HarmonyTalk
home
About HarmonyTalkYour PostsJournal
یادی از خانواده داوید
Thomas Christian David
توماس کریستین داوید
جمعه 30 دی توماس کریستین داوید آهنگساز، رهبر ارکستر و معلم بزرگ موسیقی کلاسیک درگذشت. داوید فرزندی از یک خانواده هنرمند بود، پدر برادر و همسرش همه از هنرمندان خوشنام بودند. ولی نکته ای که باعث محبوبیت داوید در میان هنرمندان موسیقی ایران شده، سالها تدریس و تلاش او برای ارتقا موسیقی کلاسیک در بین ایرانیان است.


البته نباید فراموش کرد که ازدواج پرفسور داوید با مرحوم قصری خواننده برجسته اپرای ایران تاثیرات زیادی در نزدیکتر شدن روابط این موسیقیدان بزرگ با کشور ایران و روابط فرهنگی بین ایران و اتریش داشت. این نزدیکی تا جایی بود که حتی شاگردان او در ایران، زمانی که برای سفر به اتریش میرفتند هنوز از مکتب او بهره می بردند.

داوید یک استاد زبده و ماهر موسیقی کلاسیک و یک معلم کامل برای آموختن چندین فن موسیقی بود. گروه شاگردان ایرانی او با فاصله سنی زیادی از هم بودند؛ حشمت سنجری، حسین دهلوی، مصطفی کمال پورتراب، احمد پژمان، مهران روحانی ،شاهین فرهت، فریدون شهبازیان، اردشیر روحانی، محمد سریر و ... دیگر شاگردان او که مربوط به نسلهای بعدی هستن مانند: پیمان سلطانی و شاهین یوسفزمانی.

علی رهبری پس از ورود به تهران قرار بود بزرگداشتی را برای این هنرمند گرانمایه -که بدون شک آشنایی موسیقیدانان بزرگ ایران با موسیقی نوین جهان مدیون وجود اوست-برگزار کند(برنامه هایی مانند بزرگداشت حشمت سنجری نیز در لیست اهداف کوتاه مدتش نیز قرار داشت) که این مهم با انصراف او از رهبری ارکستر سمفونیک تهران منتفی شد و موسیقیدانان ایرانی آخرین فرصت برای تقدیر از استاد پیرشان را از دست دادند!

به یمن وجود توماس کریستین داوید دو آهنگساز ایرانی ثمین باغچه بان و حسین دهلوی امکان ضبط دو اثر را با ارکستر سمفونیک رادیو وین پیدا کردند که امروز (توسط انتشارات ماهور) به انتشار رسیده، "رنگین کمون" (برای ارکستر سمفونیک، کر و دو خواننده سوپرانو و متسوسوپرانو که به ترتیب مرحوم منصوره قصری همسر داوید و ائولین باغچه بان همسر ثمین باغچه بان تکخوان این اثر هستند) "رنگین کمون" بر اساس اشعار کودکانه و موسیقی ثمین باغچه بان برای کودکان ساخته شده است؛ دیگری "بیژن و منیژه" که بر اساس داستان بیژن و منیژه فردوسی برای باله، توسط حسین دهلوی تصنیف شده است؛ این دو اثر به رهبری خود داوید اجرا و ضبط شده است.

audio.gif بشنوید قسمتی از "رنگین کمون" ساخته ثمین باغچه بان با رهبری توماس کریستین داوید

audio.gif بشنوید قسمتی از "بیژن و منیژه" ساخته حسین دهلوی با رهبری توماس کریستین داوید

کریستین داوید سابقه سالها تدریس موسیقی در دانشگاه تهران و رهبری ارکستر مجلسی تلویزیون همچنین تصنیف آثاری پیشرو در موسیقی کلاسیک را دارد. مشهور ترین اثر او (که بارها به اجرا گذاشته شده و به ضبط رسیده ) Sinfonia Concertanteاست که برای سه تکنواز (پیانو، ویولون و کلارینت) است.

