HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
کنسرت شجریان در تهران و رهبری در آنکارا!
همانطور که در خبرها خواندید، علی رهبری رهبر دائم ارکستر سمفونیک تهران که چندی پیش با علاقه و اشتیاق فراوان به ایران آمده و سکان ارکستر را به دست گرفته بود با انتشار نامه سرگشاده خود به وزیر ارشاد، تهران را به قصد اتریش ترک کرد؛ اما شجریان که تا قبل از کنسرت اخیر خود مایل به اجرای برنامه در ایران نبود، کنسرتهایی را در تالار وزارت کشور به روی صحنه می برد!

فعالیت های علی رهبری در خارج از ایران ادامه می یابد... (خبر از پژمان اکبرزاده )

علی رهبری، رهبر ارکستر و آهنگساز برجسته ایرانی که پس از به توافق نرسیدن با مسئولان ایرانی برای رهبری ثابت ارکستر سمفونیک تهران به تازگی ایران را ترک کرده، هفته آینده در روزهای هشتم و نهم دسامبر (هفدهم و هجدهم آذر) در مراسم بزرگداشت ولفگانگ آمادئوس موتسارت در ترکیه برنامه خواهد داشت.

در این مراسم، علی رهبری همراه با پاول بادورا اسکودا (Paul Badura Skoda) که از برجسته ترین و همچنین سالخورده ترین پیانونوازان اتریشی است و شهرت بسیاری در زمینه اجرای آثار موتسارت دارد کنسرت خواهد داشت.

این دو هنرمند از سوی دولت اتریش برای کنسرت در مراسم بزرگداشت این آهنگساز اتریشی با ارکستر ریاست جمهوری در آنکارا (Presidential Symphony Orchestra) به ترکیه اعزام شده اند.

در برنامه مذکور، دیورتیمنتو Divertimento 136 برای ارکستر و کنسرتو پیانو در رِ مینور 466 اثر ولفگانگ آمادئوس موتسارت نواخته خواهد شد.

کنسرت شجریان، علیزاده و کلهر به اجرا درآمد

هشتم آذر محمد رضا شجريان همراه با حسين عليزاده، کيهان کلهر و همايون شجریان به اجرای برنامه در تالار وزارت کشور پرداختند. این کنسرت پس از برنامه مشهور "هم نوا با بم" که به نفع آسیب دیدگان زلزله بم اجرا شد، اولین کنسرت شجریان در ایران است.

این کنسرت در سه آواز اصفهان، دشتی، بيات ترک و افشاری اجرا شده که در این برنامه از تعدادی از ساخته های حسین علیزاده به همراه قطعاتی از آهنگسازان قدیمی ایران روی صحنه رفته است.

این کنسرت با تکنوازی تار حسین علیزاده آغاز شد و در قسمت بعدی کل گروه به روی سن آمد به به همنوازی پرداخت. در پایان این برنامه گروه با تشویق حضار روی سن آمده و به اجرای تصنیف "دوش دوش" در افشاری (از ساخته های علی اکبر شیدا) میپردازد ولی با این حال بینندگان باز تقاضای "مرغ سحر" می کنند که این تصنیف را هم مینوازد.

پیشتر محمدرضا شجریان در مصاحبه های خود انتقاداتی از شیوه نا مناسب برگذاری کنسرت در ایران داشت که حتی در پایان فیلم "هم نوا با بم" هم بر این نکته تاکید کرد؛ تا جایی همواره اجرای کنسرت در ایران را رد میکرد. از همین روی با اجرای این برنامه علاقمندان به موسیقی ایرانی را شگفت زده کرد.

مطالب مرتبط :
- نامه سر گشاده علی رهبری به وزير فرهنگ و ارشاد
- علی رهبری: اینجا مثل آپارتاید در آفریقای جنوبی شده !
- علی رهبری: رحمت الله بدیعی بهترین نشان است
- خواهران رهبری
- علی رهبری و موسیقی صلح
- نگاهی به حاشیه کنسرت علی رهبری

