HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
فستیوال موسیقی زیر آب
Submerged Symphony
از اجرای موسیقی زیر آب
درحالی که سمفونیهای بسیاری در زیر نور ستارگان اجرا میشوند، تنها یک سمفونی است که در زیر آب اجرا میشود. بهترین محل برای اجرای سمفونی غوطه ور یا Submerged فستیوال موسیقی زیر آب در لوور کی (Lower Keys) است.

این واقعه منحصر به فرد، تنوع رنگارنگ حیات دریایی را به نمایش میگذارد که صفت بارز تنها صخره مرجانی زنده در شمال آمریکا است. همه ساله در حدود 600 غواص و شناگر در پناهگاه دریایی لو کی (Looe Key) جمع میشوند تا در مجلس آواز و پایکوبی زیر دریا شرکت کنند.

این منطقه شبه جزیره ای در حدود 6 مایلی جنوب بیگ پاین کی (Big Pine Key) است. Key به معنای جزیره مرجانی است که پسوند نام بیشتر مناطق ساحلی فلوریدا نیز هست.

سال گذشته بیست و یکمین دوره این کنسرت از ایستگاه رادیویی Florida Keys پخش شد. ترانه های اجرا شده در این فستیوال طیف وسیعی را از ترانه Yellow Submarine گروه بیتلز و Fins از جیمی بوفه (Jimmy Buffett) تا ترانه های دریانوردان و موسیقی فولکلور را دربر میگرفت.

بیشتر این ترانه ها به کمک بلندگوهای زیر آبی (Lubell Laboratory) که در زیر قایقها شناور بودند، از زیر آب پخش میشدند. البته صدا با وجود تجهیزات هم بسیار ضعیف است اما به شنیدنش می ارزد.

اگر شما قایق نداشته باشید، میتوانید قایقی را کرایه کنید یا از سرویسهای همگانی استفاده نمایید که در طی جشنواره، وسیله حمل و نقل مناسبی برای حضور در کنسرت هستند. این واقعه سالیانه و بی نظیر، موفقیت روزافزون خود را مدیون دیدنیهای فراوان و البته موسیقی جالبش است.

فستیوال زیر آبی لوور کی، در ماه جولای برگذار میشود و جالب اینجاست که آنچه موجب جذابیت آن شده، تنها تجربه شنیدن موسیقی تغییر شکل یافته جیمی بوفه نیست. این برنامه در واقع برای افزایش اطلاعات و جمع آوری کمک برای حفظ صخره های مرجانی است.

Submerged Symphony
شادی و خوشحالی مردم طی مراسم
البته هر از گاهی موسیقی به دلیل پخش پیامهای آموزشی قطع میشود. این پیامها توسط پایگاه مناطق حفاظت شده دریایی تهیه و پخش میشود و به غواصان توضیح میدهند که چگونه بدون آسیب وارد کردن به مرجانها، میتوانند از حضور در میان آنها لذت ببرند.

پس از پایان موسیقی، همه به ساحل باز میگردند و از غذاها و نوشیدنیهای محلی میخورند و ساعات خوشی را سپری میکنند.

در طی سالهای برگذاری این فستیوال، حضور غواصانی به شکل الویس (Elvis) با گیتار، پریان دریایی مو بلند با هارپ و همچنین رژه های زیردریایی توسط غواصانی در لباس نظامی و انواع سازهای ابتکاری و دیدنی بر جذابیت جشنواره افزوده است.

این جشنواره در سال 1984 توسط بیل بکر (Bill Becker) راه اندازی شده که سردبیر بخش خبری ایستگاه رادیویی موسیقی جاز WCNK است.

بکر تصدیق میکند که این جمع ابدا به منظور کاری جدی انجام نشده است.او میگوید که این فستیوال را به این دلیل راه انداخته است که در فصل خلوت و غیر توریستی، کاری برای انجام دادن داشته باشد.