موسیقیی که میشنوید قسمتی از این مجموعه به نام "عزیز جون" است که با نگاهی به ترانه فلکلور ایرانی ساخته شده. audio.gif "عزیز جون"

در همین مجموعه تنظیم دیگری از کارمن، ساخته بیزه را می شنوید( که پیش از این هم به صورتهای مختلفی برای ویولون، ترومپت و ... توسط نامدارانی مانند Sarasate,Waxman تنظیم شده است) در این تنظیم نیز روایت زیبای داوید را می شنوید:

audio.gif بشنوید قسمتی از کارمن با تنظیم کریستین داوید

لازم به ذکر است که رهبری این اثری که شنیدید را فرزند مرحوم روبیک گریگوریان، لئون گریگوریان رهبر نامدار ایرانی به عهده داشته است.

در ادامه این مطلب، بیشتر با خانواده داوید آشنا میشوید؛ همچنین در روزهای آتی در مورد این دو هنرمند اثر گذار موسیقی (کریستین داوید و منصوره قصری) بیشتر خواهیم نوشت؛ شایان ذکر است که سه ماه پیش همسر کریستین داوید منصوره (بهجت) قصری در وین چشم از جهان فروبست.

یوهان نپوماک داوید
Johann Nepomuk David
یوهان نپوماک داوید
یوهان نپوماک داویدJohann Nepomuk David 1977-1895 موسیقی دان و آهنگساز اطریشی است که آثار موسیقی او شامل 8 سمفونی، چند کنسرتو شامل یک کنسرتو ارگ و دو کنسرتو ویولن، آثار متعددی برای ارگ، و تعداد زیادی موسیقی کورال است. سبک کلی آثار او از گرایش به موسیقی مودال در کارهای اولیه اش به سبک نسبتا خشن و تلخ تونال تبدیل شده است.نکات شاخص زندگی این آهنگساز به طور خلاصه از این قرارند:

30 نوامبر 1895 در افردینگ Eferding متولد شد.
در سالهای 1906 تا 1909 یکی از خوانندگان گروه کر آگوستینر Augustiner کلیسای سنت فلورین St. Florian بود.
1910 تا 1915 تدریس و کار با ارکستر دانش آموزی، آغاز کار آهنگسازی.
22-1921 فرصت مطالعاتی برای تحصیل آکادمی موسیقی و دانشکده وین.
24-1922 کارگردان و رهبر برنامه موزیکال Art place Linz.
34-1924 کار تدریس، نوازنده ارگ و رهبر گروه کر در کلیسای اوانجلیست کرایست Evangelist Christ church در ولس wels. اولین انتشار نتهایش (قطعاتی برای ارگ)
1925 تولد پسرش توماس کریستین Thomas Christian و تشکیل گروه کر ولس.
1934 تولد پسر دومش لوکاس فلوریان Lukas Florian. انتصاب در کنسرواتوار لایپزیک Leipzig به عنوان مدرس آهنگسازی و کارگردان/رهبر گروه کر کانتوری Kantorei.
1942 انتصاب به مدیریت کالج موسیقی.
1945 بازگشت به اطریش
63-1948 تدریس تئوری موسیقی و آهنگسازی در کالج موسیقی اشتوتگارت.
52-1949 رهبر گروه کر بروکنر اشتوتگارت Stuttgart Bruckner choir
1970 دریافت دکترای افتخاری از دانشکده الهیات دانشگاه یوهان گوتنبرگ Johannes Gutenberg
1977 در اشتوتگارت درگذشت.

توماس کریستین داوید
Christian & Lukas David
توماس کریستین داوید و برادرش لوکاس
توماس کریستین داوید متولد 1925 در اطریش، اولین درسهای موسیقی را از پدرش فرا گرفت و پس از آن در سال 1936 به مدرسه توماس در لایپزیک رفت و عضو گروه کر Thomanerchor شد. در 1943 به آموزش پیانو، فلوت و آهنگسازی در Mozarteum لایپزیک پرداخت. در سال تحصیلی 47-1946 تحصیل خود را در زمینه موسیقی با ادامه کار بر روی سازهای مختلف، آهنگسازی و کارگردانی ادامه میدهد و در سال 48 به تحصیل موسیقی علمی در دانشگاه Tübingen میپردازد.

فعالیتها:
در طی تحصیل خود در دانشکده Mozarteum سالزبورگ، به رهبری گروه کر موتزارت میپرداخت و از سال 1952 رهبری گروه کر مادریگال اشتوتگارت (که قبلا به نام گروه کر بروکنر شهرت داشت) را بر عهده گرفت.

