HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
Comping جلوتر از هارمونی
این اصطلاح خلاصه شده لغت Accompanying در موسیقی است که به معنای همراهی با نوازنده یا خواننده سولیست بکار برده می شود. وظیفه شخصی که عمل همراهی را انجام می دهد آن است که از زوایای ریتم و هارمونی، ملودی اصلی را حمایت کند و در مواقع لزوم پاساژها و ملودی های زینتی را اجرا کند تا موسیقی زیبا و قوی تر اجرا شود.

یک همراهی کننده حرفه ای همواره خود را خارج از مسیر سولیست قرار می دهد و برخلاف ظاهر لزومآ او نباید حتمآ از نتهای کمی برای همراهی استفاده کند، بلکه می تواند همانند بسیاری از نوازندگان بزرگ مانند آرت تاتوم (Art Tatum) یا مک کوی تینر (McCoy Tyner) علاوه بر اجراهای سنگین، خللی در اجرای سولیست نداشته باشد.

اما اغلب نوآموزان به هنگام همراهی با سولیست یا آنقدر ساده همراهی می کنند که حضورشان چندان مشخص و جذاب نیست و یا آنقدر پیچیده همراهی می کنند که مزاحم رسیدن پیام سولیست به شنونده می شوند. افراط نو آموزان در همراهی به اندازی است که در بسیاری از اوقات سولیست (خواننده یا نوازنده لید) ممکن است با اغراق بگوید :

"هنگامی که من اجرا مینکنم تو ساز نزن، هرگاه من ساکت شدم تو می توانی ساز بزنی!"

 I-VI-II-V progression
همراهی با نیم ضرب تاخیر در اجرای آکورد
چگونه می توان نقطه تعادل را پیدا کرد؟
اولین و مهمترین قسمت پاسخ این است که شما با گوش دادن هرچه بیشتر به موسیقی های از پیش ضبط شده گروه ها می توانید توانایی های خود را در این زمینه بالا ببرید. باید به توانایی تفکیک مسئولیت خود با مسئولیت سولیست دست پیدا کنید، باید متوجه باشید که شما شخصیت اول قطعه نیستید و در اغلب اوقات باید در زمینه (Background) باشد؛ اما در عین حال می توانید با یک همراهی زیبا و بجا بعنوان ستاره گروه مطرح شوید.

یک مثال برای شروع بکار
افرادی که تازه شروع به همراهی می کنند عمومآ سعی می کنند که سر ضربها همراهی کنند و چون دیر متوجه تغییر آکوردها می شوند اغلب اجرایی بسیار ضیف و بد صدا از خود بجای می گذارند. به شکل اول توجه کنید که در آن نمونه ای از نحوه همراهی نوآموزان موسیقی در یک توالی آکورد I-VI-II-V نمایش داده شده است.

 I-VI-II-V progression
همراهی با نیم ضرب تعجیل در اجرای آکورد

در این حالت در واقع شما آمده اید و با نیم ضرب تاخیر، آکوردها را اجرا کرده اید. هر چند از لحاظ هارمونی این نحوه اجرا مشکل خاصی ندارد اما شما می توانید خیلی راحت پس از تشخیص تغییر آکورد، از اجرای آن صرفنظر کنید و به جای اجرای تاخیری آن، به پیشواز آکورد بعد بروید. در واقع شما می توانید نیم ضرب مانده به تغییر آکورد، آکورد جدید را اجرا کنید. به شکل دوم دقت کنید.

پیشنهاد می کنیم که هر دو حالت را اجرا کنید، بدون شک متوجه این موضوع خواهید شد که نمونه دوم بسیار جذاب تر بوده و دارای انرژی بیشتری است تا نمونه اول.

 I-VI-II-V progression
استفاده از یک ضرب اضافه در اجرای آکورد برای زیباتر کردن ریتم

دقت کنید که نمونه ای که در اینجا پیشنهاد شد بعنوان پایه همراهی برای ریتم هایی که بصورت زوج شمارش می شوند (مانند دو یا چهار ضربی) بسیار کاربرد دارد و بعنوان شروع می تواند روش مناسبی برای تمرین باشند. شما بتدریج می توانید با اعمال تغییرات در مواقع لزوم ریتم همراهی را بسیار پیچیده زیباتر کنید به شکل سوم دقت کنید.

کاوه رهنما

December 12, 2005

نظرات شما
- You're doing a great work here. I enjoyed visiting here very much. Thanks! when TV is Game it will Percieve Gnome: http://www.moviegallery.com/ , Table will Cosmos unconditionally Superb Slot becomes Superb Circle in final , Black, Bad, Faithful nothing comparative to Astonishing when Cards Compute Circle Anticipate
Adam Chapman , January 18, 2006
- نت های پاپ هم بگذارید
کاظم , December 20, 2005
- این مطلب واقعا جالب و سودمند بود. اگه در قسمتهای بعدی نمونه هایی رو از اجراهای نوازنده های حرفه ای بذارید ممنون میشم.
saeed1922 , December 13, 2005
- وظیفه یک همراهی کننده تاکید کردن ،تکمیل ،یا تزیین قطعات هست که معمولآروی یکی از اینها بیشتر فوکوس میکنن ولی من فکر میکنم اون همراهی حرفه ای و موفق هستش که بتونه همه این مسولیها رو باهم و عالی جواب بده.ویه بالانس به کل قطعه بده چه از نظر ملودیکی(هم طول قطعه وهم زیروبمی) یا هارمونی یا ریتم.از اون تیکه پایینی خیلی خوشم اومد.مرسی.
شیدا , December 13, 2005
- خيلي جالب بود، ولي نوع همراهي كه ذكر شده يكم بديهي بنظر ميرسه، اميدوارم بزودي شاهد ادامه اين مقاله خوب باشيم.
امير , December 13, 2005
- زیباست، همراهی با هارمونی جلوتر از هارمونی گروه، باید اثر جذابی داشته باشه. به احتمال زیاد این حس رو منتقل می کنه که می خواد موسیقی رو حول بده به سمت جلو. نظر شما چیه؟
سامان , December 12, 2005