HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
بازار خرید موسیقی دیجیتال
Napster 2.0
Napster 2.0
شرکت Ipsos که پروژه های تحقیق و بررسی در بازار را انجام می دهد، پانزدهم دسامبر اعلام کرد که در حال حاضر در بازار موسیقی دیجیتال تنها دو رقیب سرسخت یعنی iTunes (از شرکت اپل) و Napster 2.0 بعنوان بازیگران اصلی در بازار فروش موسیقی دیجیتال مطرح هستند.

این شرک اعلام کرد در حالی که روزبروز بر تعداد دانلود کنندگان از سایت Napster اضافه می شود؛ سایت iTunes اپل بعنوان بهترین از طرف سایر کاربران برای دانلود موسیقی انتخاب می شود.

نتیجه تحقیقات Ipsos نشان می دهد در میان فروشندگان آنلاین موسیقی؛ این دو فروشگاه درصد بالایی از مشتریان موسیقی آنلاین را میان خود تقسیم کرده اند و سرویس هر دو فروشگاه در میان فروشگاه های موسیقی آنلاین جزو بهترین است.

این تحقیقات که در ماه آگوست سال 2005 انجام شد نشان می دهد که بیشتر مشتری های این سرویسها افراد بالای ۱۲ سال هستند که در آمریکا اقدام به خرید موسیقی دیجیتال از روی اینترنت می کنند. در این میان سهم Napster و iTunes از بازار به ترتیب ۳۱ و ۲۷ درصد است.

آمار دیگر نشان می دهد وقتی از مردم سئوال می شود که نام چند فروشگاه اینترنتی موسیقی را ببرید، در میان نامها ۷۹ درصد از مصرف کنندگان به Napster و ۵۷ درصد به iTunes شرکت اپل اشاره می کنند.

مقایسه این آمارها با سال ۲۰۰۴ نشان می دهد میزان آگاهی مردم از فروشگاه iTunes از مقدار ۴۶ درصد در سال ۲۰۰۴ به ۵۷ درصد در سال ۲۰۰۵ رسیده است حال آنکه این میزان برای Napster حدودآ ثابت مانده است.

نکته دیگری که در این مطالعات مشخص شد آن است که در مجموع آگاهی مردم از امکان خرید موسیقی از روی اینترنت بشدت افزایش پیدا کرده و حدود ۴۹ درصد مردم سرویسهایی مانند Yahoo! Music ، همچنین ۴۵ درصد فروشگاه RealPlayer Music ، حدود ۴۱ درصد فروشگاه Rhapsody و حدود ۳۷ درصد فروشگاه MTV را بعنوان محلهایی برای خرید موسیقی آنلاین می شناسند.

آمارهای Ipsos نشان می دهد که در لیست فروشندگان آشنای مردم سایت های Yahoo! Music و MySpace.com جزو جدیدترین فروشگاه ها می باشد.

iTunes
iTunes
در گزارش این شرکت آمده است که با ورود MTV و مایکروسافت به این بازار پیش بینی می شود که وضعیت فروش قانونی موسیقی از روی اینترنت بیش از پیش بهبود پیدا کند.

مت کلینشمیت (Matt Kleinschmit) مدیر شرکت Ipsos معتقد است :

"این اطلاعات نشان می دهد که با وجود آنکه مشتری ها از سرویسهای iTunes و Napster آگاهی دارند، بازار ورود سرویس های جدید را طلب می کند که این خود برای صنعت فروش موسیقی آنلاین بسیار خوشحال کننده است."

Ipsos معتقد است با وجود آنکه شناخت و معروفیت یک نام (Brand) نقش اساسی در میزان خرید و وفاداری مشتری به یک شرکت را تعیین می کند اما این موضوع نمی تواند بطور مستقیم منجر به خرید مشتری از سرویسهای آن نام باشد.

در حال حاضر با وجود آنکه تعداد بیشتری از مردم آمریکا Napster را بعنوان یک فروشنده موسیقی آنلاین می دانند اما طرفداران موسیقی آنلاین و دانلود کننده ها اغلب iTunes را بعنوان بهترین فروشگاه با قیمت مناسب می شناسند. آمار نشان می دهد از این زاویه دید ۳۳ درصد به iTunes و ۲۲ درصد به Napster اعتقاد دارند. این در حالی است که در سال ۲۰۰۴ این میزان برای iTunes حدود ۲۴ درصد بوده است.

کلینشمیت می گوید :

"در سال ۲۰۰۵ فروشگاه های iTunes و Napster بعنوان برترین های سال انتخاب شدند و این در حالی است که بازار هنوز کشش لازم برای ورود نام های جدید را دارد."

"برای ما مشخص شده است که مشتری های این نوع از موسیقی به فاکتورهایی مانند کیفیت صوتی موسیقی، سهولت جستجو در فروشگاه، امکان انتخاب درهم موسیقی و سادگی کار با سایت را به عنوان فاکتورهای اساسی در کنار قیمت ارزیابی می کنند."

"در مقابل این فاکتورها، پارامترهایی نظیر وجود سرویس Podcast یا طرح های گرافیکی آلبومها، امکان تعویض و ... از درجه اهمیت کمتری برای مشتری ها برخوردار است."

MacNN.con

December 18, 2005

نظرات شما
- به نام خدا مديرعامل محترم با سلام و احترام؛ شرکت آريا گستر با در اختيار داشتن مجموعه اي از سايتهاي پربيننده و تخصصي افتخار دارد تا خدمات خود را به حضورتان معرفي نمايد.اين خدمات شامل دو بخش ذيل مي باشند: 1- خدمات انحصاري: اين خدمات منحصراً متعلق به شرکت آريا گستر است که شامل تبليغات بصورت بنر بر روي سايت پرشين بلاگ می باشد. سایت پرشین بلاگ با حدود نیم میلیون کاربر و بیش از دو میلیون مخاطب بزرگترين جامعه اينترنتي ايرانيان و بزرگترين سايت فارسي جهان مي باشد. 2- خدمات عمومي: امروز دسترسي به سايتهاي سرويس دهنده با مسئله رتبه بندي در موتورهاي جستجوگر ارتباط تنگاتنگ دارد. خدمات SEO قادر است تا با بهينه سازي سايت شما نزد موتورهاي جستجوگر نظيرYahoo , Google …. , زمينه نمايش آن را در صفحات اول و دوم نتايج جستجوي اين موتورهاي جستجوگر فراهم سازد. شرکت آريا گستر با داشتن بهترين تيم SEO در کشور مدعي است توانسته است در اين زمينه رتبه اول را به خود اختصاص دهد بطوريکه استانداردهاي مربوط به اين توسط گروه Iran SEo (تيم خدمات SEo شرکت آريا گستر) تعيين و بر اساس آن جايزه ذره بين طلايي SEO گرديده است. امید است شرکت آریا گستر بتواند همکاری های موثری در جهت پیشبرد اهداف آن شرکت محترم داشته باشد. با تشکر Rouhollah Hashemi Taheri Aria Gostar IT Group Tel: +98 21 8875 0200-1 +98 21 8875 0260-2 Fax: +98 21 8850 4935 Cell: +98 912 387 1129 http://www.ariagostar.com Our Team: PersianBlog.com PersianOrbit.com PersianTalk.com PersianPetition.com AdsReady.com ParsVote.com IranSeo.com MyPardis.com Zigur.com
rouhollah , January 07, 2006