در سالهای 1963 تا 73 به دانشگاه تهران آمد تا در دانشکده موسیقی آن به تدریس بپردازد.در سالهای 68 تا 73 نیز رهبر اصلی ارکستر تلویزیون بود.

در سال 1973 به وین بازگشت و به تدریس و آهنگسازی پرداخت. از 95-1980 به عنوان رهبر اول با ارکستر سمفونیک برلین همکار بود و در طی سالهای 86 تا 88 رییس OEKB و در سال 92 به کارگردانی هنری اپرای قاهره منصوب شد.

از سال 1994 ارکسترهای متعددی را در تهران رهبری کرد و در این سالها در چندین ارکستر به نواختن فلوت، چمبالو و پیانو پرداخت، او به رهبری گروه کر و آهنگسازی نیز میپرداخت.

کریستین داوید میگوید:
از نظر من موسیقی برانگیخته شدن روح و احساسات است. موسیقی فاصله بین شنونده و نویسنده موسیقی را پر میکند و پل ارتباطی آن دو است، زیرا بدون آن (اجرای شدن موسیقی نوشته شده) نتها مانند دانه ای هستند که بر زمینی خشک فرود آمده باشد.

متاسفانه در قرن ما، مسایل سیاسی از همه طرف بر موسیقی فشار می آورد. سیاست همواره وجود داشته است و موسیقی هرگز از آن دور نبوده، قضیه مانند فلفل در غذا است، فلفل به غذا طعم میدهد اما هیچ کس یک کپه از آنرا روی غذایش نمیریزد.

لوکاس داوید
Lukas David
Lukas David
لوکاس داوید Lukas David، متولد 1934 در اطریش و فرزند موسیقی دان برجسته یوهان داوید است.

او در کنسرواتوار لایپزیک و موسسه Mozarteumسالزبورگ و زیر نظر استادانی چون ناتان میلشتین Nathan Milstein(ویولونیست یهودی-روس تبعه آمریکا و از شاخصترین نوازندگان و معلمان این ساز) و تیبور وارگا Tibor Varga (ویولونیست برجسته مجار) به تحصیل پرداخت.

در 1959، او به تدریس ویولون در مدرسه موسیقی وین پرداخت. در سال 1966 نیز استاد موسیقی آکادمی موسیقی دتمولد Detmoldدر آلمان غربی پرداخت.

او از سال 1956 به شدت درگیر کار اجرای برنامه های سولو، موسیقی مجلسی و رهبری ارکستر بود و برنامه هایی در سراسر اروپا، آمریکا، آمریکای جنوبی، آفریقای جنوبی و کشورهای خاور نزدیک داشت.

آثار او توسط کمپانیهای معظم دویچه گرامافون Deutsche Grammophon، الکترولا Elektrola و سوپرافون Supraphon ضبط و پخش شده اند.

لوکاس داوید به موسیقی معاصر بسیار علاقه مند است. او اولین اجرا کننده جهانی آثار جدیدی بوده است که به او تقدیم شده اند و همچنین توانسته است تقریبا تمام قطعات (مشهور) کلاسیک، رمانتیک و معاصری را که برای ویولون تنظیم شده اند را مجددا اجرا نماید. دختر وی Anja David نیز از نوازندگان موفق پیانو و از همنوازان اوست.

از سحر شهاب و سجاد پورقناد

February 01, 2006

نظرات شما
- آخر بیژن به منیژه رسید ؟ این قسمت قطعه که نشون میده که به هم رسیدن . عجب کار باحالیه این آهنگسازی درباره عشاق
---؟ , February 03, 2006
- binahaayat az zahemate shoma sepasgozarim
, February 02, 2006
- ba ta shakkor az shoma duste aziz, estefade kardam...
salour , February 02, 2006
- kheili mamnon az zahamati ke mikeshid shado paydar bashid
siamak pishdadian , February 02, 2006
- thanks.
navid , February 02, 2006
- in Bijan & Manijeh shahkare, mamnoon az matlabetoon
Babak , February 01, 2006
- عــــجـــب !!!!!!!
سینا , February 01, 2006