HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
گروه اسکراک - اتصال به گذشته
Skruk Galib Mammadov, Ilgar Muradov, Per Oddvar Hildre, Siavush Karimi and Brilliant Dadasheva
یکی از جنبه های هیجان آور پروژه کر تلفیقی با موسیقی فولک آذربایجان برای نورژی ها؛ جستجو در گذشته و ریشه هایشان بود. چرا که در سال 1995، باستان شناس و محقق نروژی به نام ثور هیردال (Thor Heyerdahl)، مقاله ای در آذربایجان اینترنشنال (Azerbaijan International) به چاپ رساند و در آن برای اولین بار از "شک رو به تزاید" خود سخن گفت.

او عقیده داشت که اهالی اسکاندیناوی، از جمله هموطنان نروژی اش، ممکن است از فرزندان کسانی باشند که روزی در سرزمینی میزیسته اند که امروز آذربایجان نام دارد.

غالیب ممدوف از این نظریه حمایت کرد. او از اینکه کر اسکراک میتوانستند ملودیهای فولک آذری را به بهترین شکل اجرا کنند بسیار شگفت زده شده بود، او می گوید :

"من تا مدتها عقیده داشتم که تئوریهای هیردال چیزی جز تخیل محض نیست. اما حالا متقاعد شده ام که چنین نیست. موسیقیدانان سبک 'مقام' ما با دیدن فیلمی درباره نروژیان اصیل بسیار متعجب شدند. آنها گفتند این که موسیقی و فرهنگ ما است! بسیاری از شیوه های بیان هنری و فرهنگی ما مشابه نروژیان است."

به این نوای آشنا با صدار برلیانت داداشوا گوش دهید : audio.gif En Gammel Fabel

دیدار از آذربایجان
ایده تهیه یک CD، از آن بیورن وگ (Bjorn Wegge)، مدیر اطلاعات سازمان بشردوستی نروژ بود.

"ما در آذربایجان به شیوه ای از زندگی سرشار از فرهنگ و موسیقی برخوردیم و از خودمان پرسیدیم چگونه میتوانیم این موسیقی را در سمت دیگر جهان بیشتر معرفی کنیم."

Thor Heyerdahl Thor Heyerdahl باستان شناس نروژی
این ایده، دلیل حضور 45 خواننده گروه اسکراک در آذربایجان بود. آنها در ماه مارس 1997 به آذربایجان سفر کردند و به دیدار شهرها و روستاهای آن رفته و برای آشنایی هرچه بیشتر با زندگی آذری، در منازل شخصی اهالی اطراق میکردند.

آنها کنسرتهایی در باکو، شکی و گنجه اجرا کردند و در طی مدت اقامتشان و با آشنایی هرچه بیشتر با فرهنگ آذری، بیشتر به تهیه کاری مشترک علاقمند میشدند.

برلیانت داداشوا، خواننده سوپرانوی مشهور آذری، که فارغ التحصیل انستیتوی هنر و فرهنگ آذربایجان و خواننده ارکستر سمفونیک تلویزیون ملی آذربایجان است، میگوید :" تهیه این CD ایده نروژیها بود. ما از اینکه آنها به خواندن ترانه های فولکلور ما علاقمند بودند، بسیار هیجان زده بودیم"

به وجود آمدن این آلبوم
برلیانت روند تولید آلبوم را چنین تعریف میکند:

"ابتدا، ما باید ترانه ها را انتخاب میکردیم. ما 11 یا 12 ترانه را از میان صدها مورد مختلف برگزیدیم. سپس از نوازندگان محلی خود خواستیم تا این ترانه ها را با سازهای سنتی خودمان اجرا و ظبط کنند و سپس به نروژ رفتیم. آنجا، در اواخر تابستان، ما یک هفته با کر اسکراک تمرین کردیم و در هفته بعد، کار را ضبط کردیم."

سیاوش کریمی که خود موسیقیدانی درجه یک است و در سال 1977 از آکادمی موسیقی آذربایجان فارغ التحصیل شده و مدیریت برنامه ریزی گروه را بر عهده دارد، گفته است که گروه اسکراک از نظر رسمی و اداری، تشکیلاتی آماتور دارند زیرا درآمد اعضای گروه از داشتن مشاغل دیگر تامین میشود اما باوجود این، این گروه کار اجرا را در بالاترین درجه حرفه ای انجام میدهند.

audio.gif Fortellersk Len

"اعضای کر اسکراک، عاشق خواندن هستند."

