده نکنید. اغلب این مواد دارای ترکیبات شیمیایی بوده و در بلند مدت تاثیر نامطلوب روی ساز شما خواهند گذاشت.

بهترین جا برای قرار دارد پیانو
همانطور که در نوشته های قبل اشاره کردیم، پیانو ساز حساسی است و هر گونه تغییر ناشی از حرکت دادن یا شرایط آب و هوایی می تواند در کوک آن تاثیر بگذارد، بنابراین جای تعجب نخواهد بود اگر بگوییم محلی که پیانو را در آن قرار می دهید باید دارای ویژگیهای خاص باشد.

محل قرار دادن پیانو نباید در کنار رادیاتور یا وسایل گرم کننده باشد. حتی باید سعی کنید پیانو را حتی المقدور در کنار دیوارهایی که از درون آنها لوله آب گرم، لوله دودکش بخاری و ... عبور می کنند هم قرار ندهید، چرا که تغییرات درجه حرارت دیوار به شدت روی کوک ساز تاثیر می گذارد.

نور مستقیم آفتاب علاوه بر آنکه به روی رنگ قسمتهای خارجی تاثیر می گذارد درنهایت منجر به تولید گرما می شود، پس هرگز آنرا در محلی قرار ندهید که نور مستقیم خورشید به آن بتابد.

حتی المقدور سعی کنید تا پیانو را پشت به دیوارهای داخلی ساختمان قرار دهید. دیوارهایی که از پشت با خیابان و فضای آزاد در ارتباط هستند طی شبانه روز سرد و گرم می شوند و مانع بوجود آمدن شرایط متعادل دمایی برای ساز می شوند. اما دقت کنید اگر باید میان دیوار حاوی لوله گرم و دیوار مجاور به خیابان یکی را انتخاب کنید، در آنصورت دیوار مجاور به خیابان ارجحیت دارد بخصوص اگر دیوارهای خارجی از لحاظ حرارت ایزوله شده باشند.

مکانهایی از خانه مانند طبقات زیر زمین، موتور خانه یا پارکینگ معمولآ دارای گرما و رطوبت زیاد هستند لذا از قرار دادن پیانو در این مکانها خودداری کنید. این محل ها اغلب با وجود آرامش و سکوتی که دارند بهترین جا برای تمرین یک نوازنده پیانو هستند اما متاسفانه برای ساز محل مناسبی نیستند.

نکته دیگری که باید به آن اشاره کرد آن است که پیانو را نباید در محلی قرار داد که احتمال دارد در اطراف آن آب وجود داشته باشد. قرار دادن پیانو در کنار محل نگهداری گلدانها، کنار آشپزخانه و ... همواره این احتمال را بوجود می آورد که به ساز شما آب پاشیده شود.

بنابراین بعنوان یک قاعده کلی باید گفت که پیانو را از منابع تولید گرما و سرما، نور آفتاب، گرد و غبار و رطوبت تا حد امکان باید دور نگاه داشت.

مطالب مرتبط :
•  پیانو - نحوه انتخاب ، قسمت پنجم
•  پیانو - نحوه انتخاب ، قسمت چهارم
•  پیانو - نحوه انتخاب ، قسمت سوم
•  پیانو - نحوه انتخاب، قسمت دوم
•  پیانو - نحوه انتخاب ، قسمت اول
•  پیانو- نگهداری ، قسمت دوم
•  پیانو - نگهداری ، قسمت اول
•  پیانو - کوک ، قسمت دوم
•  پیانو - کوک ، قسمت اول

کاوه رهنما

October 20, 2005

نظرات شما
- بسيار ممنون از اطلاعات مفيد و ارزنده تان
مهدي , December 09, 2005
- دوستان عزيز؛ طي مطالب آينده به سئوالات شما و بسياري مطالب ديگر اشاره خواهيم کرد. از مشارکت شما در مباحث بسيار متشکر هستيم.
گفتگوي هارمونيک , October 24, 2005
- lotfan tozih dahid ke baraye inke piano ro be ye aparteman bebarim chekar bayad bekonim akhe man dar shahrestan zendegi mikonam va ta behal ham pianom ro be ye aparteman naboordam alave bar in man dar aparteman tahala zendegi nakardam khahesh mikonam tozih bedin az site mahsharetoonam vaghean mamnoonam
sara , October 24, 2005
- با سلام. من فکر میکنم مهم ترین مسئله در مورد پیانو حمل و نقل اونه چون من باید خونم رو جابجا کنم و از حالا عزا گرفتم که از طبقه چهارم من اونو چجوری بیارم پایین . لطفا در مورد حمل و نقل پیانو مخصوصا در خانه های آپارتمانی بنویسید. با تشکر.
امین قشقایی , October 23, 2005
- با سلام خدمت همه دوستان، سعی خواهیم کرد در مطالب آتی به سئوالات شما تا حد ممکن پاسخ دهیم. از همکاری و مشارکت همه شما با "گفتگوی هارمونیک" سپاسگذاریم.
گفتگوی هارمونیک , October 23, 2005
- با آقاي سعيد موافقم. حالا اگر هم نشد که خيلي اسم ببريد يکم راجع به اينکه چه سازي بخريم صحبت کنيد. چطوري بفهميم که سالم يا نه آخه طبيعتآ دست دوم ارزونتر. بخصوص برتي شمهرستانها
روشنک , October 23, 2005
- یه چیزی یادم رفت... اگه ممکنه یه مقایسه بین مارکهای پیانو انجام بدین تا ببینیم کدوم بهترن. آخه من میخوام پیانومو عوض کنم!
saeed1922 , October 22, 2005
- خیلی مفید بود. مرسی...
saeed1922 , October 22, 2005
- خوب بود.مرسی.یه سوال :اگه روی سازمون خش افتاده باشه ،بعد بیایم یه کمی خمیر دندون(جرم گیر) روش بمالیم بعدبا یه پنبه تمیز کنیم،خش های کوچیک روی ساز از بین میرن و ساز پولیش میخوره،این حرف درسته؟/استفاده از بسته های ژل سیلیکا برای گرفتن رطوبت ساز برای پیانو هیچ کاربردی داره؟/صدا های خیلی بلند(صدا باندهای پرقدرت)میتونن روی کوک ساز اثر بذارن؟ دقت کردی من همیشه میگم یه سوال و فقط یه سوال میپرسم؟!
شیدا , October 22, 2005
- meric, khaste nabashin.
amir , October 21, 2005