HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
انیو موریکونه - ۱
Ennio Morricone
Ennio Morricone
انیو موریکونه (Ennio Morricone)، موسیقی دان و آهنگساز برجسته ایتالیایی، بیش از هر چیز به خاطر موسیقی متن فیلم و به خصوص فیلمهای وسترن ایتالیایی (وسترن اسپاگتی) شهرت دارد و شاید مشهورترین آثار وسترن او، مجموعه "دلار" با شرکت کلینت ایستوود (Clint Eastwood) و به کارگردانی همکلاس قدیمی اش، سرجیو لئونه (Sergio Leone) باشد.

سرجیو لئونه در دهه 60 و بعد از آن، تعداد زیادی فیلم ساخت که عمومآ به زبان ایتالیایی ساخته و بعد به انگلیسی دوبله می شد. ترکیب پس زمینه های ایتالیایی و داستانهای وسترن با قهرمانی شکست ناپذیر، به ساختن چند فیلم موفق گانگستری نیز منجر شد که او تقریبا در تمام آنها از موسیقی موریکونه استفاده کرد.

هرچند تماشاگران انگلیسی زبان پس از دیدن این فیلمها با موسیقی موریکونه آشنا شدند، اما او قبل از آن در موطن خود آهنگسازی مشهور بود.

تحصیل و آغاز کار آهنگسازی
انیو موریکونه در سال 1928 در رم متولد شد و بعدها در همانجا به تحصیل موسیقی پرداخت. او نواختن ترومپت و آهنگسازی را تحت نظر گوفردو پتراسی (Goffredo Petrassi 1904-2003 آهنگساز و مدرس موسیقی کلاسیک مدرن) و همچنین رهبری کر را در کنسرواتوار سانتا چچیلیا (Santa Cecilia) فرا گرفت.

در ابتدا قصد داشت که به ساختن موسیقی کلاسیک مدرن بپردازد اما این ایده با پیش آمدی، تغییر کرد. موریکونه برای تنظیم ترانه های پاپ ایتالیایی دعوت شد که در آن زمان هیچ آشنایی با آن نداشت. یکی از آثار بسیار موفق او در این زمینه ترانه (Se telefonando 1966) با اجرای مینا Mina (متولد 1940-خواننده ایتالیایی) است که هنوز هم از جمله ترانه های بسیار محبوب ایتالیا به شمار میرود.

audio.gif Se telefonando

موریکونه کار نوشتن موسیقی برای فیلم را از سال 1962 آغاز کرد و در ضمن از کار بر روی آهنگسازی و تنظیم موسیقی کلاسیک نیز غافل نبود.

audio.gif خوب ، بد ، زشت

The Legend of 1900
The Legend of 1900
فیلمی موزیکال با موسیقی انیو موریکونه
در سال 1964، همکاری مشهور او با سرجیو لئونه و برناردو برتولوچی (Bernardo Bertolucci) آغاز شد. او برای لئونه موسیقی "به خاطر یک مشت دلار" را ساخت که با تعدادی وسترن دیگر ادامه پیدا کرد. در سال 1968 او بیشتر به آهنگسازی فیلم پرداخت و در یک سال، بیست موسیقی متن ساخت.

audio.gif قطعه بسیار زیبای Plaing Love از The Legend of 1900

با وجود اینکه همکاری طولانی موریکونه با لئونه از شهرت زیادی برخوردار است، اما خود او با کارگردانانی چون جیلو پونته کوروو (Gillo Pontecorvo) و جولیانو مونتالدو (Giuliano Montaldo) بسیار راحت تر بود.

audio.gif A fistful of dynamite

یکی از افرادی که در اکثر آثار موریکونه حضور دارد، آلساندرو آلساندرونی (Alessandro Alessandroni) دوست زمان کودکی او است که با نواختن سازهای بادی کوچک (فلوت و فلوت مجار) در اجرا با او همراهی میکرد.

وجه مشخص آثار موریکونه
موسیقی موریکونه در فیلمهای وسترن بسیار مشخص و برجسته بود زیرا بسیار نو و بدیع بود و ساز بندی بسیار خلاقانه و نا متعارف آن (با استفاده از بلز، گیتار الکتریکی، ساز دهنی و آوای دوردست زنبورک) به علاوه ترکیبات صوتی زیبا موفق شده بود صحنه های نمای نزدیکی که در آن شخصیتها یکدیگر را برانداز میکنند و منتظر حرکتی از جانب یکدیگر هستند، پر از تحرک میکند. سپس صحنه پر تحرک بعدی را با تاکیدهای مناسب، قویتر کرده و حرکتی را که به سرعت برق پایان میابد را به یاد ماندنی میکند.

audio.gif تب طلا

حس غریزی او در موسیقی موجب شده است که موریکونه در تشدید حالت افسانه ای قهرمانهای بزرگ و بی مانند بسیار موفق باشد. همین حس غریزی توانست او را در ساختن حال و هوایی احترام انگیز برای داستانی که دوره های مختلف زندگی قهرمانش را بازگو میکند، سینما پارادیزو، و همچنین جادوی پایان ناپذیر قهرمانان فیلمهای "تسخیر ناپذیران" (The Untouchables) و "روزی روزگاری در آمریکا" (Once upon a Time in America) یاری کند.

