HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
انیو موریکونه - ۲
Once Upon a Time in America
Once Upon a Time in America
موسیقی "روزی روزگاری در آمریکا" علاوه بر تم کند اصلی، در جاهایی با موسیقی رقص متعلق به آن دوران جایگزین میشود و همچنین در آن از سازهای نامتعارفی چون بانجو و پن فلوت Pan-Flute (سازی شامل چندین ساز فلوت مانند با ارتفاع متغیر که مانند ساز دهنی در کنار هم قرار گرفته اند) استفاده کرده است.

audio.gif Once Upon a Time in America

اینها مثالهایی از زبردستی این آهنگساز در حرکت ماهرانه میان سطوح عالی موسیقی جدی و موسیقی هزل آلود خبر میدهد که با توانایی آشکار او در ترکیب عناصر مهمل باب روز با فضاهای محترم حماسی و مذهبی، او را به موسیقی دانی بی رقیب مبدل کرده اند.

موسیقی فیلم "ماموریت مذهبی" (The Mission) نمونه بارز چنین ترکیبی است. موریکونه در این موسیقی نوای سرود مانند گروه کر را با سولویی تیز و نسبتا گوش خراش، آهنگهای بدون کلام بومی، طبلها و پن فلوتها در هم آمیخته تا فضای یک جنگل آمریکای جنوبی را به وجود بیاورد.

audio.gif تم زیبایی از The Mission

انیو موریکونه در سال 1970 برای فیلم Metti, una Sera a Cena موفق به دریافت اولین جایزه نوار نقره ای (Nastro d’Argento) شد که جوایزی است که سالانه از طرف نویسندگان مطبوعات ایتالیا به دست اندرکاران سینمای جهان اعطا میشود و از مهمترین جوایز سینمایی ایتالیا به شمار میرود.

اجراهای دیگر از موسیقی موریکونه
آثار سینمایی موریکونه بارها توسط هنرمندان دیگر اجرا وضبط شده است. هوگو مونته نگرو (Hugo Montenegro) با نسخهای برگرفته از تم "خوب، بد، زشت" در انگلستان و آمریکا به موفقیت بسیاری دست یافت و در سال 1968، این موفقیت را با آلبوم دیگری از او ادامه داد.

audio.gif تم زیبایی از The Legend of 1900

در میانه دهه هشتاد، جان زورن (John Zorn) نیز آلبومی به نام The Big Gundown با موسیقی موریکونه تهیه کرد.

در سالهای اخیر، موریکونه با هنرمندان موسیقی بین المللی همکاری میکند از جمله دولچه پونتس (Dulce Pontes) خواننده پرتغالی (در 2003) و یویوما (Yo-Yo Ma) نوازنده ویولون سل گروه Virtuoso (در 2004) که هردو آلبومهایی از موسیقی کلاسیک او را به همراهی ارکستر سمفونیک رم، به رهبری موریکونه اجرا کرده اند.

Ennio Morricone
Yo-Yo Ma & Ennio Morricone
گروه متالیکا (Metallica) نیز برای آغاز کنسرت خود از قطعه Ecstasy of Gold موریکونه استفاده کردند.

در سال 2003، موریکونه برای فیلم ژاپنی "داستان تایگا" (Taiga drama) را که درباره جنگجوی افسانه ای ژاپن میاموتو موساشی است موسیقی متن ساخت.

او در سال 2005، با ارکستر سمفونیک رم به اجرای یک تور دست زد و در شهرهایی چون نیویورک، بیلبائو در اسپانیا، براتیسلاوا در مجارستان و توکیو، برنامه اجرا کرد.

موریکونه در سال 2006 با ساختن قطعه زهی ترانه Dear God, Please help me آماده حضور افتخاری در جدیدترین آلبوم گروه موریسی Morrissey به نام Ringleader of the Tormentors میشود.

از جمله فیلمهای موفق و مشهوری که او موسیقی فیلم آنها را تهیه کرده و در ایران دوبله و به نمایش گذاشته شده است می توان به موارد زیر اشاره کرد :

- 1963 : مارمولک ها
- 1964 : به خاطر یک مشت دلار
- 1965 : شش لولی برای رینگو
- 1965 : مشت ها در جیب
- 1966 : خوب، بد، زشت
- 1966 : نبرد الجزیره
- 1968 : روزی روزگاری در غرب
- 1969 : دسته سیسلی ها
- 1969 آدم خواران
- 1973 : کشتار در رم

اضافه می شود موسیقی فیلم زیبای The Legend of 1900 که مورد توجه بسیار زیاد دوستداران موسیقی است از کارهای این آهنگساز برجسته است.

مطلب مربوطه : انیو موریکونه - ۱

imdb.com , mfiles.co.uk , en.wikipedia.org

January 27, 2006

نظرات شما
- hi i want the latest collection cassete to buddha bar
karem , February 12, 2006
- سلام موریکونه مرد اول موسیقی متن است یک جاودانه به گفته فریدون فروغی موسیقی یک فیلم و خود فیلم به مانند یک رود با صدای ان است وقتی صدای رود را میشنوی رود را به ذهن می اوری و وقتی رود را میبینی صدای ان در ذهنت طننین انداز می شود اقای مریکونه صدای رود را بی زیبایی خلق می کند
مسعود قربانخانی , February 04, 2006
- سلام واقعا امروز خیلی خوش یومنه واسم چون تازه با سایت زیبا و کم نظیری درباره موسیقی به این کاملی برخورد کردم من از نوبه خودم و وبلاگم از وسولین اداره کننده این سایت تشکر میکنم یا حق
SEA SOFTWARE , February 02, 2006
- یک چیز دیگری که آهنگهای این آهنگساز رو خیلی دلنشین کرده استفاده صحیح از کروس هایی است که خیلی به ضرباهمگ موسیقی کمک می کنه
Lovestorm , January 29, 2006
- آهنگ های این آهنگساز خوبیش اینه که خیلی ساده و روانه مثل آهنگ فیلم روزی روزگاری در غرب که خیلی عالیه بخصوص تم اصلیش
Lovestorm , January 29, 2006
- موسیقی فیلم ماموریت بسیار زیبا است و از شاهکارهای مورکونه است. او برای سال جدید میلادی موسیقی سه فیلم را در دست تهیه داره که عبارتند از Leningrad ، The Untouchables و Sportsman of the Century . کارهاش بوی ایتالیایی می ده اما با این وجود اغلب در فیلم های هالیوود از آن استفاده میشه.
سعید , January 27, 2006