December 01, 2004

نظرات شما
- نمی دانم چرا اینقدر با بزرگان کشور بد تا می کنند . چرا اینقدر مشکل بر سر راهشان می گذارند تا آخر هم از ایران می روند و ما را رد حسرت حضورشان در کنار خود می گذارند . باید کاری کرد . شاید اعتراضی و مثل این . نباید گذاشت سرمایه های ملی از ایران خارج شود . امیدوارم روزی برسد که ... از استاد خوبم آقای شجریان هم تشکر می کنم برای اجرای خوب کنسرت بم .و البته از استاد علیزاده و استاد کلهر و استاد همایون که هر سه ی این عزیزان را بی نهایت دوست دارم هم تشکر می کنم . امیدوارم همیشه شاد و سلامت باشند .
سمیرا , February 28, 2006
- salam be hame man shabe aval raftam kheili khoob bood vali choon kar jadid bood va sheresh ro hame nemidoonestan, oon tori ke baiad lezat mibordim nabordim. dar morede geroonie belit ham baiad begam sezaye geroon forosh nakharidane. agar khode ma be inha poole yamoft nadim, bazareshoon ronagh nemigire. ya Ali
Vahid , February 19, 2006
- ماییم و یار مهربون همین زیاد از سرمون .... زنده باد استاد شجریان
وحید , December 13, 2005
- vaghean aberooye hamaro bodrim ma irania har shabe consert az shabe baad bad tar tabaghe 2 ke asan nagoo yeki vase khodesh mikhoond yeki zemzeme mikard akhare consert eftezah bi kelasi va gheyre ostad khodesh moonde bood az bazi karhaa az hamle be ali daie va ax gereftan az oon ta 2dar kardane bilit tavasote sarbazi ke dame dar bilitaro pare nemikardo...
sasan , December 13, 2005
- کنسرت شجریان هیچی نبود. اجرای بم کجا و این. نیامدید چیز زیادی از دست ندادید. با اون وضع کثیف بلیط فروشی. علی رهبری کجائی!!
علیرضا , December 10, 2005
- دکان تازه با کالای مرغوب صدای حضرت استاد شجریان مبارک باشد بر کسانی که سود کلان میبرند . کاش استاد چشم باز میکرد . کاش این خود فروشی ها اتفاق نمی افتاد ! . کاش استاد از این سیاسی کاران دغل باز رو دست نخورد . کاش دست این سیاه کاران از کتف کوتاه شود . کاش سایه شان از روی زمین بر چیده شود . کاش هنر به هنرمند باز رسانده شود . کجایی عدالت ؟!!
پوتین , December 07, 2005
- از این کنسرتهای اخیر شجریان یک کم بوهای بدی می آید. اجراهای با کیفیت پایین، وضع خراب بازار سیاه و اعلام خبر و پخش قسمت کوتاهی از آن در خبر سراسری سیما سوال برانگیز است.
payam , December 06, 2005
- خوش به حال همه کسانی که تونستن کنسرت استاد و از نزدیک ببینن ما که این دفعه هم هر چی تلاش کردیم موفق نشیدم جمال استاد رو از نزدیک ببینم ای کاش استاد میدونست که چقدر ما عاشقشونیم تا شاید باز هم تو ایران کنسرت میزاشتن به خدا بزرگترین آرزوم 1 بار حضور در کنسرت یگانه استاد مسلم موسیقی سنتی است
مهرداد , December 06, 2005
- مسئولان ایرانی کاری کردند که رهبری برود. ترکیه هم او را قاپید!
Babak , December 03, 2005
- جدا این مسئله کنسرت دادن استاد در ایران آنهم با این شرایط حاکمه جدید واسه من علامت سئوال بزرگی شده؟....جوابشو ازتون خواهش میکنم.
فاضل , December 03, 2005
- سلام شب دوم كنسرت استاد رو گروه صدا برداري حسابي به ياد موندني كردن با گلي كه كاشتن. بدرود
محمد امين , December 03, 2005
- من %100 مطمئنم که بیش از نصف بلیطهای کنسرت استاد شجریان رو نفروختن و بازار سیاه دست خود همین مسولان برگزاری کنسرت بوده.اینها باید روزی به دوستداران استاد و گروهشان راجواب پس دهند.همین است که استاد می فرمایند که در ایران به علاقمندان موسیقی احترام نمی گذارند.
محمد حسن مختاری , December 02, 2005
- سلام یه پیشنهاددارم برای برگزاری بهترکنسرتها واینکه حق کسی ضایع نشه ! آقای شجریان لطف کنیدحداقل یک هفته قبل ازشروع فروش بلیط اعلام کنید که فلان تاریخ برنامه دارید تاحق کسی ضایع نشه وماشهرستانیها هم بتونیم شرکت کنیم بابا مگه این فرصتها چندباربرای یه نفر پیش مییاد که بتونه صدلی لستادروبشنوه !!!!! ممنون دوستدارموسیقی ایران زمین
ahmad_m , December 01, 2005
- خوب پیشنهاد میکنم رفتن استاد لطفی از ایران.خراب شدن صدای ناظری.بد اجرا کردن های اخیر گروه عارف.پاپ خوندن افتخاری.....ووووووو را هم بیندازید گردن شجریان تا همه مشکلات حل بشه.
, December 01, 2005

Comments