HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
پیانو - نحوه انتخاب، قسمت اول
Piano Shop
لذت حضور در فروشگاه پیانو برای یک نوازنده
پیانو وصف نا پذیر است.
انتخاب پیانو بخصوص اگر بودجه کافی در اختیار داشته باشید، یکی از لذت بخش ترین اوقات زندگی یک علاقمند به موسیقی و پیانو است. ایستادن پشت ویترین مغازه های پیانو فروشی و مات و مبهوت ماندن در مقابل عظمت و زیبایی این ساز، بر هیچکدام از نوازندگان پیانو پوشیده نیست. رفتن به داخل فروشگاه ها، گپی با مسئول فروشگاه زدن و احیانآ امتحان صدای چند پیانو جزء غیر قابل توصیف ترین لذت ها در زندگی یک نوازنده پیانو است.


نکته ای که انتخاب این ساز را برای خریدار بسیار دشوار می کند آن است که گرانی پیانو اغلب باعث بوجود آمدن شک و تردید به هنگام خرید می شود، بخصوص اگر هدف خرید پیانو مرغوب باشد که قیمت آن دست کمی از خرید یک اتومبیل امروزی ندارد.

پیانو دیواری بخرم یا بزرگ (رویال)؟ یا اصلآ به سراغ پیانو دیجیتال بروم؟ آیا جنس دست دوم - یا دست چندم - بخرم یا نو و بقولی آکبند؟ اگر قرار است دست دوم بخرم از مغازه تهیه کنم یا از فروشگاه؟

این سئوالات و بسیاری دیگر همواره ذهن خریداران پیانو را برای ماه ها مشغول خود می کند. گرانی ساز از یک طرف و ویژگی های خاص فرهنگی ما ایرانیان، موضوع را از محدوه نوازنده یا هنرآموز فراتر هم می برد. بگونه ای که به غیر از او، پدر، مادر، خواهر، برادر و حتی گاهی بسیاری از اقوام درجه دو خانواده و دوست و آشنا هم به هنگام خرید پیانو به نوعی درگیر این پروژه می شوند.

هرچند در نظر داشتیم در ادامه مجموعه مطالبی که راجع به پیانو تهیه میکنیم به بررسی ساختمان داخلی و نحوه عملکرد قسمت های مختلف آن بپردازیم، اما نظر به علاقه دوستان تصمیم گرفته شد تا قبل از پرداختن به این موضوع، طی چند نوشته راجع به چگونگی انتخاب پیانو صحبت کنیم. بیایید ابتدا صحبتی راجع به انواع پیانو داشته باشیم.

Spinet
پیانو اسپینت
پیانو دیواری (Vertical - Upright)
هدف ما این نیست که راجع به مزایای فنی پیانو دیواری به ریز صحبت کنیم، نگاهی کوتاه داریم به ویژگی هایی از این پیانو که می تواند به هنگام خرید برای ما قابل ملاحظه باشد.

پیانوهای دیواری در ارتفاع های مختلف، با بدنه - اغلب با چوب تمام شده - متفاوت و انواع مدل ساخت بدنه وجود دارند که بدون شک می توانند سلیقه شما را راضی کنند. در اولین قدم مهمترین پارامتر برای اینکه متوجه شوید پیانو عمودی چقدر حالت مبتدی دارد و چقدر حالت حرفه ای ارتفاع پیانو دیورای است. ارتفاع یک پیانو دیواری از کف زمین تا بالای آن اندازه گیری می شود (چه پیانو چرخ داشته باشد چه نداشته باشد).

دلیل این امر بیشتر به این خاطر است که عرض و تقریبآ عمق پیانو ها با کمی تفاوت یکسان است و این ارتفاع ساز است که در حجم بدنه پیانو تاثیر بیشتر را می گذارد، هرچه ارتفاع بیشتر باشد پیانو حجم صوتی بیشتری دارد. حجم صوتی ارتباطی به رنگ یا شفاف و مات بودن صدا ندارد و صرفآ صوت حاصله از این پیانو قوی تر خواهد بود. چرا که پیانو بلند علاوه بر آنکه سیم های طولانی تری هم دارد، صفحه صدای (Sound Board) بزرگتری دارد که باعث تولید صدای قوی تر می گردد.

