HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
آلبوم فراموش شده پینک فلوید - ۱
Animals Album Cover
طرح روی جلد آلبوم Animals
خواه از موسیقی پینک فلوید لذت ببرید و خواه از آن متنفر باشید، هیچ شکی نداشته باشید که نام گروه پینک فلوید در سراسر جهان شناخته شده است و تنها شاید نام گروهی مانند بیتلز بتواند با نام پینک فلوید رقابت داشته باشد.

بسیاری از مردم هنگامی که برای اولین بار موسیقی این گروه قدیمی را گوش می دهند، آنرا مرموز و غیر قابل هضم توصیف کرده و با کمال تاسف حتی برخی نا آگاهانه چنین موضوعی را مطرح می کنند که "این موسیقی را در حالت های عادی نمی توان گوش داد!" سخنی که بطور قطع حتی ارزش گوش دادن ندارد، چه رسد به فکر کردن.

برداشتی از داستان "قلعه حیوانات"
واقعیت آن است که موسیقی پینک فلوید بگونه ای نیست که اغلب بتوان به یکباره به آن علاقمند شد، بخصوص اگر آلبومی مانند Animals (حیوانات) بعنوان اولین آلبوم از این گروه برای شنیدن انتخاب شود. آلبومی با فضایی کاملآ سیاسی در اندازه های The Final Cut ولی نه به آن صراحت؛ که ایده های اصلی آلبوم از کتاب معروف جورج اورول (George Orwell نویسنده رمان مشهور 1984) یعنی "قلعه حیوانات" گرفته شده است.

آلبوم Animals پينک فلويد که به "آلبوم فراموش شده" (Forgotten Album) هم معروف است، محصول سال 1977 با فضای موسیقایی متفاوت با آلبوم های مشهور قبلی مانند Wish You Were Herer یا Dark Side of the Moon و البته آلبوم های بعدی؛ یعنی The Wall یا The Final Cut است.

Animal Farm
کتاب مشهور "قلعه حیوانات" از جورج اورول

با وجود آنکه برخی از علاقمندان به موسیقی این آلبوم را در اندازه های کارهای پینک فلوید نمی دانند و آنرا جزو کارهای ضعیف پینک فلوید طبقه بندی می کنند، اما ترانه های این آلبوم به صراحت؛ تیرگی ها، تبعیض ها، رقابت ها و برتری جویی های کثیف بر سر قدرت و سایر مشکلات اجتماعی عصر حاضر را به زبان موسیقی و شعر به تصویر می کشاند.

پاسخی به پانک ها
بسیاری منتقدان موسیقی معتقد هستند آلبوم Animals پاسخی بوده به موسیقی سبک پانک - و البته طرفداران این نگرش - که در آن زمان توسط جانی روتن (Johnny Rotten) خواننده مشهور پانک انگلیسی رهبری می شد. هنگامی که پانکها برای حل مشکلات اجتماعی، مردم را به سرکشی، تمرد، طغیان و تفکر آنارشیسم دعوت می کردند، پینک فلوید (واترز) سعی کرد با ارائه این آلبوم ریشه معضلات اجتماعی یعنی چهره تاریک انسانها و ویژگیهای حیوانی آنها را نمایان کند.

جانی روتن قبل از عرضه آلبوم Animals به بازار در سال 1976 در یکی از برنامه های خود پیراهنی را پوشیده بود که روی آن نوشته شده بود "از پینک فلوید متنفرم" (I Hate Pink Floyd) .

خوک ، سگ و گوسفند
واترز با گرفتن ایده از داستان "قلعه حیوانات" برخلاف جورج اورول که به انتقاد از کمونسیم پرداخته بود، با استفاده از همان ایده ها به انتقاد از نظام حاکم بر کشور خود و سایر کشورهای غربی دارای نظام سرمایه داری پرداخت. در برداشت واترز از "قلعه حیوانات" انسانها به سه دسته تقسیم می شوند، سگ ها، خوک ها و گوسفند ها.

خوکها نماد ستمگرانی اند که فقط بفکر خود بوده و سایر طبقات (سگ و گوسفند) را وادار می کنند تا آنجور که آنها می خواهند فکر و رفتار کنند. سگ ها نمود طبقه ای حریص هستند که به شدت مال اندوز، کثیف و جنایتکار بوده و برای رسیدن به ثروت دست به هر کاری می زنند و دست آخر گوسفندان طبقه ای از جامعه هستند که به دلیل ضعف و کم خردی همواره مورد سوء استفاده طبقات دیگر قرار می گیرند.

Oakland Poster
پوستر اجرای زنده در اوکلند - آمریکا

نگاهی به آلبوم
آلبوم Animals همانند Wish You Were Here دارای پنج ترک است که همه آنها در نوع خود از کارهای کلاسیک راک محسوب می شوند. راجر وارترز (Roger Waters) که از آلبوم قبل بتدریج با ریچارد رایت (Richard Wright) مشکل پیدا کرده بود در تنظیم این آلبوم؛ قسمت بیشتر کار را بر دوش خود و دیوید گیلمور (David Gilmour) بنا نهاد. (در واقع این آلبوم سرآغاز بروز مشکلات واترز با سایر اعضای گروه بود که نهایتآ به ترک گروه در سال 1983 منجر شد.)

