HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
سلطان بوگی - قسمت دوم
John Lee Hooker
John Lee Hooker , 1917 - 2001
گروه رولینگ استونزدر تور سال 1989 خود به نام Steel Wheels از هوکر و اریک کلپتون دعوت کردند تا به عنوان هنرمند مهمان در برنامه ای که به صورت زنده و جهانی پخش میشد، حضور بیابند.

در سال 1990، عده زیادی از بزرگان موسیقی، با پیوستن به او در یک برنامه زنده، در Madison Square Garden، مراسم گرامی داشت ویژه ای برای این هنرمند محبوب اجرا کردند. از جمله هنرمندانی که در تمام طول برنامه یا در تعدادی از اجراها شرکت کردند میتوان از بانوی خواننده کانتری بانی ریت (Bonnie Raitt)، گیتاریست نامدار رای کودر (Ry Cooder)، جو کاکر (Joe Cocker)، هویی نیوتن (Huey Newton)، کارلو سانتانا (Carlos Santana)، رابرت کلی (Robert Clay)، میک فلیت وود (Mick Fleetwood) و دهها ستاره دیگر نام برد.

Audio File اجرایی با دوستان

در 1991 هوکر در یکی از مهمترین مراکز حفظ افتخارات موسیقی Rock n' Roll Hall Of Fame معرفی میشود. مقامی که شایسته مردی چون او که تاثیرات فراوانی بر چندین نسل متوالی از موسیقی دانان و موسیقی دوستان گذاشت، به شمار می آید.

جان لی هوکر، ستاره های یادبودی در پیاده رو راک لوس آنجلس (Los Angeles' Rock Walk)، در سان فرانسیسکو (Bammies Walk Of Fame) و ستاره ای در هالیوود دارد که در ازای کارهای بی نظیر، تاثیر فراوان او بر موسیقی و فرهنگ و همچنین میراث با ارزش موسیقی او، برپا شده اند.

John Lee Hooker
سال 1997 در منزل خود ردوود ، کالیفرنیا
سبک هوکر، حتا در میان اجرا کنندگان بلوز خالص، همواره بی نظیر و یگانه باقی مانده است.

او در سن 80 سالگی موفق شد سومین و چهارمین جایزه گرمی خود را به دست بیاورد. این جوایز برای بهترین آلبوم بلوز سنتی به نام Don't Look Back و بهترین همنوایی در موسیقی راک که به ترانه اصلی این آلبوم تعلق گرفت و هوکر آنرا با دوست دیرین خود ون موریسون اجرا کرده بود.

آلبوم The Best Of Friends محصول سال 1994، به اجراهایی از هوکر و دوستان هنرمندش اختصاص یافته است. این آلبوم مناسبت ویژه ای نیز دارد و آن بزرگداشت پنجاهمین سالگرد انتشار اولین ترانه میلیونی او، Boogie Chillen است.

Audio File اجرای دیگری با دوستان

جان لی هوکر، کمی قبل از آغاز تور اروپای خود در سال 2001 به سختی بیمار شد و در سن 84 سالگی درگذشت.

مطلب مرتبط : سلطان بوگی - قسمت اول

johnleehooker.com

December 11, 2005

نظرات شما
- thanx. good
blues_killer , December 13, 2005
- با سلام .ذکرچند نکته در اینجا ضروری است: 1. سبک Texas Blues را Blind Lemon Jefferson به همراه Texas Alexander پایه گذاری کرده اند. (منبع: سایت www.allmuisc.com ). 2. لفظ Country Blues یک واژه بسیار کلی است که توسط محقق بلوز Samuel Charters پیشنهاد شده و به تمام سبکهای مختلف بلوز قبل از جنگ اشاره دارد و اینکه Blind Lemon را پدر Country Blues لقب داده اند به این جهت است که او نخستین خواننده مرد سیاهپوستی بود که آثارش پرفروش و فراگیر شد. 3.اینکه گروههای تگزاسی از John Lee Hooker تقلید یا کاور کرده اند دلیل نمی شود که سبک هوکر را هم Texas Blues بدانیم. آن هم در مورد گروه ZZ Top که اصلا خوره بلوز هستند و از نوازندگان مختلفی تاثیر گرفته اند و به قول Eric Clapton صرفا یک گروه حرفه ای نیستند بلکه در این زمینه محقق و صاحب نظرمی باشند. مثلا آهنگ La Grange از این گروه که مشابه آهنگ Boogie Chillen از هوکر است ریتم Boogie دارد و با آهنگهای سبک Texas Blues تفاوت دارد. 4. در دوره قبل ازجنگ در هر منطقه جغرافیایی خاص سبکهای متفاوتی رواج داشته و نوازندگان هر منطقه هم به همان سبک آشنایی داشتند. هوکر در دلتای می سی سی پی به دنیا آمد و در شیوه آوازخوانی ملهم از سبک دلتا بلوز و افرادی مانند Charley Patton بود و نواختن گیتار را هم تحت تاثیر همین سبک و نیز سبک Boogie-Woogie شروع کرد و زمانی که به شهر دیترویت مهاجرت کرد در کلوبهای دیترویت می نواخت (مثلا در آهنگ Boogie Chillen به یکی از آنها به نام Henry Swing Club اشاره می کند) و در همانجا اولین صفحه هایش را به بازار داد. مدتی هم به ممفیس و شیکاگو رفت و به هر حال هیچ گاه ساکن تگزاس نبوده است و از این سبک هم تاثیرات چندانی نگرفته است . گروه ZZ Top هم به پیروی از هوکر و افزودن چاشنی راک آهنگهایی به سبک Boogie Rock در کارنامه اش دارد.
, December 13, 2005
- Blind Lemon Jefferson رو پدر فولك بلوز و Country Blues ميدونند. شايد درست نباشه كه هوكر رو پدر تگزاس دونست اما نوع موسيقي اون به نظر خيلي ها تگزاس بوگي هست. خيلي از غولهاي تگزاس مثل ZZ Top از آهنگها و سبك هوكر استفاده كردند.
Blues_killer , December 13, 2005
- پدر Texas Blues درواقع Blind Lemon Jefferson بوده که در دهه 1920 و 1930 فعالیت داشته و سبک John Lee Hooker بیشتر در گروه Detroit Blues و Boogie-Woogie قرارمی گیرد.
, December 12, 2005
- جان لي هوكر رو به نوعي ميشه پدر تگزاس بلوز هم دونست. جالبه كه اون در سالهاي جواني و در فستيوال American Folk Blues هارمونيكا هم ميزده. سبك هوكر در نواختن گيتار خيلي منحصر به فرد و در عين حال ساده هست. كسي كه با بلوز آشنا باشه هرجا ميتونه صداي Bone Guitar هوكر رو تشخيص بده. روحش شاد!!!
Blues_killer , December 12, 2005
- بعنوان يک کسي که گيتار ميزنه بايد اعتراف کنم که کارهاي هوکر شاهکاره با وجود روح يکساني که همه کارهاش دارن اما هر کدوم يک زيبايي خاص خودش رو داره.
سعيد , December 11, 2005
- az didan filmaha lezat bordam, momkene begid in filmharo az koja miarin ya inke tartibi dadeh beshe ke be daste ma ham berese, in komake bozorgi khahad bood. fekr konam kheily ha ta be hal in mozo ro matrah kardan. merci.
amir , December 11, 2005