HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
کارمینا بورانا - ۱
Carmina Burana
از تصاویر نسخه خطی Carmina Burana
کارمینا بورانا مجموعه ای از آوازهای قرن سیزدهم میلادی است که پایه و اساس کارهای موسیقی کارل ارف ، آهنگساز و مدرس موسیقی آلمانی برای ساخت آوازهای کرال قرار گرفت.

مجموعه کارهای کرالی که کارل ارف از روی این سرود ها تهیه کرد برای اولین بار در در سال 1937 اجرا شد و پس از آن بعنوان متداول ترین و محبوبترین کارهای کرال در قرن بیستم مطرح شد. این آوازها بصورت جدا و یا در فیلم های تلویزیونی و سینمایی - از جمله قسمت اول ارباب حلقه ها - به کررات اجرا شده است.

کارمینا بورانا مجموعه ای از دست خط هایی است که هم اکنون در کتابخانه ایالتی باواریا در مونیخ (زادگاه کارل اورف) نگهداری می شود. این مجموعه شامل بیش از 1000 شعر و سرود است که در اوایل قرن سیزدهم میلادی تهیه شده است.

اصطلاح کارمینا بورانا - به معنی سرودهای بورانا - برای اولین بار توسط موسیقی شناسی بنام یوهان آندریاس اشملر (Johann Andreas Schmeller) بکاربرده شد.

اشملر این مجموعه از سرود ها را از روی دست نوشته هایی تهیه کرد که در سال 1847 از یک صومعه در جنوب مونیخ پیدا شده بود؛ آنها متعلق به یک راهب بندیک در همان صومعه بودند. بررسی های اخیر نشان می دهد که ریشه اصلی این سرودها متعلق به این قسمت از مونیخ نبوده و به احتمال زیاد بعدها از اتریش به آنجا آورده شده است.

audio.gif از قسمتهای بسیار زیبای کارمینا بورانا

اغلب این سروده ها به زبان لاتین هستند اما برخی از آنها نیز به گونه های قدیمی تر زبان آلمانی نوشته شده اند. قسمت اعظم این سرودها دارای مضامین مذهبی، سیاسی، اخلاقی، عشقی و عرفانی هستند.

با این وجود اگر در یک جمله بخواهیم ایده ای از جمع معانی این سروده ها داشته باشیم باید به اصطلاحی که برای مردم قرن سیزدهم بکار برده می شد اشاره کنیم، یعنی : "بخور، بنوش، ازدواج کن؛ چرا که فردا ممکن است بمیری."

از نوشته های تاریخی نیز چنین بر می آید که مردم اروپا در قرن سیزدهم بیشتر به مسائل دنیوی توجه داشتند تا مسائل مذهبی.

Carl Orff
Carl Orff , 1895 – 1982
اشملر این سروده ها را منتشر کرد تا اینکه در سال 1935 کارل ارف بطور کاملآ اتفاقی با این سروده ها آشنا شد و با خواندن آنها گویی به او وحی شد که باید برای آنها موسیقی تهیه کند. لذا تصمیم گرفت تا کار بزرگی را بر اساس این سروده ها برای ارکستر و گروه کر تهیه کند.

نسخه های خط های موجود این نوشته ها خود حاوی ملودی هایی قرون وسطایی بودند، اما ارف تصمیم گرفت تا ملودیهای خود را جایگزین آنها کند تا تطبیق بهتری با کلام داشته باشند. اولین اجرا شامل حرکات نمایشی مانند رقص هم بود، اما امروزه کمتر مشاهده می شود که با اجرای این قطعات حرکات نمایشی هم اجرا شود.

کارل ارف در زیرنویس پارتیتور تهیه شده برای این سرودهای قرون وسطایی از این عبارت استفاده کرد :

"سرودهای روحانی برای خواننده و کر که بصورت گروهی با ارکستر و تصاویر جادویی باید اجرا شوند."

کارمینا بورانا را می توان از جمله مشهورترین کارهایی که در زمان حکومت نازی ها در آلمان سروده شده است، نامید. اجرای اول این سرودها به هشتم جون سال 1937 در سالن اپرای فرانکفورت باز می گردد. هر چند در ابتدا منتقدین موسیقی محلی برخورد خوبی با این کار ارف نداشتند اما با علاقه و حمایتی که حزب نازی از این موسیقی نشان داد، کارل ارف به یکباره به شهرت بسیاری دست پیدا کرد و از او خواسته شد تا موسیقی های بیشتری در این فضا برای فرهنگ و تمدن "آریایی" تهیه کند.

denison.edu , wikipedia.com, bbc.co.uk

January 03, 2006

نظرات شما
- Ba salam,Az inke dar babe Carmina Burana neveshtin khyli mamnoonam amma age mishod yekam bishtar behesh mipardakhtin khyli behtar bood nasalamati yeki az shahkarhaye gharne pishe...
Omid , January 19, 2006
- in navafahme in hichi navafahme
hamid , January 16, 2006
- دوست عزیز در این سایت ترتیب مقالات به این صورت هست که هر هفته در هر زمینه ای اقلا یک مقاله در سایت قرار می گیرید. ستون سمت چپ در صفحه اول هم نشاندهنده این موضوع است. ضمنا" اولویت را در نوشتن مقاله به مطالب جدیدتری( نسبت به مطالبی که در کتابهای ترجمه شده موجود است) اختصاص می دهیم. البته به زودی در سایت جدید به شکلی بهتر و ساده تر می توانید مطالب دلخواهتان را مطالعه کنید
- zaheran ghesmate moosighi clasic tabdil be mahnameh ya shayadam gahnameh clasic shodeh choon baraye inke ye tedadi binandeh clasic ham az site bazdidi dashteh bashan gahi maghalehi minvisid.tabaan khanandegan clasic ham site haye digari ro peda khahand kard va inja ro baraye shenavandegan pap va jaz baghi mizaran.
omid , January 15, 2006
- az shoma khahesh mikonam ke alave bar sedaye gitar note an taraneh ra ham begozarid. bekhosos az siavash gomeyshi va nothaye gitar az madona khanandeye clasic ba tashakore faravan gorbane shoma siavash
, January 14, 2006
- سلام موسیقی کارمینا من را یاد بزرگترین زیبایی های دنیا می اندزد
rasoul , January 12, 2006
- nokte jaleb dar in mosighi in ast ke kheili sari dar ensan nofuz mikone, bayad baresi beshe ke dalile an chie. aya ertebati ba daroone ensan bargharar mikone ya be noie ba asl ensan sazgari dare.
amir , January 04, 2006
- سلام دوستان! باید ببخشین که این کامنت ربطی به موضوع پست نداره. اگه کسی مایله دی وی دی های بلوز اسکورسیزی رو داشته باشه لطفا هر چه سریعتر برای من میل بزنه. [email protected]
Safa , January 03, 2006
- مرسی، اگر اشتباه نکنم در طالع نحس هم از این موسیقی استفاده شده بود. نوعی حالت حماسی و جادویی را تواما داره.
سامان , January 03, 2006