HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
پیانو - نحوه انتخاب ، قسمت سوم
RD 700
نوازندگی با پیانوی دیجیتال لذت خاصی دارد.
پیانو دیجیتال
پیانوهای دیجیتال امروزی چه از لحاظ صدا و چه از لحاظ کیفیت لمس و پاسخ کلاویه ها به اندازه های یک پیانو آکوستیک بسیار نزدیک شده اند. بگونه ای که امروزه در بسیاری از استودیوهای ضبط به دلیل سهولت صدا گیری از پیانو دیجیتال، معمولآ از آنها برای ضبط موسیقی استفاده می شود.

شما با هزینه ای که برای خیرد یک پیانو زیرمتوسط آکوستیک می پردازید می توانید یک پیانو خوب دیجیتال خریداری کنید. بعنوان مثال شما هرگز نخواهید توانست با حدود دو میلیون تومان یک پیانو آکوستیک قابل قبول خریداری کنید، اما با همین مبلغ می توانید یکی از بهترین پیانو های دیجیتال موجود را خریداری کرده از نواختن آن لذت ببرید.

جای هیچگونه نگرانی هم نیست، چنانچه پیانو دیجیتال را از فروشگاه های معتبر و احیانآ نمایندگی آن - که اخیرآ در تهران بسیاری از مارک ها نمایندگی دارند - تهیه کنید، هیچ گونه خطری سرمایه گذاری شما را تهدید نمی کند. تکنولوژی ساخت این دستگاه ها آنقدر پیشرفته کرده است که بندرت مشکل خاصی برای آنها بوجود می آید.

مزایای عمومی استفاده از پیانوهای دیجیتال
شاید مهمترین نکته آن باشد که شما می توانید صدای این ساز را کم کرده و یا حتی به هنگام شب با یک هدفون به تمرین نوازندگی خود بپردازید، بدون آنکه موجب آزار افراد خانواده یا همسایگان شوید.

از دیگر مزایای این سازها آن است که انواع مرغوب آنها معمولآ دارای نمونه صدای (Sample / Font) بهترین پیانوهای موجود دنیا هستند. بنابراین شما می توانید با خرید یک ساز دیجیتال از صدای بهترین پیانوها استفاده کنید. این نکته بسیار مهم است چرا که سبک های خاص موسیقی معمولآ گونه های متفاوت رنگ صدا را می طلبد ممکن است شما در جایی نیاز به یک صدای گرم و مهربان داشته باشید و در سبک موسیقی دیگر صدایی تیز و شفاف.

Korg Digital Piano
پیانو دیجیتال Stage نیاز به پایه دارد.
این پیانوها معمولآ دارای بانک صوتی گسترده تری هستند و معمولآ علاوه بر انواع پیانوهای آکوستیک، صدای انواع پیانوهای الکتریک قدیمی از انواع دهه 60 گرفته تا صدای زیبای پیانو های Rhodes را نیز شامل می شوند. بنابراین شک نداشته باشید که با تهیه یکی از این پیانوها بیشترین استفاده را از ساز خود خواهید برد.

اغلب پیانوهای دیجیتال دارای یک ریتم باکس ساده نیز هستند که معمولآ شامل انواع ریتم های 3 و 4 ضربی هستند. مزیت وجود این ریتم باکس آن است که شما می توانید به سهولت همانند یک مترونوم از آنها استفاده کنید و قطعه تمرینی خود را دقیقتر اجرا کنید.

پیانوهای دیجیتال در انواع مبله و Stage ساخته می شوند. نوع مبله آن دقیقآ در ابعاد پیانوهای آکوستیک است اما نوع Stage پایه ندارد و تنها یک بدنه است که کیبرد را شامل می شود. برای استفاده از این نوع احتیاج به تهیه یک میز یا پایه دارید. هرچند به دلیل عریض بودن این نوع از ساز جابجایی آن حتی با اتومبیل دشوار است - چراکه در اتومبیلهای معمولی جا نمی گیرد - اما در هر صورت چنانچه نیاز باشد جابجا کردن این ساز به مراتب ساده تر از یک پیانو آکوستیک است و این خود یکی از امتیازات این پیانو ها است.

تمامی این سازها نسبت به ضربه وارد شده به کلاویه حساس هستند و بخوبی رفتار انگشتان شما با کلاویه را حس می کنند. پیانوهای دیجیتال مبله معمولآ دارای آمپلی فایر و بلندگو هستند اما انواع Stage آنها فقط خروجی Audio و هدفون دارند، لذا برای استفاده از آنها باید آمپلی فایر و بلندگو یا مونتور بکار برد.