شما با یکبار شنیدن این آلبوم حکمفرمایی گیتار (با فضای اجرایی راک - بلوز کلاسیک) بر سایر سازها (حتی درامز) را بوضوح متوجه خواهید شد؛ که این خود یکی از تفاوت های Animals با سایر کارهای پینک فلوید است.

audio.gif Pigs on the Wing , Part 1

تصویر روی جلد آلبوم خوکی بر فراز یکی از نیروگاه های قدیمی برق در لندن را نشان می دهد. در توضیحاتی که واترز در مورد عکس روی جلد آلبوم ارائه کرد، انتخاب این نیروگاه فرسوده را نمونه ای از زوال دنیای مدرن بیان کرد؛ به هنگام ارائه این آلبوم 50 سال از عمر این نیروگاه گذشته بود.

نکته جالب در تهیه عکس روی جلد آن بود که آنها بجای آنکه تصویر یک خوک را در بالای تصویر نیروگاه مونتاژ کنند، تصمیم گرفتند که یک عروسک خوک به درازای حدودآ 14 متر درست کرده و تصویری واقعی برای روی جلد تهیه کنند.

همانطور که گفته شد آلبوم دارای پنج ترک است که با موضوع خوک شروع می شود پس از آن سگ، خوک، گوسفند و در نهایت باز با کاری راجع به خوک به اتمام می رسد. در قسمت بعد راجع به ترک های این آلبوم صحبت خواهیم کرد.