پر ادوار هیلدر، رهبر اسکراک گفته است:

Landet vi Kommer Fra Landet vi Kommer Fra
"شکی نیست که ما باید چیزهای بسیاری آذربایجانیان بیاموزیم. موسیقی سنتی 'مقام' برای ما بسیار جالب است. این موسیقی در ابتدا کمی غریب به نظر میرسد، اما به تدریج ما آنرا درک کردیم و قدر زیبایی آنرا میدانیم. هنگامی که یک ملودی را بارها و بارها میشنوید، هربار در آن متوجه عناصری تازه و جذاب میشوید. ما متوجه شدیم که آذریها پذیرای ترکیبهای تازه در موسیقی هستند و از ما با آغوش باز استقبال کردند."

هیلدر تاکید کرد که در این CD کر اسکراک سعی نکرده است موسیقی آذری را تقلید کند. گروه کر به روش خودشان خواندند و خوانندگان آذری هم به روش خودشان.

"مساله مهم این است که دو سنت متفاوت موسیقایی و فرهنگی با یکدیگر ترکیب شدند و مخلوق جدیدی را به وجود آوردند. به علاوه، این تجربه ما را با گوشه هایی گرانبها از فرهنگ کشوری آشنا کرد که شاید سرزمین فراموش شده اجدادمان باشد."

مطلب مرتبط : گروه کر اسکراک

با تشکر از صالح آرا
www.skruk.no , www.azer.com

January 16, 2006

نظرات شما
- kheili mamnon az 2 maghaleye akhireton
siamak pishdadian , January 17, 2006
- دوست عزیز، هدف از این دو مقاله اخیر آشنا نمودن کارهای زیبای گروه کر "اسکراک" بود که قسمت دوم آن بیشتر بقول شما شبیه به تاریخ بود. در هر صورت اگر این نوشته شبیه به تاریخ هم باشد، تاریخ موسیقی قسمتی جدایی ناپذیر از موسیقی است که همواره مورد توجه علاقمندان جدی به موسیقی است. در واقع رخدادهای اجتماعی، سیاسیی و ... در طول تاریخ است که سبک های مختلف هنری را باعث می شود و بدون شک آشنایی با آنها می تواند به درک موسیقی بیشتر کمک کند. نکته دیگری که باید به آن اشاره کنیم این است که همانطور که قبلآ هم گفته شده است، گفتگوی هارمونیک در ارتباط با هر موضوعی که به موسیقی مربوط شود و مورد توجه علاقمندان باشد مطلب منتشر خواهد کرد. از ریاضیات و فیزیک گرفته تا موسیقی، تاریخ و ... افتخار و خوشحالی ما در حال حاضر این است که دوستان بسیاری که با سایت در ارتباط هستند همواره ما را در جهت گیری سایت کمک می کنند. دو مقاله اخیر از جمله نوشته هایی بود که از طرف یکی از خوانندگان سایت پیشنهاد شده بود و یقینآ طرفداران خاص خود را دارد. بدیهی است در یک گروه بزرگ از مخاطبین، سلیقه افراد نمی تواند یکسان باشد، از شما بخاطر بیان نظر سپاسگذاریم.
گفتگوی هارمونیک , January 17, 2006
- bishtar ye matlabe tarikhi bud (hala jali ya vaghei) ta ye maghale raje be moseghi ! aslaln jaye hamchin maghalei dar in site nabud. hatman farda ham mikhain raje be hamleye eskandar be iran benevisin.
amir , January 17, 2006
- پس نروژي ها ترکاي اروپا هستن؟؟؟؟؟؟؟؟
, January 16, 2006
- این تلاش برای تاریخ جعلی تراشیدن برای آذربایجان چه توجیهی دارد؟
, January 16, 2006
- sedaye briliant kheily ziba va rasast, aya yek khanande opera st ya pop?
saman , January 16, 2006
- آقا جان یاشا سیز، واقعآ کف الدیم
امیر , January 16, 2006