داشتن پورت های خروجی صوتی و MIDI از دیگر مزایای این سازها است که به شما کمک می کند بتوانید ساز خود را به کامپیوتر متصل کرده آنرا توسط یک نرم افزار Sequencer کنترل کنید و یا خروجی را ضبط کنید و پردازش های مورد نظر را روی آن انجام دهید.

Yamaha Digital Piano
نمونه ای از یک پیانو پیشرفته دیجیتال، مبله
انواع Action پیانوهای دیجیتال
در پیانوهای آکوستیک Action به سیستمی گفته می شود که نیروی وارده شده به کلاویه را به سیم ها منتقل می کند. در پیانوهای دیجیتال عملآ چنین سیستمی لازم نیست و نقش سیستم Action در آن است که تا حد ممکن وضعیت Action پیانو آکوستیک را برای ساز دیجیتال شبیه سازی کند.

بطور کلی دو نوع Action در پیانوهای دیجیتال متداول است یکی بنام Hammer Action (چکشی) و دیگری Action ای است که به Weighted (سنگین یا وزندار) معروف است. برخی از سازندگان از ترکیب این دو Action نوعی جدیدی بنام Weighted - Hammer ساخته اند که سعی شده ویژگیهای هر دو اکشن را داشته باشد. همچنین در گونه های مرغوب پیانوهای دیجیتال نوع خاصی از Action چکشی تحت عنوان Progressive ساخته شده است که در ادامه راجع به آن توضیح خواهیم داد.

جدای از Action که کیفیت لمس و بازخور کلاویه را مشخص می کند جنس کلاویه نیز بسیار مهم است. در انواع بسیار مرغوب پیانوهای دیجیتال، برای آنکه نوازنده احساس کند با پیانو آکوستیک کار می کند، حتی کلاویه ها از جنس چوب ساخته می شوند. معمولآ پیانوهای دیجیتالی که توسط کارخانه های سازنده پیانوی آکوستیک، ساخته می شوند دارای کلاویه های چوبی هستند یا حداقل اینگونه انتخابی را برای شما دارند. در غیر اینصورت بندرت سازنده پیانوی دیجیتالی را می توان پیدا کرد که در پیانو خود از کلاویه های چوبی استفاده کند.

دقت کنید که کیفیت لمس کلاویه ها در پیانوهای دیجیتال بسیار با کلاویه های کیبردهای معمولی متفاوت است و به همین دلیل اغلب افرادی که با کیبردهای معمولی کار کرده اند نمی توانند با پیانوهای دیجیتال نوازندگی کنند و برعکس.

پیانوهایی که از سیستم Weighted Action استفاده می کنند معمولآ ارزانتر هستند. خاصیت این Action آن است که برخلاف کلاویه های کیبرد های معمولی به کلاویه پیانو دیجیتال وزن می دهد، به عبارتی برای نواختن ساز باید نیروی بسیار بیشتری به کلاویه وارد کنید. کلاویه های این سیستم همگی سنگین هستند و وزنی - در واقع نیرویی که با انگشت شما وارد می شود - را که شما هنگام نواختن حس میکند در طول مسیر رفت و برگشت کلاویه یکسان است.

Action
نمونه ای از Action یک پیانو دیجیتال
اما Action های چکشی سیستم پیچیده تری دارند. این نوع از Action سعی می کند کلاویه را همانند یک پیانو آکوستیک شبیه سازی کند و برای همین کلاویه این نوع از سازها همانند پیانو آکوستیک، لقی ابتدای مسیر رفت را داشته، سپس سنگین شده و هنگام بازگشت مانند کلاویه آکوستیک به انگشت ضربه وارد می کنند.

Progressive Action گونه پیشرفته تری است از اکشن چکشی که در آن پاسخ ضربه ای کلیدها از قسمت بم به زیر متفاوت است. در یک پیانو آکوستیک هرچه از سمت چپ به راست حرکت می کنیم کلاویه های سبکتر شده و راحت تر اجرا می شوند، این حالت دقیقآ در پیانو دیجیتال با اکن Progressive شبیه سازی شده است و شما بسادگی تفاوت نت های زیر سمت راست را نسبت به نت های بم احساس خواهید کرد.

دقت کنید که Action یک پیانو دیجیتال مرغوب معمولآ به مراتب از پیانوهای آکوستیک هم قیمت، بهتر است و این می تواند نکته مهمی باشد برای انتخاب ساز.

