HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
مسابقات بین المللی نوازندگی پیانو شوپن ، قسمت اول
Fredric Chopin , 1810 - 1849
Fredric Chopin , 1810 - 1849
هنگامی که پروفسور جزری زورالو (Jerzy Zurawlew 1887-1980)، معلم، پیانیست و آهنگساز برجسته لهستانی در سال 1927 اولین دوره مسابقات نوازندگی پیانو را در تالار فیلارمونیک ورشو برگزار کرد، هرگز نمی دانست روزی این مسابقات بعنوان یکی از معتبرترین رقابت های نوازندگی پیانو در دنیا مطرح شود.

The Frederick Chopin International Piano Competition از قدیمی ترین مسابقات نوع خود در جهان است که جذابیت خاصی برای طرفداران موسیقی و نوازندگان پیانو دارد. این مسابقات بیش از هفتاد سال است که برگزار می شود و در طول این مدت تغییرات و پیشرفت های بسیاری را در زمینه برگزاری شاهد بوده، بگونه ای که امروزه برای خود سنت و آداب خاصی دارد.

اولین مسابقه در روزهای 23 تا 30 ژانویه سال 1927 در ورشو برگزار شد که طی آن یک نوازنده از روسیه به مقام اول رسید و نوازندگانی از کشور میزبان مقام های دوم و سوم را از آن خود کردند. جالب آنکه نفر سوم دختر جوانی بنام Róza Etkin-Moszkowska بود.

مدیران برگزار کننده این مسابقات در ابتدا فاصله زمانی پنج سال یکبار را برای برگزاری تعیین کردند به همین علت متعاقب آن در سالهای 1932 و 1937 دوره های دوم و سوم این مسابقات برگزار شد. در این دو دوره حضور نمایندگان کشورهای غرب اروپای مانند فرانسه، انگلیس و آلمان نیز چمشگیر بود هرچند رتبه های اول تا سوم همواره توسط نوازندگان روس و لهستان کسب می شد.

جنگ جهانی مانع از اجرای به موقع دور چهارم این مسابقات شد، اما در سال 1949 اولین دوره مسابقات پس از جنگ برگزار شد. تالار کنسرت رومی (Roma) که محل موقت فیلارمونیک ورشو پس از جنگ بود، پذیرای بهترین پیانیست های زمان خود بود. 1949 مصادف بود با یکصدمین سالگرد مرگ آهنگساز بزرگ پیانو، فردریک شوپن و به همین دلیل این مسابقات با حال و هوای دیگری اجرا شد.

احتمالآ دلیل اصلی آن بروز جنگ جهانی بود که باعث شد در این دوره رده های اول تا سوم توسط نوازندگان زن روس و لهستان تصاحب شوند.

به دلیل مشکلات تالار فیلارمونیک ورشو - پس از جنگ - که محل رسمی اجرای این مسابقات محسوب می شد، دور بعدی این مسابقات به شش سال بعد موکول شد. در سال 1955 (دور پنجم)، دیگر کشور کمونیستی یعنی چین توانست نماینده ای در میان سه نفر اول داشته باشد. در این سال نوازندگانی از لهستان، روسیه و چین مقامهای اول تا سوم را کسب کردند. فرانسه به مقام چهارم دست پیدا کرد و نوازنده ای از کشور ژاپن به مقام دهم رسید، مابقی رده ها بین نوازندگان روس و لهستان تقسیم شد.

پس از بازسازی تالار فیلارمونیک ورشور، از سال 1955 تا کنون، این مسابقات بدون وقفه هر پنج سال یکبار اجار شده است.

Roma Music Hall
محل برگزاری اولین دوره مسابقات پس از جنگ
تغییر زمان برگزاری
تا مدتها (1965) این مسابقات در زمستان و در مقطعی که به روز تولد فردریک شوپن یعنی 22 فوریه نزدیک باشد برگزار می شد. اما سردی هوا و مشکلاتی که زمستان و نیز آغاز سال نو مسیحی به همراه داشت باعث شد تا تصمیم بر آن گرفته شود که بجای ژانویه یا فوریه، مسابقات در ماه اکتبر - مصادف با زمان مرگ شوپن - برگزار شوند.