شنیدن موسیقی از زیر آب به اندازه کافی برای مردم جذاب بود. "هیچ چیزی مثل این وجود نداشت و تا جایی که من میدانم هنوز هم چیزی مثل آن وجود ندارد."

www.cocktail.com

January 31, 2006

نظرات شما
- mamnoon sheyda khanoom
Babak , February 03, 2006
- اگه میخواین سرعت صوت رو توی آب حساب کنید من فرمولی نمیدونم چون توش خیلی عوامل دخیل میشن ولی اونو تجربی با دونستن مسافت و زمان میشه بدست اورد.اگه اون فرمول سرعت صوت در گازها منظرتون هست که میومدیم ضریب اتمیسیته رو در ثابت عمومی گازها برحسب ژول بر مول درجه کلوین وضرب در دما و بعدش تقسیم بر جرم مولی گازمون میکردیم و از کل اینا جذر میگرفتیم.یا اگه میخوای سرعت صوت رو تو دمایی که صفر درجه سانتیگراد نیست ،بایدسرعت صوت رو تو هوای صفر درجه بعلاوه شصت و یک صدم ضرب در اون دما کنی.V=v + 61/100 C , V= [(kRT/M)^1/2]
sheyda , February 02, 2006
- mamnoon, tooye in formol zarib mohit nist
Babak , February 01, 2006
- آقا بابک من یه چیزایی از این سولتون میدونم،امیدوارم جوابتون بگیرین.وقتی مبحث چگالی ماده پیش بیاد فقط سرعت صوت با اون رابطه داره،و فرکانس هیچ ارتباطی به عوامل محیطی نداره و فقط بستگی به منبع داره،هرچه یه ماده چگالتر باشه ،سرعت انتشار توش بالاتر میره،اگرهم میخواین بدونین رابطه طول موج و سرعت و فرکانس چیه،فرمولش میشه( k = v/f) کهیعنی اکه سرعت رو به فرکانس تقسیم کنی به طول موج میرسی،ضمنآ طول موج هم به محیط و هم منبع وابسته هست.
sheyda , February 01, 2006
- به نظر من این سایت از جمله سایتهایی است که در اون به همه نوع مطلبی پرداخته میشه، در ضمن علم و دانش حتما نباید در قالبهای خشک و قراردادی عرضه بشه. من فکر میکنم یک آدم الکی خوش که به هوای این مطلب یا یک مطلب سینمایی یا گزارش یک کنسرت پاپ (احتمالا به نظر شما بیهوده)بیاد تو سایت، بالاخره از سر کنجکاوی روی یک مطلب دیگه هم کلیک میکنه و چیزی یاد میگیره. "درس معلم ار بود زمزمه محبتی، جمعه به مکتب آورد طفل گریزپای را "
, February 01, 2006
- in mataleb khobe vali tamami site ha ye music to iran kreshoon shode hamin man nemidoonam ke chera mellat IRAN inghadr elm goriz hastand hatman avamele aziz site ham tasavoreshun bar ine ke agar matalebeshoon hamegi amuzeshi bashe tedaade bibande ha kam mishe ?!!man ke intor fekr nemikonam
farshad , February 01, 2006
- چرا نباید از اتفاقات جالب و مفرح دنیا با خبر باشیم؟ همه اش که نباید درس خوند! ما که نمیتونیم در این وقایع جالب دنیا شرکت کنیم، بی انصافیه که حتی راجع بهش چیزی نخونیم.
alma , February 01, 2006
- salak man baram soale ke music ba in hame gostardegi aya inghadr mahdud ke ke dige matlabi amuzande nadare ta be digaran ham gofte beshe ta estefade konan?!!!!!
farshad , January 31, 2006
- yani vaghti sime saz ro mortaesh mikonim, be jaye inke mohite gazi (hava) mortaesh beshe, ab mortaesh mishe, bayad jaleb bashe. hala dar mohite chegal tar, damane miad pain tar ya freq?
Babak , January 31, 2006
- من یه چیزایی در این مورد شنیده بودم ولی جدی نمیگرفتم. حالا نمیدونم چی بگم!!!
saeed1922 , January 31, 2006