تنظیم دیجیتالی Action
یکی از ویژگی های متمایز پیانوهای دیجیتال کنترل پاسخ صوتی به ضربه وارد شده به کلاویه است. معمولآ شما می توانید حداقل در سه سطح Hard، Medium و Soft صوت خارج شده از ساز را کنترل کنید. این ویژگی به شما امکان می دهد حساسیت کلاویه های ساز را نسبت به ضربه وارد شده به آنها تنظیم کند. در حالت Hard شما باید نیروی زیادی وارد کنید تا صدای ساز بلندتر شود اما در حالت Soft با آورد نیرو کم صدای بلند تری از ساز بیرون خواهد آمد.

پدال
تمام پیانوهای دیجیتال دارای پدال هستند و به شما اجازه می دهند که همانند پدال Sustain نت های نواخته شده را کنترل کنید. نوع معمولی آنها فقط یک حالت دارد به عبارتی یا Sustain بصورت کامل گرفته شده و یا بصورت کامل بسته است. هرچند از طریق کنترلهای موجود می توان میزان Sustain را کم یا زیاد کرد اما یک نوازنده حرفه ای معمولآ به پدالی احتیاج دارد که به هنگام نوازندگی بتواند میزان Sustain را کم و زیاد کند.

در انواع مرغوب پیانوهای دیجیتال این مشکل رفع شده و پدال Sustain می تواند در چندین حالت میزان کشش داده شده به نتها را کنترل کند.

واقعیت آن است که کیفیت صدا و Action پیانوهای دیجیتال به قدر پیشرفت کرده که بسیاری از نوازندگان مطرح دنیا از این سازها استفاده می کنند. اگر با یکی از انواع مرغوب آن یک ساعت کار کنید و سپس سراغ یک پیانو آکوستیک بروید، متوجه خواهید شد که Action پیانو دیجیتال حتی می تواند بهتر از پیانو آکوستیک باشد.

مطالب مرتبط :
•  پیانو - نحوه انتخاب ، قسمت پنجم
•  پیانو - نحوه انتخاب ، قسمت چهارم
•  پیانو - نحوه انتخاب ، قسمت سوم
•  پیانو - نحوه انتخاب، قسمت دوم
•  پیانو - نحوه انتخاب ، قسمت اول
•  پیانو- نگهداری ، قسمت دوم
•  پیانو - نگهداری ، قسمت اول
•  پیانو - کوک ، قسمت دوم
•  پیانو - کوک ، قسمت اول