مهرداد رحمتی

November 28, 2005

نظرات شما
- آلبوم "حیوانات" یکی از بهترین کارهای پینک فلوید است که اگر بخواهیم ازنظرتاریخی نگاهی به آن بیاندازیم باید بگوییم که این آلبوم در دوران اوج کار پینک فلوید تهیه و تولیدشده است یعنی دورانی که با آهنگ "پژواک" آغاز شد و با "نیمه تاریک ماه" ، "کاش اینجا بودی" و "حیوانات" تداوم یافت تا به اوج آن یعنی "دیوار" رسید،دورانی که راجرواترز به عنوان ترانه سراوآهنگ ساز اصلی نقش عمده ای رادرآن ایفا می کرد؛ و در این میان به نظرمن آلبوم "حیوانات" نقش مهمی دارد زیرا در واقع باضبط این آلبوم است که راجر واترز به مفهوم واقعی رهبری گروه رابرعهده می گیرد وهم اوست که با ترانه هایش خط مشی گروه را تعیین میکند؛ تاقبل ازاین آلبوم اگرچه بارفتن سیدبارت ، راجر واترز به عنوان هسته مرکزی ومغزمتفکر گروه به شمار می رفت ولی اکثر آثارگروه با تعامل،هم فکری و رضایت بین اعضا ساخته می شدند که نمونه بارز آن شاهکار پینک فلوید یعنی "نیمه تاریک ماه" می باشد. ولی باآغاز تولید این آلبوم است که راجر واترز ابتکارعمل رادر دست می گیرد و گروه را از نظر موسیقایی و به ویژه مضمون ترانه ها تحت سیطره خود درمی آورد که البته نتایج درخشانی نیز در پی داشت. نکته دیگردرمورد این آلبوم این است در آن بیش از آلبومهای قبلی گیتار نقش دارد که همین امر موجب نارضایتی ریچارد رایت شد زیرا که او تقریبا هیچ نقشی در تهیه آلبوم نداشت و همین امر هم باعث شد که گروه را ترک کند. اما با همه این حرف ها آلبوم کار موفقی شد و در بریتانیا رتبه دوم ودر آمریکا رتبه سوم را بدست آورد.
Mahyar , November 30, 2005
- از مطلبتون خیلی ممنون ولی اگه ممکنه نظرات شخصی را وارد بجث نکنید، متشکرم
farzad , November 30, 2005
- salam va khaste nabashid. az ahange ghashangetoon mamnoon. mikhastam azatoon khahesh konam age baratoon emkan dare ahange TAME TAMERO romored barressi gharar dahid. mamnoon .
kambiz , November 30, 2005
- نقل از کتاب دیوار, سید ابراهیم نبوی. این آلبوم که نیروگاه برق باترسی لندن را به مکانی جذاب برای توریست ها تبدیل کرد, زمانی به بازار عرضه شد که پینک فلوید سراغ آن دو آهنگی رفته بودند که در جریان جلسات ضبط کاش اینجا بودی آنها را کنار گذاشته بودند. گروه این آهنگ ها را استودیوی جدیدشان در شمال لندن به نام بریتانیا روول گرد آوری کرده و دوباره روی آنها کار کردند, به اضافه آهنگ دیگری که واترز شعر آن را نوشته بود و در باره ی خوک ها بود. این کار ایده ای برای مفهوم عمیق دیگری به او داد, یک آلبوم که همچون آثار جورج اورول انسان را به گونه های حیوانات تشبیه می کرد. فقط بایستی آهنگ ها مجددا نام گذاری می شد, شعر ها مورد تجدید نظر قرار می گرفت, پیش در آمدی کوتاه و موخره ای برای آنها گذاشته می شد تا آلبوم پر شود. به دلیل موفقیت بازار سیاه قاچاق نوار در مورد تور زمستانی بریتانیا در سال 74 , این آخرین باری بود که گروه آهنگی را که قبلا در سفر ها روی آن کار کرده بود, ضبط می کرد. برای بسیاری از این افراد, جلد این آلبوم بارزترین و معروف ترین چیز در یک آلبوم است. واترز در نظر داشت تصویر یک خوک پرنده - دست کم یک خوک بادی - را که بر فراز آن نیروگاه برق به پرواز در آمده است, روی جلد بیندازد. او بی جهت خوک پرنده را سمبل امید می دانست. آماده سازی این عکس دو روز به طول انجامید. روز دوم خوک از کنترل خارج شد و در ئور دست ها جایی افتاد و هیاهوی بسیار آفرید. عجیب آنکه عکس به دیت آمده, برای روی جلد اصلا مناسب نبود. گرچه در کتابچه ای که بعدا منتشر شد از عکس های متعدد آن صحنه استفاده شد. بنابراین هیپنوزیز بر آن شد تا از همان ایده ی چسباندن عکس خوک روی عکس نیروگاه برق استفاده کند. واترز طراحی جلد را به او سپرد.
Safa , November 30, 2005
- mamnoon
asghar , November 29, 2005
- بسيار ممنون.هر كدام از آلبوم هاي پينك، خصوصا واترز بيشتر از اينها جاي صحبت دارد..در صورت امكان ادامه دهيد.
فهام , November 29, 2005
- این آلبوم شاهکاره ریتمهایی که گیتار توش می زنه متفاوت با سایر کارهای فلوید هست و بنظر من نه تنها جز کارهای ضعیف نیست بلکه از بهترین کاراشونه. اما همینطورکه اشاره کردین دقیقآ از این آلبوم بود که واترز شروع کرد به مدیریت و برخورد جدی با اعضای گروه. بیشتر کارها رو خودش کرد و گیلمور و رایت اثر کمی روی آلبوم داشتند دلیل تفاوت فضای آلبوم هم همینه.
pink_mad , November 29, 2005
- man in alboom ro ziad goosh dadam va baz az modati shifte oun shodam. bozoorgtrain dalilesham in hast ke dar oun kamtar az effect haye electronic estefade shode. az tozihate dooste azizemoon "psycho" ham tashakor mikonam.
amir , November 28, 2005
- آلبوم حیوانات احتمالا آلبوم محبوب من از پینک فلویده و از هر جهت فوق العاده س، البته بجز اینکه همه پسند نیست! آلبوم نقطه اوج همکاری گیلمور بعنوان نوازنده و واترز بعنوان آهنگساز و خصوصا ترانه سرا هستش. غیر از نوازندگی گیتار (که برخی از پیچیده ترین سولوهای فلوید رو میشه در این آلبوم دید)، گیلمور حتی بخشی از نوازندگی بیس رو هم انجام داده و بدون هیچ شکی، بهترین اجراهای گیتار بیس در تاریخ پینک در این آلبومه. احتمالا آنچه که باعث میشود علاقمندان پینک فلوید چندان شیفه این آلبوم نباشند، اولا ساختار غیرعادی آن است که نمیتوان همیشه و در همه وقت به آن گوش داد (3 آهنگ خیلی طولانی، 2 آهنگ خیلی کوتاه!)، و ثانیا جنس موسیقی متفاوت آن است. شما شاهد آن موسیقی و لحن احساساتی دو آلبوم قبلی پینک نیستید و کار انگار از جنس پینک فلوید همیشگی نیست. مثلا همه گیلمور را بعنوان گیتاریستی میشناسند که احساس را به گیتار الکتریک اضافه کرده (یادمان باشد او چندان، مثلا، «سریع» نیست و او در این آلبوم، تصویری خلاف گیلمورهای قبلی و بعدی ارائه میکند. به همه اینها اضافه کنید ترانه سرایی استادانه راجر را. گرچه بخش زیادی از ترانه های او توسط دیوید و برای اجتناب از طولانی شدن قطعات حذف شده، اما الان میتوانید ببینید که واترز با چه بیان جمع و جوری، چه حرفهای عمیقی میزند. در مقام مقایسه، نمیتوان حکم قطعی کرد که کدام آهنگ متن بهتری دارد. میتوان گفت که با 4 شاهکار متفاوت و هماهنگ روبرو هستیم... وای خسته شدم! خلاصه که من هلاک این آلبومم!!
بیمار روانی , November 28, 2005
- مرسی هم یادی از گذشته ها شد و هم استفاده کردیم
سعید , November 28, 2005