HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
سرنوشت او از پیش رقم خورده بود
Georges Bizet
Georges Bizet , 1838 - 1875
بیزت همانند موتزارت و مندلسون از جمله موسیقیدانان زود رس بود و معروف است که او در سن چهار سالگی می توانست نت های موسیقی را بخواند و بنویسد. پدرش با شناختی که از او داشت اغلب مانع از این می شد که جورج کوچک اوقات خود را به چیزی غیر از موسیقی بپردازد، به همین دلیل می توان گفت که سرنوشت او از پیش رقم خورده بود.

بسیاری جورج بیزت فرانسوی را فقط با اپرای کارمن می شناسند اما در این میان نباید از وجود نبوغ و زیبایی در سایر کارهای او غافل ماند. در 25 اکتبر سال 1838 بدنیا آمد (دو روز دیگر برابر است با یکصد و شصت و هفتمین سال تولد او) ، مادرش یک نوازنده پیانو بود و پدرش آواز می خواند و موسیقی می ساخت.

audio file Symphony No. 1 in C - Allegro

ده ساله نشده بود که از طرف کنسرواتوآر پاریس مورد ستایش قرار گرفت وی در آنجا به تحصیل کنترپوآن و آهنگسازی می پرداخت و زیر نظر معلم پیانو بنام مارمونتل (Marmontel) تبدیل به یک پیانیست با استعداد و درخشان شد.

از همان سالهای اولیه تحصیل در کنسرواتوآر پاریس استعداد خود را در آهنگسازی به نمایش گذاشت. مثال بارز آن سمفونی در دو ماژور است که در 17 سالگی آنرا تهیه کرد اما تا سال 1935 اجرا نشد. اپرای دون پروکوپیو (Don Procopio) که در اوایل 20 سالگی تهیه شد دلیل دیگری بر توانایی های ذاتی بیزت در آهنگسازی است، این اپرا نیز تا سال 1906 اجرا نشد.

بسیاری معتقد هستند اغلب ترس بیزت از اینکه منتقدین به او ایراد بگیرند که برخی کارهایش تکراری یا تقلیدی هستند باعث می شده تا وی از اجرای آنها تا مدتها - حتی تا زمانی که زنده است - خود داری کند.

سمفونی دوست داشتنی در دو ماژور - شماره یک - از اینگونه قطعات است که تحت تاثیر بسیار زیاد بیزت از استاد موسیقی اش گونود (Gounod) تهیه شده است. در واقع اگر شما این سمفونی را گوش کنید احتمالآ بیاد همه بزرگان موسیقی چون بتهوون، هایدن، مندلسون، شومان، شوبرت، موتزارت و البته سمفونی در ر ماژور از گونود خواهید افتاد.

audio file Symphony No. 1 in C - Allegro Vivace

در سال 1857 از آفن باخ (Jacques Offenbach) که به همراه برادر خود در کنسواتوآر پاریس بعنوان استاد مشغول تدریس و نوازندگی سازهای زهی بودند، مفتخر به دریافت جایزه Prix de Rome برای تهیه اپرای یک صحنه ای "معجزه یک پزشک" (Le Docteur Miracle) شد. دریافت جایزه به او این امکان را داد که برای ادامه تحصیل موسیقی برای مدت سه سال به ایتالیا - رم سفر کند.

بازگشت او از رم تقریبآ مصادف بود با مرگ مادرش در سال 1861. پس از این واقعه او دیگر هرگز پاریس و اطراف آنرا ترک نکرد.

1868 سال بحران برای بیزت بود. سالی که کارهای بی نتیجه او به اوج رسید و در یک تغییر و تحول روحی - مذهبی قرار گرفت. هرچند نتیجه این بحران در نهایت به نفع او بود و رشد عمیقی در موسیقی را موجب شد.

در سال 1869 با دختر یکی از معلم های سابق خود ازدواج کرد، یکسال بعد به دلیل بروز جنگ Franco-Prussian بعنوان داوطلب به خدمت سربازی در گارد ملی کشورش رفت. Franco-Prussian جنگی بود که میان فرانسه و برخی از ایالتهای آلمان رخ داد. او در این مدت کمتر فرصت آهنگسازی داشت اما توانست در سال 1871 یک سوئیت زیبا برای پیانو بنام "بازیهای کودکان" (Jeux d'enfants) را تهیه کند.

کاوه رهنما

October 23, 2005

نظرات شما
- دوست عزیز ، تلفظ اسامی در زبانهای مختلف متفاوت است، یک مثال ساده که اغلب ما با آن آشنا هستیم تلفظ نام میشل، میکائیل یا حتی مایکل است که در زبانهای مختلف بصورتهای مختلف نوشته و یا تلفظ می شود. در موسیقی علاوه بر اسامی موسیقیدانان حتی اصطلاحات موسیقی نیز متفاوت تلفظ می شود. بعنوان مثال لغت Violin Master در فارسی ویولون مایستر تلفظ می شود که یقینآ برداشت آلمانی از این اصطلاح است. این موارد بسیار است بعنوان یک مثال دیگر اغلب مدرسان قدیمی موسیقی از اصطلاح پوزیسیون - برای آموزش نوازندگی - استفاده می کنند حال آنکه مدرسان جدیدتر از اصطلاح پوزیشن استفاده می کنند چرا که امروزه زبان علم و هنر بیشتر انگلیسی است تا آلمانی، فرانسه یا ایتالیایی. اما در مورد سایر نظرات شما من شخصآ بسیار خوشحال می شوم - و مطمئن هستم مدیران سایت هم خوشحال خواهند شد - که شما هم با سایت همکاری کنید، تا به این ترتبیب نقایص مطالب بنده و سایت توسط مطالب مفید و آموزنده شما جبران شود. از شما سپاسگذارم.
کاوه رهنما , November 26, 2005
- بیز"ت"؟؟؟ گونو"د"؟ "آ"فن باخ؟؟ اون وقت می نویسین که حرمت رو حفظ کنین! حتی نمی تونین اسمشو تلفظ کنین! یعنی به گو شتونم نخورده جناب رهنما؟ ترجمه هم که..."موسیقی دان زودرس"..."کارهای بی نتیجه او به اوج رسید"...آدم واقعا نمیدونه چی بگه
Payam A. , November 26, 2005
- che ajab cheshme ma be jamale moseghie gheir az jazz ham oftad
amir , October 24, 2005
- سلام راجع به نوازنده هاي بزرگ و همينطور مباني آواز خواني هم بنويسن لطفـآ.
سپيده , October 23, 2005
- مرسی کیف کردیم، از کارهای پیانویی بیزت هم بگذارید، تا حالا نشنیدیم. نظرم راجع به این سمفونی با شما یکی است عظمت بتهوون گونه داره.
امیر , October 23, 2005
- Shahkar Bood
Babak , October 23, 2005