کاوه رهنما

November 14, 2005

نظرات شما
- خیلی متشکرم
saeed1922 , November 17, 2005
- سعید عزیز سلام، من مطلبی در این باره تهیه کرده ام که بزودی اونو برای سایت خواهم فرستاد. اما اگر خلاصه بخواهم بگویم در قسمتهایی از action پیانو ها مانند دسته چکشها و ... بجای چوب از پلاستیک های سخت استفاده می شه. البته من پیانو های چینی رو ندیدم اما از این تکنیک ساخت خیلی از پیانو سازهای ژاپنی و آلمانی استفاده می کنند. بعید می دونم در قسمت آکوستیک از پلاستیک استفاده بشه چون چیز خاصی جز یک Soundboard نداره. تحقیق بیشتری می کنم و هفته آینده مطلبم رو برای سایت می فرستم.
کاوه , November 16, 2005
- خیلی متاسفم که این مطلب رو اینجا مطرح میکنم ولی چون فبلا کسی از دوستان به سئوالم پاسخ نداد این سئوال رو دوباره مطرح میکنم اگه کسی از دوستان جوابشو میدونه لطفا پاسخ بده : من شنیدم که در بعضی از پیانوهایی که یه تازگی تولید می شوند - منظورم آکوستیکه - به خصوص در مدلهای چینی قسمتهایی از پیانو از پلاستیک فشرده ساخته میشوند. میخواستم بپرسم که آیا این مسئله واقعیت دارد؟ اگر این طور هست لطفا بگویید چه تاثیری روی کیفیت پیانو میگذارد؟ با تشکر
saeed1922 , November 16, 2005
- کاوه عزیز! قرار نیست همه ی ساز ها با سینتی سایزر نواخته بشه. در مورد اینکه یک سینتی سایزر نمی تونه 100% صدای ساز اصلی (و حتی خود پیانو ,چه برسه به گیتار ) رو تولید کنه هیچ شکی نیست. اما بحث بر سر شبیه سازیه. حتی بسیاری از اون تکنیک هایی رو که گفتی می شه به یه نحوی روی سینتی سایزر شبیه سازی کرد. می تونی توابع بسیاری برای دستگاه تعریف کنی که مثلا با تغییر شدت ضربه روی کلاویه فلان تابع اجرا بشه و همراه با صدای ساز, افکت ها و صداهای دیگه ای (مث صدای حرکت دست روی سیم های گیتار) خارج بشه و اگه شدت ضربه زیاد تر شد یه تابع دیگه با یه عملکرد دیگه اجرا بشه.اینارو که دارم می گم دلیل بر توجیه کردن استفاده از اونها نمیشه, اما من نمی تونم بفهمم که این امکانات به چه درد یه نوازنده پیانو می خوره؟ شاید بهتر باشه بگیم که این پیانو های دیجیتال برای نوازنده های کیبورد و تنظیم کننده ها انتخاب مناسب تری باشه تا یک نوازنده پیانو.
صفا , November 15, 2005
- As usual very informative articles. Mercii
Alireza , November 15, 2005
- man barha ba in piano ha tamrin kardam va ba etminan mitoonam begam ke aslan sedaye ye piaone acostico nadare chon bar akse chizi ke kave gofte dar piano nahveye tamase angoshtan rooye saz tamaman rooye seda taesir dare vagarna hich vaght estelahati manande navakhtane shojaane, ba tars, khashmgin,... rooye not haye paino nemiamad va yek shakhse herfei be rahati tafavote sedaye in saz haro ba pianoe vaghei mifahme.moteasefane yek fekre eshtebah ke dar morede piano hamishe mishode hamine ke nahveye tamase angosht ba klavie tasiri rooye paino nadare vali in faghat dar sathe ebtadee baraye kasani ke herfei paino nemmizanan doroste vali yek shakhse herfei be vasileye tamase angoshtanash ba piano ehsasat ra rooye piano vared mikone, vali az nazare yek shakhse gheire herfei sedaee ke az piano biroon miayad yekist ke in kamelan eshtebah ast.
farzad , November 15, 2005
- صدای سازی مانند گیتار که صوت خارج شده از اون به نحوه زدن مضراب یا نحوه حرکت دست بستگی داره مشخصآ توسط سینتی سایزها نمی تونه خوب شبیه سازی بشه. اما در رابطه با سازی مانند پیانو که اثر نحوه تماس انگشت با کلاویه روی صوت خروجی بسیار کم هست ، با کیفیت و دقت بسیار بالایی شبیه سازی میشه. حرف دوستمون سعید رو تائید میکنم که صدای گیتار این سینتی سایز ها خیلی طبیعی نیست و یک گیتاریست حرفه ای بساگی می تونه مصنوعی بودن اونو تشخیص بده، اما در مورد پیانو اینگونه نیست کیفیت صدا بی نظیر و با حدو دومیلیون تومان می توانید سازی داشته باشید که وقتی با آن می توازید همانند نواختن با بهترین پیانوهای Steinway & Suns باشه.
کاوه رهنما , November 15, 2005