Console
پیانو کنسول
پیانوهای اسپینت (Spinet) معمولآ کوتاه ترین نوع پیانوهای دیواری و از ارزانترین نوع آنها هستند. ارتفاع این پیانوها از حدود 90 سانتیمتر شروع می شود و تا حداکثر 100 سانتیمتر ادامه دارد. جعبه صدای آنها کوچک و سیستم انقال نیرو (Action) آنها ساده ترین شکل خود را دارد به همین علت، اغلب قیمت مناسبی دارند و برای مبتدی هایی که معلوم نیست در آینده نوازندگی را ادامه دهند بسیار مناسب است. فاصله سطح کی برد تا بلندترین قسمت این پیانوها بسیار کم بوده و حداکثر حدود 20 سانتیمتر است.

رنج بعدی پیانو های کنسول (Console) است که از ارتفاع حدود 100 سانتیمتر شروع می شود و تا حدود 110 سانتیمتر ادامه پیدا می کند. ساختمان سازه آنها بگونه ای است که بدنه ای بسیار محکم و بادوام دارند و معمولآ در آموزشگاه ها یا مدارس موسیقی و نیز استودیوها برای تمرین - نه معمولآ ضبط - از آنها استفاده می شود. انواع آمریکایی این پیانوها - که در بازار ایران کم هستند - زیبایی خاصی دارند و روی بدنه خارجی آنها زیاد کار شده است.

Full Upright
پیانو دیواری حرفه ای
اگر قصد دارید از ابتدا پیانویی بخرید که به احتمال زیاد دیگر آنرا عوض نکنید، حتمآ از نوع کنسول انتخاب کنید، چراکه قیمت و دوام خیلی خوبی دارند. بدنه این پیانوها بخصوص در قسمت کی برد، محل قرار دادن نت موسیقی (Music Rest) و نیز دیواره های اطراف کی برد به گونه ای ساخته شده است که شباهت زیادی به پیانو های بزرگ (رویال) دارد. به تفاوت سطح بالایی پیانو از کی برد در پیانوهای اسپینت و کنسول دقت کنید.

از ارتفاع 110 سانتیمتر به بالا معمولآ پیانوهای حرفه ای شروع می شود، ارتفاع این پیانو ها ممکن است در بهترین حالت به 133 سانتیمتر هم برسد. البته ناگفته نماند که برخی از مدل های بسیار قدیمی پیانوهای دیواری تا ارتفاع 150 سانتیمتر هم ساخته شده اند، اما امروزه حداکثر در ارتفاع 133 و اغلب 130 سانتیمتر ساخته می شوند. فراموش نکنید که طول سیم ها، کیفیت سیستم انتقال نیرو (Action) سایزهای بالای این پیانوها از بسیاری پیانوهای بزرگ (رویال) که در ابعاد کوچک ساخته می شود بهتر است.

در مطالب بعدی راجع به پیانوهای بزرگ (رویال) و دیجیتال صحبت خواهیم کرد و سپس به بررسی پارامترهایی مانند جنس مواد اولیه، سیستم انتقال نیرو (Action)، رنگ صدا و ... که در انتخاب ساز می تواند مهم باشد خواهیم پرداخت.