مطلب مربوطه : انیو موریکونه - ۲

imdb.com , mfiles.co.uk , en.wikipedia.org

January 26, 2006

نظرات شما
- یک دنیا ممنون بسیار زیبا بود نوشته هایتان من چند رو زی بود که نتونسته بودم به سایت شما بییایم و لی باز ممنونم از زحمات شما
مسعود قربانخانی , February 04, 2006
- به نظر من هم بهتره آثار غير وسترن موريكونه بيشتر معرفي بشن. فكر ميكنم حداقل تو ايران اونطور كه شايسته است، شناخته نشده. موسيقي روزي روزگاري در آمريكا به نظر من بهترين كارشه. به همه اونايي كه اين موسيقي رو نشنيدن، توصيه ميكنم كه حتما يكبار بهش گوش بدن. به نظر من ويژگي اصلي كار موريكونه اينه كه آثاري كه براي فيلم ميسازه، ضمن هماهنگي عالي با خود فيلم، بصورت مستقل هم بسيار شنيدني هستند.
Mojtaba , January 28, 2006
- ممنون از نوشته های زیبا و قطعات موسیقی. در مورد موریکونه باید گفت او استاد به تمام معنی در موسیقی فیلم است.هرچند جای تعجب است با وجود موزیکهای بسیار زیبایی که برای فیلمهای مختلف ساخته همه فقط از فیلمهای وسترن او یاد میکنند. نبوغ موریکونه که او را به نظر من از اساتیدی چون جان باری,ویلیامز,گلداسمیتو سایرین متمایز میسازد خلاقیت و نوآوری او در ژانرهای مختلف سینمایی میباشد. به حافظه خود مراجعه کنید زیباترین موزیک فیلمها را تصور کنید, مسلما نیمی از موریکونه است.
javad alipour , January 28, 2006
- انیو مووریکونه یکی از بزرگترین ودر عین حال محبوب ترین آهنگسازان موسیقی متن فیلم می باشد،شاید مهم ترین علت محبوبیت او نزد مردم عادی (علاوه برخواص) به کار بردن آوای سازها وعناصر بسیار ساده وابتدایی،مثل صدای سوت در ساخت آثارش است که او را به چهره ای محبوب نزد مردمی که بی واسطه با موسیقی اش ارتباط برقرار می کنند،می کند؛ موریکونه آهنگساز پرکاریست که در بین آثاری که تاکنون ساخته نمونه های طرازاول فراوانی می توان یافت مثل موسیقی که برای فیلم خوب،بد،زشت ساخته است، لئونه درباره موسیقی سکانس جدال نهایی فیلم می گوید:"موسیقی را به گونه ای ساختیم که یادآور خنده مردگان در قبر باشد... موسیقی به کل این تصاویر حالتی تغزلی می دهد،بدین ترتیب این فصل هم شبیه به رقص می شود وهم حالتی تعلیقی می یابد..."(روزی روزگاری سرجولئونه اثر نوئل سیمسولو،ترجمه نادر تکمیل همایون و مرجان شریفی خراسانی). ولی به نظر من بهترین موسیقی وسترن موریکونه موسیقی فیلم روزی روزگاری در غرب اثر لئونه است،که موسیقی شگفت انگیز موریکونه به کمک جنبه های اسطوره ای اثر می آید و تراژدی بزرگ اثر که مرثیه ایست بر زوال غرب وحشی ساخته می شود. درمورد آثار غیر وسترن موریکونه هم باز به عقیده من در کنار موسیقی روزی روزگاری در آمریکا شاهکارش موسیقی به یادماندنی سینما پارادیزو اثر جوزپه تورناتوره است که با همکاری پسرش آندره آ ساخته و مثل سایر اجزای فیلم بی نقص ومنکوب کننده است.
مهیار رزاقیان , January 26, 2006
- الساندرو الساندرونی علاوه بر سازهای بادی کوچک، اساسا نقش بسیار مهمتری در رنگ آمیزی موسیقی های دوران اول کاری موریکونه دارد که بخاطر «سوت زدن» است! صدای سوت او یکی از جذابترین المانهای موسیقی سه گانه دلار و خصوصا خوب بد زشت است. لئونه میگوید این شخص بر روی عنوان بندی فیلمهایم و بسیاری از فیلمهای دیگران سوت زد و با این کار بسیار پولدار شد!
psycho , January 26, 2006
- مرسی بسیار لذت بردیم بخصوص از این قطعاتی که گذاشتید.
amir , January 26, 2006
- Shahkare. Man ba in ahange Fisfull of Dollars bozorg shodam.
Babak , January 26, 2006