- دوباره سلام! آدرس من اینه : [email protected] قیمت دستگاه هم 2050000 بود که اشتباه تایپ کرده بودم. اما راجع به سوال دوستمون سعید. این دستگاه ها در حقیقت یه کی بورد بسیار بسیار پیشرفته هستن که مث پیانو 7 اکتاو داره (البته مال من 7 و یک چارم) و سنگینی کلاویه های پیانو به خوبی در اونها شبیه سازی شده. حالا اصراری نیست که اسم اونو چی بذاریم اما معمولا به پیانو دیجیتال یا الکتریک معروف هستن. اما در باره ی کیفیت صدا ها: در اینجا واسه دوستانی که با سیستم "سمپل" آشنایی ندارن یه توضیحاتی میدم. یه اتاق نسبتا اکوستیک, یه میکروفون و یه ساز اکوستیک ( مثلا تار, کمونچه, کنترباس و ...), این تمام چیزیه که واسه سمپل گیری نیاز دارین. و البته کی بوردی که امکان سمپل گیری داشته باشه. میکروفون رو با فاصله ی مناسب می گیرین جلوی ساز. بعد مثلا به آقای کمونچه نواز می گین که یه نت دو اجرا کنه. این نت دو به صورت یه فایل Wave تو دستگاه شما ذخیره می شه. کار سمپل گیری تموم شد!!!!! دستگاه با تجزیه و تحلیلی که روی این فایل Wave می کنه, میاد و بقیه ی کلاویه ها رو بر اساس اون نت دو صدا دهی می کنه. جالبه نه؟؟؟!!!!! یعنی شما روی سینتی سایزرتون نتهایی با جنس صدای کمونچه خواهید داشت, نتهایی که خود کمونچه هم ممکنه نداشته باشه(منظورم از نظر نواک ). حالا الزامی نیست که این صدا حتما برای ساز باشه, شما می تونین یه خانوم یا یه آقایی که سلفژ شون خوبه رو بیارین و بگین که با صدای ووووووو براتون یه نت "دو" اجرا کنه. باقی داستان مثه قبله. با این تفاوت که ایندفه اون خانومه می تونه صدای خودش رو در نتهایی که از نظر زیری یا بمی نمی تونه اجرا کنه, بشنوه. نکته آخر این که اکثر پچ های دستگاه های حرفه ای با چنین سیستمی نمونه برداری شده ان.بنا بر این فکر نمی کنم کسی دیگه در کیفیت صدای این پچ ها - با این سیتمی که براتون گفتم- شکی داشته باشه. شاید این دستگاهی که شما صدای گیتارشو شنیدین یه دستگاه حرفه ای نبوده. سخن دیگه اینکه این یه واقعیت انکار نا پذیره که دنیای ما داره به یه سمت نا معلوم پیش میره. همه چیز داره مجازی می شه. حتی دیگه به گوشهامون هم نمی تونیم اعتماد کنیم. تلخه, نه؟!!
صفا , November 15, 2005
- سلام دوستان! من بالاخره بعد از مدت ها تحقیق - و البته پول جمع کردن - نهایتا با فروختن موبایلم تونستم یه پیانو الکتریک بخرم. Roland, Fantom s88. از شرکت موکو که وارد کننده ی دستگاههای رولنده. جالبه بدونین که روی کارتن دستگاه اسم شرکت خورده بود. یعنی دستگاه به سفارش شرکت موکو وارد شده و فاکتور خورده بود و من تونستم خوشبختانه فقط با یک واسطه این پیانو رو خریداری کنم. حدود قیمت همون بود که به درستی تو مقاله نوشته شده بود, یعنی حدود 2 تا که با هزینه های جابجایی ش (من ساکن اصفهان هستم) نهایتا 2005000 تا برام تموم شد. علاوه بر اطلاعات صحیحی که در مقاله داده شده بود, این دستگاه امکانات فوق العاده ی دیگه هم داره . امکاناتی که شما به عنوان یه نوازنده نمی تونین حتی تصور کنین s88که می شه اونا رو پیاده سازی کرد. فانتوم یک سینتی سایزر کامله. . به علاوه امکان ارنج کردن رو هم به شما میده. که برای این کار باید از یه حافظه جانبی استفاده کننین. 4 تا کارت اکسپانشن می تونین به دستگاه اضافه کنین که صدا ها و پچ های متنوع تری رو در اختیار شما می ذاره. دستگاه به طور خودکار هر 40 ثانیه آخر نوازندگی رو ذخیره می کنه. مثلا شما دارین امپرووایز می کنین, بعد یهو از چیزی که زدین خوشتون میاد, می تونین با استفاده از این امکان 40 ثانیه از نوازندگیتونو دوباره بشنوین و اونو ذخیره کنین. از امکانات دیگه دستگاه ویژگیهاییه که به درد اجراهای لایو می خوره مثه سیستم "پد" و " دی - بیم" . ضمن اینکه امکان "سمپل" گرفتن هم وجود داره. این دستگاه یه راهنمای 4 جلدی داره که من جلد اول اونو تر جمه کردم. اگه سوال دیگه ای راجبه امکانات این دستگاه خواستین بدونین برام Mail بزنین. من میام همین جا جواب می دم.
صفا , November 15, 2005
- من متوجه نشدم اينها پيانو هستند يا ارگ، اگه پيانو هستند چرا اين همه دکمه و کليد دارند. اون عکس سومي که واقعآ وحشتناکه. بعدآ آيا واقعآ اين ساز مي تونه جاي يک ساز آکوستيک رو بگيره. من صداي گيتارهاي اين ارگها رو شنيدم و اقعآ فاجعه است ممکنه يک آدم عادي متوجه نشه اما يک گيتاريست راحت اونو مي فهمه.
سعيد , November 15, 2005
- سلام، کسي از دوستان هست که از اين پيانوها داشته باشه. خيلي دوست دارم بدونم که احساس نوازندگي با اونها چطوريه. اگر راجع به مارکهاي مختلف هم بنويسيد خيلي خوب ميشه. ازتون ممنونم.
سامان , November 14, 2005
- سلام، کسي از دوستان هست که از اين پيانوها داشته باشه. خيلي دوست دارم بدونم که احساس نوازندگي با اونها چطوريه. اگر راجع به مارکهاي مختلف هم بنويسيد خيلي خوب ميشه. ازتون ممنونم.
سامان , November 14, 2005
- merci, mamnoon. estefade kardim. age bad ha raje be hoddode gheymate sazha ham yek etlaati bedin mamnoon mishim.
amir , November 14, 2005