مطالب مرتبط :
•  پیانو، نگهداری - قسمت دوم
•  پیانو - نگهداری ، قسمت اول
•  پیانو - کوک ، قسمت دوم
•  پیانو - کوک ، قسمت اول

کاوه رهنما

November 01, 2005

نظرات شما
- با عرض سلام.واقعا متشکرم از اطلاعات دقیقتون.میخواستم اگه براتون ممکنه پوستع های بزرگ پیانو رو هم در سایتتون چاپ کنید. در ضمن اگه میشه مارک پیانو های معتبر وغیر معتبر رو با ذکر قیمتهاشون بنویسید.فکر نمیکننم هیچ کدام از بازدیدکنندگان حتیاین فکر رو بکنن که شما میخواهید تبلیغ کنید درآخر میخواستم بپرسم که شما در سایتتون از فروشگاه های معتبر حرف به سخن آوردید ولی اسم وآدرسشونو نگفتید اگه لطف کنید ممنون میشم.راستی فروشگاه های اصفهان رو هم میشه قابل اعتماد دونست یا فقط از تهران خریداری پیانو به صرفه است؟ میبخشید وقتتونو گرفتم.خدانگهدار
abbas , December 07, 2005
- بله دوست عزیز، در بسیاری از پیانو های امروزی قطعات پلاستیک سخت بجای چوب بکار رفته است. این سیستم ها برای خود طرفداران و مخالفانی دارد که در مباحث آینده راجع به آن صحبت خواهیم کرد. همچنین راجع به مسابقات بین المللی پیانو نیز بزودی خواهیم نوشت.
گفتگوی هارمونیک , November 05, 2005
- لذت حضور در فروشگاه پیانو برای یک نوازنده پیانو وصف نا پذیر است. .....باور کنید برای کسی هم که نوازنده این ساز نیست لذت بخشه...حتی از دور دیدن این ساز هم لذت خاصی داره...
Silence , November 04, 2005
- پیانو...خیلی این ساز رو دوست دارم...صدای زیبا و قوی داره...ولی خوب یه کم زیادی گرونه...ای کاش آرزو به دل نمیرم و یه پیانو داشته باشم...یه گرند پیانو(رویال
Silence , November 04, 2005
- shoma chera az konkore chopin chizi naneveshtid kheyli jaleb bood. nafare aval ham pesar 22 saleyi az lahestan bood .vaghean ziba minavakht.rajeb be chopin va paganini ham benevisid. thanks
bahar , November 02, 2005
- manam hamishe ba sazam ertebat bargharar mikonam aslan bedone onha nemitonam zendegi konam!!!
bahareh , November 02, 2005
- مرسي پيانو منم به عظمت و زيبايي اين ساز اعتقاد دارم و از ماشينم بيشتر دوستش دارم. دقيقا هر رزو چند بار بهش سر مي زنم و مثل يکي از اعضاي خانواده باهاش برخورد دارم. شايد مسخره باشه اما نوازنده معمولآ ارتباط روحي با سازش برقرار ميکنه. اين چيزيه که غير نوازنده ها متوجه نميشن.
سامان , November 02, 2005
- mana guitar mizanam, ama mifahman tab kharid ye saz jdid va behtar che hali mideh. vaghean bayad eteraf kard ke kharid yek saz mozoie kamelan rohie va shoma sazi ro mikharin ke roohetoono erza kone.
saeed , November 01, 2005
- bessiar jaleb bood.tanks
solmaz , November 01, 2005
- ver very good. thank you.
Amir , November 01, 2005
- منهم به نوبه خودم متشکرم، اما از شما می خوام اگه میشه مطالب رو بیشتر بنویسید و طولانیش نکنید. حالا ماباید کلی صبر کنیم تا قسمت بعدی. اگه میشه تو همین هفته بازهم راجع به ایم موضوع بنویسن.
روشنک , November 01, 2005
- یه چیزی یادم رفت : من شنیدم که در بعضی از پیانوهایی که یه تازگی تولید می شوند به خصوص در مدلهای چینی قسمتهایی از پیانو از پلاستیک فشرده ساخته میشوند. میخواستم بپرسم که آیا این مسئله واقعیت دارد؟ اگر این طور هست لطفا بگویید چه تاثیری روی کیفیت پیانو میگذارد؟ با تشکر
saeed1922 , November 01, 2005
- از بذل توجه شما به نیازهای خوانندگان سایت بی نهایت سپاسگزارم. خیلی استفاده کردم. خسته نباشید...
saeed1922 , November 01, 2005