هزینه برگزاری
سه مسابقه اول - قبل از جنگ - با هزینه انجمن موسیقی ورشو (Warsaw Music Society) که بعدها به مدرسه موسیقی فردریک شوپن تبدیل شد و جمعی دیگر از علاقمندان به موسیقی در بخش خصوصی برگزار گشت.

مسابقات سری چهارم که مصادف بود با یکصدمین سال درگذشت شوپن، هزینه اجرا با کمیته برگزار کننده این مراسم بود. از آنجایی که شوپن جزو هنرمندان نابغه لهستان محسوب می شود، کلیه هزینه این مراسم از طرف دولت پرداخت شد.

اما از سال 1960 انجمن فردریک شوپن (The Frederick Chopin Society in Warsaw) که از سال 1899 تاسیس شده بود، رسمآ مسئولیت تقبل هزینه های برگزاری این مسابقات را پذیرفت. این انجمن معتبر جهانی با داشتن ارتباطات بین المللی بسادگی توانایی جذب کمک های مالی را داشته و نیز اطلاع رسانی کافی در رابطه با رخ دادهای موسیقی مربوطه را انجام می دهد.

در حال حاضر برگزاری مسابقات بین المللی پیانو فردریک شوپن یکی از مهمترین وظایفی است که انجمن فردریک شوپن آنرا بعهده دارد.

Fryderyka Chopin , chopin.pl

November 06, 2005

نظرات شما
- i love chopin very much. He is a great pianist .... you should listen to vals,balad,nektorn,.... that understand what i say!!!!
bahareh , November 08, 2005
- albate rabti be in mozo nadare ama age raje be inke sheet music haro chetori mishe ejra kard ye tozih karbordi bedid bad nist. montazerim ha, in soal kheili az bach hast.
amir , November 06, 2005
- بنظر شما چرا کشورهاي بلوک شرق در موسيقي اينقدر پيشرفته هستند يا چرا اينقدر به موسيقي بها مي دند؟ اگه کسي مي دونه راهنمايي کنه.
سعيد , November 06, 2005
- salam lotfan dar morede mosabeghate guitare tarrega ke har sal dar espania bargozar mishe ,ye maghaleyi benevisid fekr mikonam baraye guitaristhaye classic jaleb bashe.dar zemn site kheyli khubi darid va tabrik migam behetun
ardeshir , November 06, 2005
- سلام، چند وقتی هست که مطالب سایت خوبتون رو می خونم و می بینم که برخلاف خیلی از سایت ها با خوانندگانتون ارتباط برقرار می کنید و در یک کلام جوابشون رو میدید. برای همین جرات می کنم و یک خواسته ای رو مطرح می کنم اگر ممکن است راجع به مسائل عملی نوازندگی بیشتر صحبت کنید. البته من خودم پیانو می زنم و هرچند در چند آموزشگاه موسیقی پیانو تدریس می کنم، به اون جاهایی که می خواستم نرسیدم شاید چون اون موقع ها که ما موسیقی کار میکردیم، شما نبودید. یک مقدار به هنرآموزها بگین که به این سادگی ها که فکر می کنن نمیشه نوازنده شد، اغلب میان آموزشگاه و انتظار دارن با هفته ای یکی دو ساعت تمرین، دو سه ساله حرفه ای بشن واسه همین به بیراهه میرن و مدام میگن ما میخوایم آهنگ بزنیم و ... برای شما آرزوی موفقیت می کنم اگر بتونم کمکی بکنم خوشحال میشم، خواستید می تونید با ایمیل من تماس بگیرید.
رضا نیکفرجام , November 06, 2005